محدودیت‌های اعمالی اسرائیل در رابطه با ورود و خروج کالا از نوار غزه تلاش‌های بازسازی در این منطقه را متوقف کرده و سبب افزایش بیکاری در نوار غزه شده است.

گروه بین‌الملل قرن نو: با گذشت دو ماه از حملات اسرائیل علیه نوار غزه محدودیت‌های شدید اعمالی اسرائیل علیه این منطقه در زمینه واردات و صادرات کالا باعث رکود اقتصادی بزرگ در این منطقه شده و عملیات بازسازی پس از جنگ را تقریباً غیرممکن ساخته است. دراین‌رابطه تلاش‌های مصر در راستای کاهش محدودیت‌ها علیه نوار غزه نیز تاکنون نتیجه‌ای درپی نداشته و اسرائیل هرگونه کاهش محدودیت‌ها را منوط به آزادی چهار اسرائیلی کرده که تصور می‌شود اسیر حماس هستند.

مقامات غزه هشدار داده‌اند که محدودیت‌های شدید اعمالی تأثیری بسیار منفی بر همه جنبه‌های زندگی در این منطقه تحت محاصره داشته و منجر به افزایش نرخ فقر و بیکاری در این منطقه شده است. دراین‌رابطه، رامی الریش، مدیر کل تجارت و معابر در وزارت اقتصاد فلسطین در غزه اظهار داشت که اسرائیل تنها برای سی درصد کالاهایی که قبل از جنگ وارد غزه می‌شدند مجوز صادر می‌کند و این امر سبب افزایش دیوانه‌وار قیمت‌ها در غزه شده است.

به گفته او، اسرائیل از واردات مواد اولیه مصالح ساختمانی لوازم و تجهیزات برقی و همچنین تجهیزات چوبی فلزی و پلاستیکی به غزه جلوگیری می‌کند و درعین‌حال محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای را علیه صادرات نوار غزه اعمال کرده است. این محدودیت‌ها منجر به فلج شدن بخش‌های صنعتی تجاری و کشاورزی در غزه و بیکاری ۷۵ درصدی شده است. هزاران کارگر چه به دلیل تخریب کارگاه‌های تولیدی و چه به دلیل محدودیت‌های تولید از کار بیکار شده‌اند و شرکت‌های فعال در زمینه‌هایی چون انرژی خورشیدی قادر به تأمین تجهیزات موردنیاز خود نیستند. این محدودیت‌ها همچنین منجر به متوقف شدن سیزده پروژه زیرساختی در نوار غزه شده است.

5965

۱۴:۴۶ ,۱۰ مرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس جمهوری: اگر در آذرماه اصل ۶۰ قانون اساسی رعایت می‌شد، همه تحریم‌ها در اسفند‌ماه لغو می‌شد.

فعال سیاسی اعتدال‌گرا گفت: متأسفانه حق محمدجواد ظریف ادا نشد اما به خاطر کشورش ایستاد. خیلی مشتاقم بدانم کسی که در دولت آینده وزیر امور خارجه ...

در اولین نشست مشترک وزیر خارجه دولت سیزدهم با اصحاب رسانه، جملاتی از سوی امیرعبداللهیان نقل شد که اهمیت ویژه‌ای دارند.

در حالی‌ که به گفته انجمن واردکنندگان موبایل تاکنون حتی یک مورد غیرفعال شدن گوشی‌های همراه برند شیائومی را در ایران شاهد نبودیم اما فروشندگان ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی