روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی مدعی شده است دولت چین از قوانین ضدتراست نه به هدف پیشگیری از مونوپولی بلکه به هدف اجبار بخش خصوصی به پیروی مطلق از سیاست‌های دولت سوءاستفاده می‌کند.

گروه بین‌الملل قرن نو: روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی ادعا کرده است که دولت چین در اجرای قوانین ضدتراست، برخلاف آمریکا و اتحادیه اروپا، حقیقتاً در پی اعمال قوانین و ایجاد رقابت و جلوگیری از شکل‌گیری مونوپولی نیست بلکه به‌دنبال اجبار کردن بخش خصوصی چین، مشخصاً صنعت تکنولوژی چین، به اطاعت مطلق از دولت است و در نهایت در این امر انگیزه‌ای سیاسی دارد.

این گزارش به این امر اشاره می‌کند که در نهایت دولت چین -- که به شکلی افزایشی اقتدارگراتر شده است -- احتمالاً در نهایت با سواستفاده از قوانین ضدتراست تمام استقلال بخش خصوصی چین را از بین خواهد برد و بر آن تسلط مطلق پیدا خواهد کرد و صنعت تکنولوژی چین را به ابزاری صرف در دست دولت تبدیل خواهد کرد.

یک نمونه مهم این سیاست، فشار دولت چین بر شرکت دیدی است که مشابه اوبر [یا اسنپ در ایران] رانندگان و مسافرین را در تماس با یکدیگر قرار می‌دهد. دولت چین این شرکت را به نقض قوانین ضدتراست متهم کرد و اپ آن را حذف کرد، ولی متخصصین معتقدند که این اتهام صحیح نبوده و مجازات بسیار حداکثری و سریع بوده است. این افراد معتقدند که جرم اصلی دیدی تلاش برای ورود به بازار آمریکا بوده است.

همانند شرکت دیدی، بسیاری دیگر از شرکت‌های بخش خصوصی بدون برخوردارشدن از حقوق اولیه مثل دسترسی به دادگاه عادلانه و حق دفاع از خود، با حداکثر مجازات روبرو شده‌اند.

علاوه بر دیدی، حزب کمونیست چین به شدت با اپ‌هایی برخورد می‌کند که به مردم سبزیجات می‌فروشد، چون معتقد است این اپ‌ها به کسب و کارهای خردی که در سطح محلی سبزیجات تولید می‌کنند آسیب می‌زند. همچنین چین با جک ما، میلیاردر صاحب علی‌بابا، برخورد کرده چون اپی تولید کرده است که به جوانان امکان می‌دهد به‌راحتی وام دریافت کنند و از این طریق کنترل دولت روی زندگی جوانان کاهش می‌یابد.

حزب کمونیست چین در سال پیش به صراحت گفته بود که در بخش خصوصی چین افرادی باید فعال باشند که به حزب کاملاً وفادار هستند و هدف اول و اصلی‌شان کمک به بقای حزب و محقق شدن اهداف دولت است. این حزب تحت رهبری شی جین‌پینگ به شکلی سریع و خشن در حال احقاق این هدف است.

۲۰:۰۷ ,۲۸ تیر ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی