نروژ چین را به حمله سایبری به پارلمان این کشور استورتینگ در ماه مارس متهم کرد.

۱۰ مارس امسال، پارلمان نروژ اعلام کرد که نقض داده ها در سیستم های ایمیل بوجود آمده است. این هک از طریق بهره برداری از حفره های امنیتی در سرور ایمیل Microsoft Exchange صورت گرفته بود.
اینه اریکسن سوریده ، وزیر امور خارجه گفت: این یک حمله جدی است که مهمترین نهاد دموکراتیک ما را تحت تأثیر قرار داده است. چندین متحد ما ، اتحادیه اروپا و مایکروسافت نیز این موضوع را تأیید کرده اند. مقامات چینی باید از وقوع چنین حملاتی جلوگیری کنند تا حوادث مشابه دیگر تکرار نشود.
وی افزود: تمام عملیات سایبری پیامدهای مختلفی را از خود بر جای می گذارد و سپس ، در میان سایر موارد ، سرویس های امنیتی ما هستند که آن را ارزیابی می کنند و اطلاعات را جمع آوری می کنند. و بر اساس این اطلاعات ، دولت ارزیابی کرده است که این حمله از چین ناشی شده است.
اینه اریکسن سوریده گفت که وزارتخانه او سفیر چین را احضار کرد تا در مورد حمله به طور مستقیم بحث کند. وی افزود: " اینکه اجازه چنین فعالیتهای مخرب سایبری داده شود ، مطابق با هنجارهای رفتار مسئولانه دولت در فضای دیجیتال نیست که همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد با آن توافق کرده اند. ما امروز سفیر چین را احضار کردیم و موضوع را مستقیماً مطرح کردیم.
سرویس امنیتی نروژ (PST) گفت تحقیقات آنها درباره حمله هنوز ادامه دارد. با این حال ، رئیس جمهور استورتینگ ، تون ویلهلمسن ترون حمله به پارلمان را حمله به دموکراسی نروژ خواند. ترون گفت: "این حمله غیرقابل قبول و بسیار جدی بود ، و باید انتظار داشت که مقامات چینی از آن جلوگیری کنند.
 نروژ تنها کشوری نیست که چین را به حملات رایانه ای متهم کرده است. اتحادیه اروپا ، انگلیس ، ایالات متحده و ناتو هم چنین اتهاماتی را مطرح کرده اند. کاخ سفید نگرانی خود را از "رفتار غیرمسئولانه و بی ثبات کننده چین در فضای مجازی" ابراز داشت ، در حالی که مدیر عملیات در مرکز امنیت سایبری ملی انگلستان پاول چیچستر آن را "یک نمونه دیگر از حمله مخرب" و "کاملا غیر قابل قبول" خواند.
سفارت چین در بیانیه ای گفت ما امیدواریم که نروژ بتواند حقایق و شواهدی را برای کشف حقیقت فراهم کند." بعلاوه ، چین مدافع امنیت سایبری است که علیه این نوع رفتارها ، در مخالفت با حملات سایبری و سرقت های اینترنتی از همه اشکال اقدام کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۷:۰۰ ,۳۰ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


پارلمان هنگ‌کنگ که عمده نمایندگان آن توسط چین انتخاب شده است، بزرگ‌ترین تغییر در سیستم سیاسی خود را از زمان حکومت بریتانیا تصویب کرد تا قدرت ...

به دنبال انتقادهاي حقوق بشري مطرح‌شده عليه چين در نشست سران «گروه 7»، سفارت چين در بريتانيا، با انتشار بيانيه‌اي، اين كشورها را به دخالت در ...

گزارش اخیر دیده بان حقوق بشر با مطرح کردن اتهاماتی علیه دولت چین، ادعا میکند که بواسطه سیاست های نظارتی و ارعاب دولت چین و گروه های طرفدار این ...

مدیر عامل توانیر در مورد ورود گسترده دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمزارز از چین به کشور به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هشدار داد. یکی از ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی