اخیرا دولت آمریکا از خودروسازان خود خواسته است تا حداقل ۴۰ درصد از خودروهای جدید خود را تا سال ۲۰۳۰ الکتریکی کنند.

به گزارش گروه اقتصادی قرن نو، نزدیک به 160 سال از کشف بنزین می گذرد زمانی که از آن تنها برای روشن نگه داشتن چراغ ها استفاده می کردند؛ حدود 125 سال پیش در اوایل دهه 1890 مخترعان خودرو متوجه شدند که بنزین به عنوان سوخت موتور قابلیت استفاده دارد.

در سال 1911 بنزین برای اولین بار به عنوان سوخت خودرو فروخته شد و تا سال 1920 حدود نه میلیون خودروی بنزینی در ایالات متحده سر برآورد و پمپ بنزین ها در سراسر کشور برای سوخت رسانی به تعداد روزافزون خودروها و کامیون ها تاسیس شدند.

حال با گذشت نزدیک به 110 سال از این اتفاق کشورها در صدد جایگزین کردن برق با سوخت های فسیلی بر آمدند و در کشورهای توسعه یافته ای نظیر ایالات متحده آمریکا دولتمردان آنها به منظور کاهش آلایندگی و انتشار گازهای گلخانه ای از خودروسازان آمریکایی درخواست کرده اند که به شکل داوطلبانه متعهد شوند که حداقل 40 درصد از خودروهای جدید خود را تا سال 2030 الکتریکی کنند.

گفتنی است که دولت آمریکا قرار است از هفته آینده اصلاحات پیشنهادی در قوانین آلایندگی خودروها را تا سال 2026 ارائه دهد.

بر اساس آخرین پیش بینی های صورت گرفته توسط بانک سرمایه گذاری UBS تا سال 2025 نزدیک به 20 درصد از تمام خودروهای جدید فروخته شده در جهان برقی خواهند بود؛ این بانک جهانی همچنین در پیش بینی دیگری عنوان کرده است که این میزان تا سال 2030 به 40 درصد افزایش می یابد و تا سال 2040 تقریباً هر خودروی جدیدی که در سراسر جهان فروخته می شود برقی خواهد بود.

آژانس بین المللی انرژی نیز اخیرا اعلام کرده است که انتظار می رود تعداد خودروهای برقی، اتوبوس، ون و کامیون های سنگین در جاده ها تا سال 2030 به 145 میلیون دستگاه برسد.

ایجاد بحران نفتی توسط خودروهای برقی بحران نفتی 

بلومبرگ در گزارشی آورده است که با توسعه فناوری های نوین دیگر استفاده از مدل های قدیمی به صرفه به نظر نمی رسد و مانند تلفن های قدیمی و یا تلویزیون ها سیاه و سفید کوچک خودروهای بنزینی نیز روزی کارایی خود را از دست خواهند داد و به نظر می رسد که دهه 2020 دهه تحول خودروهای برقی باشد.

بر اساس پیش بینی ها ، تا سال 2040 ، قیمت خودروهای برقی دوربرد کمتر از 22000 دلار خواهد بود و تلاش های دولت ها برای وضع یارانه بر روی باتری های خودروهای برقی در توسعه این خودروها در سال های آینده نیز بی تاثیر نخواهد بود.

اما بازارهای نفت برای ظهور خودروهای برقی آماده نیستند چراکه در حال حاضر خودروهای برقی کمتر از یک درصد از خودروهای موجود در دنیا را شامل می شود؛ در واقع آنها در خیابان های اکثر کشورها نادر هستند و هنوز هم هزینه نگهداری و استفاده از آنها به طور چشمگیری بیشتر است.

اوپک معتقد است که وسایل نقلیه الکتریکی (EV) تنها 1 درصد از خودروها را تا سال 2040 تشکیل خواهند داد و این نوع خودروها تا 50 سال آینده نمی توانند اخلالی در صنعت نفت ایجاد کنند.

اما آنچه در عمل در حال وقوع است حکایت دیگری است؛ در چند سال آینده تسلا، چری و نیسان قصد دارند فروش خودروهای برقی خود را در محدوده 30،000 دلار شروع کنند و سایر خودروسازان و شرکت های فناوری نیز میلیاردها دلار روی ده ها مدل جدید سرمایه گذاری خواهند کرد.

سال 2019  فروش خودروهای برقی در سراسر جهان حدود 60 درصد افزایش یافت و این رقم چشمگیری است و از طرف دیگر فروش صفحات خورشیدی نیز در این مدت افزایش 50 درصدی داشته است.

با توجه به سرعت جایگزینی خودروهای برقی براوردهای حاکی از آن است که تا سال 2023 تقاضا برای نفت تا 2 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد و این امر باعث افزایش حجم ذخایر نفتی می شود و بحرانی معادل بحران نفتی سال 2014 را رقم خواهد زد.

۱۵:۰۴ ,۱۰ مرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


اتفاقات سی ام آذرماه در تاریخ را در ادامه می خوانید:

قیمت نفت خام در معاملات چهارشنبه شب به دنبال اخباری که حاکی از افت ذخایر انبارهای سوخت آمریکا بود جهش کرد.

شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق اعلام کرد که صادرات نفت این کشور به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

توربجورن تورنکویست، مدیر عامل و بنیانگذار گانوور، در جمعه گذشته به خبرگزاری بلومبرگ گفت که با توجه به شرایط عرضه و تقاضا در بازار احتمال صعود ...

قیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به دیروز باثبات نسبی همراه است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی