افزایش بیماران کرونایی در هر ساعت

موج پنجم کرونا بیمارستان‌های تهران را در کما برد

افزایش موارد بستری مثبت و افزایش فوتی‌ها موضوع نگرانی از خطرناک‌تر شدن پیک پنجم کرونا را در کشور افزایش می‌دهد؛ پیکی که حالا وضعیت بیمارستان‌ها را در کما برده است.

به گزارش گروه اجتماعی  قرن نو، درحال‌حاضر شرایط بیمارستان‌ها خیلی خوب نیست؛ به‌طوری‌که تقریباً تمام بیمارستان‌های شهر تهران از بیماران کرونایی اشباع شده‌اند. درحال‌حاضر ویروس کرونای دلتا که گونه هندی ویروس کرونا است، در کشورمان در گردش است.

ویروسی که پیک آن از استان‌های جنوبی و شرقی آغاز شد و به‌سرعت سایر مناطق کشور را هم درمی‌نوردد؛ به‌طوری‌که به گفته وزارت بهداشتی‌ها قدرت سرایت آن بیشتر بوده و می‌تواند به‌سرعت در کشور شیوعی بیش از آنچه در پیک‌های قبلی دیده‌ایم، پیدا کند. این درحالی است که کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر پنجاه درصد نیز نگرانی‌های زیادی را در زمینه گسترش بیماری، افزایش مبتلایان و البته افزایش میزان بستری ایجاد کرده است.

افزایش بیماران کرونایی

همچنین براساس اعلام وزارت بهداشت از ۱۸ تا ۲۴ تیر ماه ۱۴۰۰ مقارن با هفته ۷۳ اپیدمی در کشور، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی‌شده در کشور ۱۲۱۸۳۶ مورد بوده است.

همچنین تعداد موارد بستری جدید ۱۴۶۹۳ مورد بوده و تعداد فوتی‌های جدید طی این مدت ۱۱۹۵ مورد بوده است.

براین‌اساس شاهد افزایش ۲۴.۶ درصدی در موارد مثبت سرپایی، افزایش ۳۴.۷ درصدی در موارد بستری مثبت و افزایش ۱۸.۵ درصدی در تعداد بیماران فوت‌شده در هفته اخیر نسبت به هفته ماقبل بوده‌ایم.

حال وخیم بیمارستان‌ها در موج پنجم کرونا

 رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) در گفت‌وگو با ایسنا یادآور شده درحال‌حاضر شرایط بیمارستان‌ها خیلی خوب نیست؛ به‌طوری‌که تقریباً تمام بیمارستان‌های شهر تهران اشباع شدند.

وی می‌گوید: «البته درحال‌حاضر به تعداد زیادی از بیماران به صورت سرپایی دارو می‌دهیم؛ یعنی داروی رمدسیویر که یک داروی بیمارستانی بود که معمولاً باید بیماری بستری می‌شد و این دارو را دریافت می‌کرد، اما اکنون به دلیل افزایش تعداد بیماران بستری، حجم زیادی از بیماران به صورت سرپایی این دارو را دریافت کرده و در اورژانس بیمارستان با انجام مراقبت‌های لازم دارو را به بیمار تزریق کرده و بعد  بیمار به خانه بازمی‌گردد.»

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) معتقد است در جوامعی که سریع واکسیناسیون را انجام داده‌اند، نشان داده شده که وضعیت‌شان تا حدی بهتر از کشورهایی مانند ما است. بنابراین هم واکسیناسیون‌مان را باید سریعاً انجام داده و معطل نکنیم و دوماً اینکه پروتکل‌ها را هم رعایت کنیم.

باید توجه کرد در کشورهایی که واکسیناسیون را انجام داده، اما پروتکل‌ها را رعایت نکرده‌اند، باز هم شیوع در حال افزایش است. بنابراین هم باید پروتکل‌ها را به‌دقت رعایت کنیم که متأسفانه نداریم و هم واکسیناسیون‌ را سریع‌تر انجام دهیم که درحال‌حاضر قطره‌چکانی و آرام است.

همچنین در موج پنجم کرونا، هر روز حدود هزار بیمار کرونا به بیمارستان میلاد، بزرگ‌ترین بیمارستان تأمین اجتماعی ایران مراجعه می‌کنند؛ تا یک و نیم برابر بیشتر از قبل. حجم مراجعه بیماران تاحدی است که کلینیک تزریق رمدسیویر در چادرهای بیمارستان صحرایی در پارکینگ بیمارستان میلاد برپا شده است. به گفته معاون درمان بیمارستان، هر ساعت به تعداد بیماران افزوده می‌شود.

5965
 

۱۵:۵۲ ,۲۷ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


یک عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد داده دولت این کشور به جای توزیع جهانی واکسن کرونا در دنیا، این واکسن را ابتدا به متحدان آمریکا ...

عضو هیأت علمی ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مطمئن هستم واکسن‌های ایرانی می‌توانند جایگزین دوز دوم واکسن‌های خارجی شوند.

رئیس انستیتوی پاستور با اشاره به پیش‌بینی طراحی واکسن کرونای این مؤسسه تحقیقاتی برای تمامی رده‌های سنی گفت: واکسن کرونای انستیتوی پاستور ...

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا اظهار کرد: واکسن کرونا در کشور با هزار سختی و مشکلات ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی