براساس اعلام سازمان هواشناسی، نُه استان دچار سیلاب ناگهانی و 21 استان با باران و وزش باد شدید همراه خواهد شد.

به گزارش قرن نو، هواشناسی براساس آخرین خروجی مدل‌‌های این سازمان از امروز تا یکشنبه آینده در نیمه جنوبی و ارتفاعات مرکزی سیستان و بلوچستان رگبار و وزش باد شدید پیش‌بینی کرده است. هواشناسی برای برخی مناطق هرمزگان، کرمان و فارس در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار، وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق پیش‌بینی کرده است. همچنین همین شرایط امروز در برخی مناطق خراسان جنوبی و یزد و فردا شنبه در یزد،‌ خراسان جنوبی، شرق و شمال بوشهر و یکشنبه در خراسان جنوبی،‌ یزد،‌ بوشهر،‌ کهگیلویه و بویراحمد و ارتفاعات چهارمحال و بختیاری و روز دوشنبه در ارتفاعات جنوب کرمان و شمال شرق هرمزگان روی می‌دهد.

براساس اعلام سازمان هواشناسی طی سه روز آینده با توجه به گذر امواج تراز میانی از نوار شمالی کشور، جمعه در برخی مناطق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی،‌ اردبیل،‌ گیلان،‌ مازندان،‌ گلستان،‌ زنجان، کردستان،‌ همدان،‌ قزوین،‌ البرز،‌ تهران،‌ خراسان شمالی،‌ خراسان رضوی،‌ شمال استان‌های کرمانشاه، مرکزی و ارتفاعات سمنان رشد ابر،‌ بارش باران،‌گ اهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

همین شرایط فردا شنبه در برخی مناطق شمال آذربایجان غربی،‌ اردبیل، گیلان، مازندان،‌ گلستان،‌ قزوین،‌ البرز،‌ خراسان شمالی،‌ خراسان رضوی،‌ شرق اصفهان،‌ شمال مرکزی و ارتفاعات تهران و سمنان و یکشنبه در برخی مناطق اردبیل، استان‌های واقع در سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی واقع در استان‌های قزوین،‌ البرز،‌ تهران و سمنان روی خواهد داد.

 توصیف سامانه: تشدید بارش‌های موسمی همراه با رشد ابرهای همرفتی

نوع مخاطره: بارش شدید باران و رعد و برق همراه با وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:
جمعه 1400/04/25: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، جنوب فارس، گلستان، ارتفاعات در استان‌های مازندران، البرز و گیلان.

شنبه 1400/04/26: کرمان، شرق و جنوب فارس، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

یکشنبه 1400/04/27: کرمان، فارس، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر، برخورد صاعقه، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی و انسداد موقت جاده‌ها، خسارت به محصولات کشاورزی، تخریب سازه‌های موقت.

توصیه: اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با خطرات احتمالی، تقویت سازه‌های موقتی، اجتناب در صعود به ارتفاعات و چرای دام‌ در مراتع مرتفع و مسیل‌ها.

توصیف سامانه: وزش باد نسبتاً شدید همراه با مواج شدن دریا

نوع مخاطره: وزش باد شدید، افزایش ارتفاع موج در سواحل بین یک تا 1.5 متر و در نواحی فراساحلی تا دو متر، احتمال رگبار و رعد و برق.

منطقه اثر:
جمعه 1400/04/25: دریای خزر، گیلان، مازندران، گلستان، دریای عمان، تنگه هرمز، شرق خلیج فارس، سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

شنبه 1400/04/26: دریای خزر، مازندران، گلستان، دریای عمان، تنگه هرمز، نیمه شرقی خلیج فارس، سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

یکشنبه 1400/04/27: دریای عمان، تنگه هرمز، نیمه شرقی خلیج فارس، سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک و احتمال آسیب دیدن شناورهای سبک، نیمه سنگین، قفس ها و تورهای صیادی.

توصیه: ممنوعیت در شنا، محدودیت تردد قایق‌های کوچک و شناورهای سبک و سنگین صیادی و رعایت احتیاط در صنایع فراساحل.

5965

۱۱:۳۰ ,۲۵ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


خرداد در حالی به نیمه می‌رسد که برخی استان‌ها دمای هوای بالای 40 درجه را تجربه می‌کنند و هشدارهایی مبنی بر گرمازدگی و آتش‌‌سوزی منابع طبیعی ...

سازمان هواشناسی با اشاره به کاهش دما در سواحل دریای خزر و اردبیل از کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق خبر داد. دمای هوای در تهران نیز به ۳۸ درجه افزایش ...

کارشناس سازمان هواشناسی از تداوم سامانه بارشی موسمی در استان‌های فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و گفت: این وضعیت ...

کارشناس سازمان هواشناسی ضمن اعلام ادامه بارش‌های تند در شمال و جنوب کشور گفت: دمای هوا از امروز در سطح کشور افزایش می‌یابد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی