اینترنت نامحدود و مصرف منصفانه اینترنت از عبارت‌هایی است که کاربران اینترنت پرسرعت در هر دو بخش ثابت و سیار به وفور با آن مواجه می‌شوند اما کمیسیون تنظیم مقررات در مصوبه 266 خود موضوع ارایه اینترنت نامحدود را عملا حذف کرد و سیاست مصرف منصفانه جایگزین آن شد.

به گزارش گروه فناوری اطلاعات قرن نو، در همین حال مشخص نکردن میزان مشخص مصرف منصفانه اینترنت یکی از ایراداتی است که به این مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات گرفته می‌شود چراکه در این مصوبه مشـخص نیست سیاست مصرف منصفانه (FUP) چقدر می‌تواند باشد.

این عدد متغیری است که توسط هر اپراتور با رعایت کف و سقف تعیین می‌شود و در صورت مصرف بیش از این حد، سرویس قطع نمی‌شود و تنها با سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه ارایه می‌شود.

با این رویکرد مشکلی که پیش می‌آید این است که کاربر متوجه اتمام حجم نمی‌شود و اپراتور را مقصر افت سرعت می‌داند درحالیکه اگر قرار بود اینترنت کاربر قطع نشود، چرا با تصویب مصوبه 266 اینترنت نامحدود منتفی شد؟

رگولاتوری معتقد است این وظیفه اپراتورها است که حد مصرف منصفانه و کاهش سرعت در صورت استفاده بیش از حد را به کاربران توضیح دهند تا کاربر آن را با کیفیت پایین اشتباه نگیرد.

سیاست دیگر این است که رگولاتوری با کاهش تصدی‌گری خود در بحث تعرفه‌گذاری و واگذاری آن به بازار رقابتی، معتقد است نباید در بحث قیمت وارد جزییات شود بلکه باید کلیاتی را به لحاظ فراهم کردن فضای رقابتی فراهم کند و وقتی تدوین سیاست‌های مصرف منصفانه در اختیار اپراتورها قرار می‌گیرد، عملا قیمت‌ها آزادسازی شده تا رقابت شکل بگیرد.

حد مصرف منصفانه مقوله‌ای است که در همه دنیا از سوی اپراتورهای مختلف اجرا می‌شود چون گاهی کاربران غیرمنصف می‌توانند با مصرف بسیار بالای دیتا، ترافیک شبکه را مختلف کنند. ضمن اینکه با اجرای این سیاست در صورتی که حجم اینترنت کاربر تمام شود، اینترنت او قطع نخواهد و با کاهش سرعت مشترک امکان انجام امور ضروری با استفاده از اینترنت با سرعت پایین را خواهد داشت.

۱۶:۱۰ ,۲۳ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تخصیص بسته‌های اینترنت یک ماهه رایگان انتخاباتی به همه مردم ایران خبر داد.

مشترکان تلفن همراه کشور برای ثبت‌نام و دریافت بسته هفت گیگابایتی اینترنت رایگان انتخاباتی می‌توانند به سایت https://ictgifts.ir مراجعه کنند.

«آقا قراره اینترنت رو ببندن؟»، «راست می‌گن اگه فیلترشکن استفاده کنیم جریمه و زندان داره؟»، «واتس‌آپ رو فیلتر کنن من چطوری با بچه‌م تو خارج ...

ژاپن با ثبت نرخ انتقال ۳۱۹ ترابیت بر ثانیه رکورد سرعت اینترنت را شکست.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی