وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دلایل انسداد پیام‌رسان وی‌چت در ایران را بیان و انصراف آنها از همکاری با ایران را تشریح کرد.

به گزارش گروه فناوری اطلاعات قرن نو، محمدجواد آذری جهرمی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: پرداختن به موضوع مهم حکمرانی سایبری، ضرورتی است که امروز در صدر توجهات بسیاری از کشورها است.

او افزود: برای کمک به دست‌اندرکاران فعال در این عرصه، لازم دیدم برخی تجربیات و مشاهداتم را به اشتراک بگذارم تا در مسیر این کار خطیر در صورت ضرورت به آنها توجه شود و در ادامه به برخی از آنان خواهم پرداخت.

به گفته آذری جهرمی، اواخر سال ۹۲ و مدتی پس از انسداد وی‌چت چینی در ایران توسط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، گروهی برای مذاکره با این شرکت، مأمور سفر به چین شدند. پس از ملاقات با مدیران شرکت Tencent، متوجه شدند این تیم چندمین گروه است که از سوی ایران با این شرکت تماس گرفته است.

او با نقل‌قول چند نکته از سوی شرکت Tencent گفت: مورد ابتدایی این بود که بخشی از تأمین سرمایه شرکت ما از طریق بازار سرمایه آمریکا است. ما باید بررسی کنیم آیا منع حقوقی برای همکاری داریم یا خیر. نکته بعدی این بود که مطابق قوانین ایران، ما اجازه چه نوع فعالیت‌های اقتصادی در سرزمین شما را خواهیم داشت؟ ما نیازمند مجموعه قوانین ایران هستیم تا آنها را بررسی کنیم.

جهرمی درباره سومین نکته مدّنظر قرارداده در این مذاکرات افزود: ما برای بازار ایران برنامه‌ریزی نکرده بودیم. در برخی کشورها، کمپین تبلیغاتی برای توسعه بازارمان اجرا کردیم. در ایران بدون اراده رشد کردیم و انسداد وی‌چت هم تاکنون از کاربران ما در ایران نکاسته است. به نظر شما ما چرا برای کاربران ایرانی جذابیت داریم؟

پس از تبادل‌نظرها و پیگیری‌های یک‌ماهه، در نهایت پاسخ وی‌چت چین اینگونه بود: ضمن احترام، به دلایلی از حضور در ایران معذوریم. امیدواریم در آینده امکان همکاری داشته باشیم.

گفتنی است، اپلیکیشن وی‌چت با بیش از 1.2 میلیارد کاربر در سراسر دنیا، از اواخر پاییز سال 92 براساس دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فیلتر شد.

5965

۱۴:۴۸ ,۲۲ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دستاوردهای توسعه ارتباطاتی امروز کشور را در راستای تحقق ایدئولوژی عدالت در نظام جمهوری اسلامی خواند و گفت: ...

به گزارش قرن نو، وزیر ارتباطات در گفت‌وگویی خبری  و در واکنش به طرح اخیر مجلس برای ساماندهی فضای مجازی، نسبت به ساختار این طرح پیشنهادی انتقاد ...

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مشاهده تحرکات جدید توسط مهاجمان سایبری برای طراحی حملات باج‌افزاری خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هنوز در بحث هویت کاربران فضای مجازی با مشکل مواجهیم، اعلام کرد: در بحث هویت در فضای حقیقی، کشور ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی