امروز،‌ شنبه، آتش‌سوزی در یک کشتی در بندر بیروت رخ داد. این حادثه کمتر از یک سال پس از انفجار بزرگ بندر بیروت روی می‌دهد. اوضاع در لبنان به قدری آشفته است که به گفته یونیسف در تاریخ هیچ کشوری در دنیا به این میزان آشفتگی رخ نداده است.

به گزارش گروه بین‌الملل قرن نو، شبکه ام‌تی‌وی لبنان جزئیات بیشتری از این خبر اعلام نکرده است. 

کمتر از سه هفته دیگر، 4 اوت، سالروز انفجار بندر بیروت است که در آن بیش از دویست تن کشته و حدود شش هزار تن دیگر زخمی شدند. یک سال پس از این حادثه هنوز نه بانیان آن محاکمه شده‌اند، نه بازسازی بندر انجام شده، و نه حتی دولت در لبنان تشکیل شده است. 

آخرین تلاش‌ها برای تشکیل دولت با استعفای سعد حریری و خودداری نجیب میقاتی از جانشینی وی شکست خورده است. فرانسه و آمریکا برای کمک به لبنان به سیاسیون آن فشار می‌آورند تا هرچه سریع‌تر دولت را تشکیل دهند. رئیس‌جمهور فرانسه خواسته دولت پیش از 4 اوت، سالروز انفجار بندر بیروت، تشکیل شود.  

در سایه این فشارهای بین‌المللی اختلافات همچنان ادامه دارد. میان عون و جبران باسیل، رئیس جریان آزاد ملی لبنان ازیک‌سو و نبیه بری و سعد حریری ازسوی‌دیگر اختلاف هست. باسیل مذاکره با دو نامزد را که دو نماینده پارلمان هستند آغاز کرده است. اما بری با این رویکرد مخالف است و می‌خواهد نامزد پست نخست‌وزیری مورد قبول حریری باشد.

دستیابی به نامزدی که مورد قبول همه گروه‌ها باشد دشوار است. ازسوی‌دیگر، محمود محیی‌الدین، مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول می‌گوید وجود دولت لبنانی که دارای تمام اختیارات قانون اساسی باشد شرط لازم و ضروری برای آغاز هرگونه مذاکره با صندوق بین‌المللی پول است. امکان ندارد ما با دولتی برنامه بریزیم که اختیارات کامل قانون اساسی را نداشته باشد. 

در خبری دیگر از لبنان پرونده تحقیقات رئیس بانک مرکزی لبنان، ریاض سلامه، در اروپا به قضات تحقیق دادسرای مبارزه با فساد پاریس ارجاع داده شد. مسئولان قضایی فرانسه اواسط خرداد تحقیقاتی را در خصوص ثروت رئیس بانک مرکزی لبنان آغاز کردند. دادستانی سوئیس اوایل بهمن ماه گذشته ریاض سلامه، رئیس کل بانک مرکزی لبنان را به «پول‌شویی» بیش از سیصد میلیون دلار متهم کرد.

این درحالی است که صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) فاش کرد که ۷۷ درصد از خانواده‌های لبنانی در ماه جاری میلادی پول کافی برای خرید غذا ندارند. روزنامه تایمز چاپ انگلیس با اشاره به گزارش یونیسف نوشت که این شرایط قطعاً از فروپاشی وال‌استریت بدتر است و از نظر اندازه برای یک کشور، در تاریخ بی‌سابقه است. 

5965

۱۸:۲۱ ,۲۶ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


عصر دوشنبه ۱۷ خرداد انبار ضایعات پالت های چوبی و پلاستیکی شرکت بهنوش طعمه حریق شد که با حضور تیم های آتش نشانی از سرایت حریق به نقاط دیگر کارخانه ...

آتش سوزی اخیر مربوط به بخش انتهای یکی از کافه های محوطه غربی موزه سینما بوده است.

وقوع آتش سوزی گسترده و پیش رونده در جنگل‌ ها آن هم پس از سه روز ثبت بالاترین دمای هوا در غرب کانادا، مقامات محلی این کشور را واداشت تا دستور ...

مقام های اماراتی گفتند: انفجار یک کانتینر در یک کشتی تجاری دلیل آتش سوزی بندر جبل علی دبی ، بوده است. در این حادثه هیچ کس آسیب ندیده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی