سازمان عفو بین الملل ضمن اختصاص پرونده ویژه‌ای برای یک چهره سیاسی بحرینی، او را از مهمترین زندانیان سیاسی جهان خواند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود به ۳۷۳۰ روز حبس "حسن مشیمع"، سیاسی بحرینی بدون محاسبه بازداشت‌های سابق وی اشاره کرد و به نقش پیشگام او در اعتراضات مسالمت آمیز در جریان بهار عربی در بحرین پرداخت.

در این گزارش آمده است که در حوزه نقض حقوق بشر آن چنان توجهی به بحرین نشده است اما وضعیت اسف بار حقوق بشری توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

اقدام سابق بین المللی نقش بسزایی در آزادی بازداشتی‌های سیاسی مثل "نبیل رجب" و "نجاح یوسف" داشت  اما این آزادی شامل حال مشیمع ۷۳ ساله نشد که به دلیل مشارکتش در اعتراضات مردمی در سال ۲۰۱۱ با هدف درخواست برقراری دموکراسی بازداشت شد. وی رهبر مخالفان بحرین و یکی از بارزترین خواستاران احترام به حقوق بشر است.

مقامات بحرین او را در سال ۱۹۹۵ در پی اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت کردند و پس از آن هم بارها به زندان افتاد و پنج سال را در زندان سپری کرد.

مشیمع در سال ۲۰۰۲ به عنوان دبیرکل جمعیت الوفاق و در سال ۲۰۰۵ به عنوان دبیرکل جنبش الحق که مدافع آزادی ها و حقوق بشر و یکی از بارزترین گروه مخالفان است، انتخاب شد.

پس از آغاز تظاهرات مردمی در چارچوب بهار عربی که خواستار آزادی و دموکراسی بودند، مشیمع مجددا بازداشت و به حبس ابد محکوم شد.

اقدامات و اعمال فشارها برای آزادی مشیمع قوت گرفته و چندین سازمان از جمله سازمان "آمریکایی‌ها برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین یک وبسایت تعریف کرده و در آن تحولات پرونده این بازداشتی را پیگیری و از آزادی مجدد او دفاع می‌کنند.

این مرد مهمترین زندانی سیاسی جهان در بحرین است/عکس

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۰:۵۱ ,۲۷ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد مردانی که قادر به پرداخت مهریه نیستند از زندان آزاد می شوند.

دادستان عمومی و انقلاب کاشان گفت: تبعه چینی عامل انتشار تصاویر از روابط خصوصی با دختران ایرانی در کاشان دستگیر شد.

معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری در توئیتی از آزادی تعدادی از زنان زندانی به دلیل شیوع کووید ۱۹ از بند زنان خبر داد.

رئیس سازمان زندان‌ها از آغاز واکسیناسیون مددجویان در زندان‌های سراسر کشور خبر داد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی