یک کارشناس ارشد شهرسازی دلایل عدم احداث شهربازی در تهران را تشریح کرد .

 به گزارش قرن نو - محمدمهدی عابدی  درخصوص این که چرا شهربازی‌های جدید در ایران ساخته نمی‌شود؟ گفت : فضاهای شهری ما تبلور عوامل اقتصادی و اجتماعی و سیاسی هستند. ساده‌انگارانه است اگر تصور کنیم نبود فضایی مانند شهربازی در کلانشهرهای ما تنها یک یا دو دلیل داشته باشد. شاید برای پاسخ بهتر به این سوال بهتر باشد ابتدا به این پرسش پاسخ بدهیم که اصلا یک خانواده ایرانی در سبد خانوارش برای تفریح هزینه می‌کند. یا اصلا درک خانواده‌های ما از تفریح چیست؟

وی ادامه داد : ما جامعه‌ای در حال گذار هستیم. گذار از جامعه سنتی درونگرا به سمت جامعه مدرن برونگرا. تفریح شهربازی جزو نمونه تفریحات مدرن است. بعد از پیشرفت تکنولوژی در جوامع صنعتی پدید آمده. با این تفاسیر شهربازی در کشور ما نمونه تفریحی متفاوت و مدرن و جدید است. از طرف دیگر مطالبه شهروندی نیز برای احداث شهربازی در کشور ما وجود ندارد. 

این کارشناس حوزه  شهرسازی درخصوص این که آیا عدم استقبال مردم از شهربازی ها دولت ها را برای ساخت شهربازی بی رغبت کرده است گفت : ما در کشورمان مال‌های متعدد داریم. روز به روز هم ساخته می‌شوند. مثل همین کوروش مال در تهران. این نمونه مدرنیته در غرب است و در ایران مشتری دارد. 

کیفیت بالای  مال‌های ایران حتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز برابری کند. اما ما این مساله را درباره شهربازی‌ها نمی‌بینیم.

او درخصوص این که عدم استقبال از شهربازی چقدر به این که نمونه های خوبی در کشور در این رابطه ندیدم گفت :  ما حتی نمونه‌های شهربازی هم در کشور داشتیم که جمع شدند و دیگر هیچوقت از نو تاسیس نشدند. علت اصلی آن این است که مطالبه مردمی در این زمینه وجود ندارد و مقاومت مدنی برای آن صورت نگرفت. من چندی پیش یک مقاله درخصوص نحوه گذراندن اوقات فراغت در تهران می‌خواندم در نظرسنجی‌های مقاله به ندرت به کمبود فضایی مانند پارک ارم اشاره شده بود. این مساله شاید به این برگردد که ذهنیت جامعه ایرانی انچنان که باید با شهربازی سازگار نیست. چون ان را ندیده هیچوقت هم ان را طلب نمی‌کند. این مساله فقط به شهربازی هم ختم نمی‌شود مثلا ما در ایران حتی یک میدان شهری هم نداریم که در ان رویداد برگزار شود. میدانی مانند تکسیم استانبول. 
عابدی درخصوص نقاط مطلوب برای احداث شهربازی گفت : گفته شده که شهربازی‌ها بدلیل سروصدا کنار مکان‌های مسکونی و بیمارستان قرار نگیرند. از طرف دیگر شهربازی باید دسترس پذیر باشد. در مسیرهای پرترافیک نباشد و دسترسی به وسایل نقلیه عمومی داشته باشد. مسائل اقتصادی آن هم باید مد نظر قرار گیرد. در تهران فعلا جانمایی شهربازی در خارج از تهران بهتر جواب می‌دهد. 
 

 
 

۱۲:۲۶ ,۲۳ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


زهرا نژادبهرام گفت: پردیس و بومهن حریم دارند اما تهران حریم ندارد. منطقه 20 بر فرمانداری ری قرار گرفته است. این مسائل جدی پیگیری نمی‌شود. تاکنون ...

رئیس شورای ائتلاف تهران به اعلام غیررسمی پیروزی لیست شورای ائتلاف در انتخابات شورای شهر تهران واکنش نشان داد.

پس از پیروزی لیست ائتلاف در ششمین انتخابات شورای اسلامی شهر تهران ، گمانه زنی ها برای انتخاب شهردار بعدی کلانشهر تهران آغاز شده و زمزمه هایی ...

مصوبه "خانه باغ" به عنوان جایگزین مصوبه "برج باغ" ، ترمزی بود بر قتل و عام یک دهه باغ کشی در تهران اما با بازگشت مهدی چمران به شورای شهر، او در ...

بر اساس شنیده‌ها، یک عضو منتخب شورای اسلامی یکی از شهر های شمالی به دلیل خرید رای توسط سربازان گمنام امام زمان دستگیر شد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی