صبح دیروز حدود 500 شهرک‌نشین یهودی به مسجدالاقصی در قدس اشغالی با حمایت نظامیان اسرائیل به مناسبت «سالروز تخریب معبد سلیمان» که از آن به عنوان روز ماتم یاد می‌کنند، یورش بردند. به همین مناسبت، دو گروه فلسطینی از مردم خواستند در محوطه این مکان مقدس تجمع کنند.

گروه بین‌الملل قرن نو: سایت المیادین از سخنگوی جنبش حماس نقل کرده که  خواستار حضور فلسطینیان در محوطه‌های مسجدالاقصی و نگهبانی بخش قدیمی شهر قدس و اعتکاف در داخل این مسجد در آستانه عید سعید قربان شده است. از طرف دیگر سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز ضمن اشاره به آنچه دیروز، یکشنبه، در مسجدالاقصی رخ داد، تاکید کرد، آنچه اکنون در مسجد الاقصی رخ می‌دهد، به مثابه تروریسم و تجاوزی است که همه اعراب و مسلمانان جهان را هدف قرار می‌دهد. او از فلسطینیان در قدس و در تمامی شهرهای داخل اراضی اشغالی خواست به سمت مسجدالاقصی بیایند و با شهرک‌نشینان و سربازان رژیم اشغالگر مقابله کنند.

اتحادیه اروپا در واکنش به رویدادهای دیروز در قدس شرقی خواستار خویشتنداری طرفین شد. نمایندگی اتحادیه اروپا در فلسطین با انتشار بیانیه‌ای در حساب توئیتر خود با ابراز نگرانی از بروز درگیری در مسجد الاقصی افزود: مقامات اسرائیلی و یهودیان تندرو و همه طرف‌ها باید فورا برای جلوگیری از افزایش درگیری‌ها و اطمینان از برقراری ثبات و آرامش همکاری کنند. در بیانیه مذکور تاکید شده است که باید از اقدامات تحریک‌آمیز اجتناب کرده و به وضع موجود احترام گذاشت.

همچنین وزارت امور خارجه ترکیه بازداشت گروهی از فلسطینیان اعم از زن و کودک توسط نظامیان اسرائیل در مسجدالاقصی را محکوم کرد. در بیانیه مذکور آمده است: نیروهای امنیتی اسرائیل صبح امروز (۱۸ ژوئیه) بار دیگر حرمت حرم شریف را نقض کرده و به گروه‌های یهودی نژادپرست اجازه حمله به مسجد الاقصی را دادند. نظامیان اسرائیلی نیز با بمب‌های صوتی به فلسطینیان یورش برده و برخی از آنان از جمله زنان و کودکان را بازداشت کردند. وزارت امور خارجه ترکیه خواستار توقف فوری اقدامات تحریک‌آمیز اسرائیل شده و تصریح کرد: ادامه چنین اقدامات تحریک آمیزی در فضای کنونی که تنش و درگیری ناشی از حملات اسرائیل به مسجد الاقصی در ماه رمضان امسال هنوز در خاطر همه است، بسیار خطرناک خواهد بود.

وزارت امور خارجه فلسطین نیز از جامعه جهانی خواست که برای جلوگیری از ادامه حملات اسرائیل به مسجدالاقصی اقدامات جدی انجام دهد. وزارت امور خارجه فلسطین طی بیانیه‌ای اعلام کرد: جامعه جهانی برای جلوگیری از ادامه حملات اسرائیل اشغالگر به مسجدالاقصی اقدامات جدی انجام دهد. در این بیانیه همچنین آمده است: ما یورش امروز افراطگرایان یهودی به مسجدالاقصی را شدیدا محکوم می‌کنیم. اسرائیل مسئول این حملات بوده و پیامدهای آن بر عهده این کشور است.

در اقدامی متقابل، ارسال بالون‌های آتش‌زا باعث بروز دو مورد آتش‌سوزی در شهرک‌ صهیونیستی اشکول در مجاورت غزه شد. 

4908

۰۷:۳۰ ,۲۸ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


با شروع آتش‌بس یک‌طرفه از سمت رژیم غاصب صهیونیستی، فلسطینی‌ها در مسجدالاقصی جشن گرفتند و شیرینی پخش کردند.

در این بیانیه آمده: ما از آتش‌بسی که باید به خشونت‌ها در منطقه پایان دهد استقبال می‌کنیم. اتحادیه اروپا به کار با شرکای بین‌المللی برای از ...

حکم دادگاه قدس درباره تخلیه منازل فلسطینی‌ها در محله بطن الهوی در قدس شرقی به وقت دیگری موکول شد.

جنگ تبلیغاتی اسرائیل علیه طرف فلسطینی که همزمان با خشونت اخیر علیه غزه به کار گرفته شد، جنبه مهم دیگری از پروژه استعماری این کشور است.

به گزارش گروه بین الملل قرن نو: سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل در بحبوحه دعوای دموکراتها بر سر موضع خودشان درباره درگیری های اسراییل و فلسطین، ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی