ریزش قیمت بیت‌کوین امروز نیز ادامه پیدا کرد؛ درحال‌حاضر هر عدد بیت‌کوین در بازارهای جهانی 31 هزار و 711 دلار قیمت پیدا کرده است.

به گزارش گروه اقتصادی قرن نو، سال گذشته یکی از بهترین سال‌ها برای این ارز دیجیتال بوده است؛ بیت‌کوین در اواخر اسفند 99 به قله شصت هزار دلاری رسید و به‌نوبه‌ای می‌توان گفت که افزایش حمایت  شرکت‌ها از محبوب‌ترین ارز مجازی جهان کمک کرد تا به رکوردشکنی خود ادامه دهد. 

باوجوداین، ماه‌های اخیر برای سرمایه‌گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال و خصوصاً بیت‌کوین مطلوب نبوده است؛ درحال‌حاضر با گذشته چند ماه از صعود بیت‌کوین به قله شصت هزار دلاری قیمت آن نزدیک به پنجاه درصد کاهش یافته است. همان‌طور که حمایت شرکت‌های بزرگ از این ارز دیجیتال موجب شده بود تا آن به قله شصت هزار دلاری صعود کند پشت کردن غول‌های فناوری نظیر تسلا و سنگ‌اندازی دولتمردان چینی و آمریکایی بر سر راه آن ریزش‌های اخیر را رقم زده است. 

این نوسانات قیمتی به‌وجود آمده اما تنها به ارز دیجیتال بیت‌کوین خلاصه نمی‌شود بلکه اتریوم که درحال‌حاضر دومین ارز دیجیتال پرطرفدار بازار است نیز در ماه‌های اخیر نوسانات قیمتی سنگینی را تجربه کرده است؛ این ارز دیجیتال پس از آنکه در اوایل ماه می به مرز قیمتی سه هزار و پانصد دلار رسید وارد مسیر ریزشی شد و درحال‌حاضر به قیمت هزار و 890 دلار رسیده است. 

کارشناسان براین‌باورند که دلیل شروع این رالی قیمتی در مورد اتریوم به ماه آوریل سال جاری میلادی برمی‌گردد؛ جایی که به علت تقاضای بالا برای تراکنش و عدم وجود ظرفیت کافی برای انجام سریع تراکنش‌ها، هزینه‌های تراکنش افزایش یافت؛ به‌طوری‌که حتی در ماه فوریه هزینه تراکنش‌ها در بستر اتریوم به یک رکورد بی‌سابقه قیمتی دست یافت. 

همان‌طور که گفته شد اما طولی نکشید که روند قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال نزولی شد؛ یکی از دلایل مؤثر ریزش قیمت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال سیگنال‌های خبری به بازار بوده و اخبار منتشرشده مبنی‌بر احتمال ریزش قیمت بیت‌کوین تا 25 هزار دلار و پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته توسط رئیس بانک‌های آمریکایی و اروپایی موجب شده تا صاحبان بیت‌کوین هر لحظه نسبت به فروش ارزهای دیجیتال خود حریص‌تر شوند. 

این سیگنال‌ها از کجا می‌آید؟ 

همان‌طور که گفته شد آنچه که بیش از همه بر روی ریزش قیمت‌های اخیر بیت‌کوین مؤثر بوده سیگنال‌هایی است که صاحبان این ارز دیجیتال از اخبار دریافت کردند؛ سیگنال‌هایی مبنی‌بر ریزش قیمت بیت‌کوین تا ۲۵ هزار دلار که موجب هجوم فروشندگان به بازار شد. 

اما دولت‌ها دراین‌میان تنها گروهی هستند که از این نوسانات قیمت بیشترین سود عایدشان می‌شود؛ زیرا هرچقدر حجم معاملات صورت‌گرفته با ارزهای دیجیتال افزایش پیدا کند، دولت‌ها مالیات بیشتری از این معاملات عایدشان می‌شود و مالیات بیشتر به معنای درآمد بیشتر است و در مقابل اگر نوسانات قیمتی بازار ارزهای دیجیتال به حداقل برسد و خرید و فروش در انتظار رشد قیمت‌ها در این بازار کاهش پیدا کند در نتیجه کاهش معاملات درآمد مالیاتی دولت‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند. 

این روش کنترل بازار برای دولت‌هایی نظیر دولت ایالت متحده کارساز است؛ زیرا در این دولت‌ها نه‌تنها کالاها نیز مشمول مالیات می‌شوند بلکه معاملات صورت‌گرفته با کالاهایی نظیر ارزهای دیجیتال نیز مشمول مالیات می‌شود و هرچه نوسانات قیمتی بازار شدت پیدا کند درآمد مالیاتی این دولت‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

5965

۱۳:۵۹ ,۲۶ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در روزی که برای نخستین بار ارزش اتریوم از ۱۷۰۰ دلار نیز عبور کرد، بیشتر ارزهای دیجیتالی به روند صعودی خود ادامه دادند. ارزش بیتکوین از ابتدای ...

فرمانده انتظامی شوشتر گفت: ۳۳ دستگاه استخراج ارز دیجیتال (ماینر بیت کوین) در یک منزل مسکونی در شهرستان شوشتر کشف و ضبط شد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر اینکه تردیدی در حمایت از آقای رئیسی نداریم، گفت: هیچ‌گونه بحثی در مورد آقای لاریجانی در جامعه روحانیت ...

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین وضعیت ارز دیجیتال بومی در کشور اظهار کرد که اکنون بانک مرکزی از مرحله‌ای که به صورت کلی رمزارز ...

این روزها بحث مصرف برق ماینرها بسیار داغ است؛ چراکه در حال حاضر دستگاه‌های ماینینگ بیت‌کوین 20 هزار گیگاوات در ساعت برق مصرف می‌کنند و در ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی