ژاپن با ثبت نرخ انتقال ۳۱۹ ترابیت بر ثانیه رکورد سرعت اینترنت را شکست.

محققان ژاپنی با استفاده از فناوری جدید فیبر نوری موفق به افزایش دو برابری رکورد قبلی بالاترین سرعت اینترنت شده‌اند، و از دستیابی به اینترنتی با سرعت ۳۱۹ ترابیت بر ثانیه خبر داده‌اند. آنها باور دارند که از این فناوری می‌توان در شبکه‌های استاندارد فعلی استفاده کرد.

 دانشمندان ژاپنی مؤسسه ملی اطلاعات و فناوری‌های ارتباطی (NICT) با ثبت نرخ انتقال ۳۱۹ ترابیت بر ثانیه رکورد سرعت اینترنت را شکستند. رکورد سریع‌ترین اینترنت دنیا قبلاً در ماه اوت ۲۰۲۰ با نرخ ۱۷۹ ترابیت بر ثانیه توسط گروهی از محققان بریتانیایی و ژاپنی ثبت شده بود. مؤسسه NICT با ارتقای تمامی اجزای شبکه موفق به دستیابی به این سرعت بالا شد. خط فیبر نوری به جای یک هسته‌ی متداول چهار هسته داشت و محققان از لیزری با ۵۵۲ کانال با طول موج‌های متفاوت استفاده کردند. این لیزر به‌ندرت توسط ایستگاه‌های زمینی تقویت می‌شد.

اگرچه این آزمایش در شرایط کنترل‌شده آزمایشگاهی انجام گرفت، ولی پژوهشگران برای انتقال اطلاعات در یک فاصله شبیه‌سازی‌شده با مسافت تقریباً سه هزار کیلومتری از فیبر پیچ‌دار استفاده کردند تا کیفیت سیگنال یا سرعت را از دست ندهند.

بااین‌حال، آزمایش‌هایی از این دست همیشه به زمان زیادی برای اثرگذاری نیاز دارند. فیبر چهار هسته‌ای شاید در شبکه‌های موجود به کار بیاید، ولی سیستمی که این فناوری را داشته باشد، بسیار گران خواهد بود، فعلاً باید منتظر باشیم تا استفاده‌های اولیه این سیستم را در زیرساخت‌های اینترنت و پروژه‌هایی ببینیم که ظرفیت و سرعت شبکه بیش از رقم هزینه‌ها اهمیت دارد.

محققان مؤسسه NICT معتقدند بزرگ‌ترین دستاوردشان ساخت فیبر نوری چهار هسته‌ای بوده است. این فیبر به اندازه فیبرهای معمولی است و به باور محققان به‌راحتی می‌تواند در سیستم‌های استاندارد فعلی به‌کار گرفته شود تا سرعت را افزایش دهد. فیبر نسل بعدی ژاپنی‌ها همچنین باعث می‌شود که به استفاده از فناوری‌های فراتر از ۵G نظیر ۶G نزدیک‌تر شویم.

5965

منبع: دیجیاتو

 

۱۳:۵۹ ,۲۷ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تخصیص بسته‌های اینترنت یک ماهه رایگان انتخاباتی به همه مردم ایران خبر داد.

مشترکان تلفن همراه کشور برای ثبت‌نام و دریافت بسته هفت گیگابایتی اینترنت رایگان انتخاباتی می‌توانند به سایت https://ictgifts.ir مراجعه کنند.

«آقا قراره اینترنت رو ببندن؟»، «راست می‌گن اگه فیلترشکن استفاده کنیم جریمه و زندان داره؟»، «واتس‌آپ رو فیلتر کنن من چطوری با بچه‌م تو خارج ...

رئیس روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی واکنش نشان داد و گفت: عده‌ای در عمل به دنبال انحلال ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی