کامل نشدن فرایند واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی در دولت دوازدهم، توپ تصمیم‌گیری نهایی در رابطه با خصوصی‌سازی سرخابی‌های پایتخت را به زمین دولت سیزدهم انداخته است و باید منتظر ماند و دید در نهایت عرضه اولیه سهام آن‌ها در بازار سرمایه کلید خواهد خورد یا خیر؟

 علی‌رغم وعده و وعیدهای پرشمار مبنی بر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی در نهایت اما دولت دوازدهم به پایان رسید ولی چنین اتفاقی رخ نداد و آخرین وضعیت پرونده خصوصی سازی این دو باشگاه به نحوی است که مصوبه هیات عالی خصوصی سازی و در عین حال مصوبه شورای عالی بورس گرفته شده است و بر اساس اعلام مسئولان سازمان خصوصی سازی؛ پرونده دو باشگاه در اختیار هیأت پذیرش فرابورس قرار گرفته و عرضه اولیه بر اساس اعلام فرابورس صورت خواهد گرفت.

البته این اظهارات نیز در حالی از سوی معاون سازمان خصوصی سازی در اواخر دی‌ماه سال گذشته مطرح شد که از آن زمان تاکنون حدود هفت ماه می‌گذرد اما در این رابطه تصمیمی گرفته و اطلاع رسانی نشده است.

اکنون با پایان دولت دوازدهم و ناکام ماندن فرایند کامل خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، نگاه‌ها به سوی دولت سیزدهم معطوف شده و هرچند هنوز کابینه دولت جدید مشخص نشده و معلوم نیست چه افرادی با چه موضع و دیدگاهی به منظور تصدی پست وزیر ورزش و جوانان و نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی روی کار می آیند، اما اظهارات حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رییس جمهور ایران می‌تواند به منزله خط مشی دولت جدید در رابطه با واگذاری دو باشگاه به بخش خصوصی باشد.

وی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، در دیدار با جمعی از ورزشکاران و پیشکسوتان رشته‌ های ورزشی تأکید کرد که موضوع خصوصی‌ سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را در دولت مردمی با جدیت پیگیری خواهد کرد تا نگرانی‌های مدیران و پیشکسوتان و هواداران این دو تیم، برطرف شود.

با توجه به اظهارات جدیدترین رییس جمهور ایران در رابطه با خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باید منتظر ماند و دید با روی کار آمدن وزرای دولت سیزدهم و به ویژه تعیین وزیر ورزش و جوانان و نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی، نگاه کلان دولت به واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی چگونه است و آیا آخرین مرحله از واگذاری کلید خواهد خورد تا شاهد عرضه اولیه سهام دو باشگاه در بازار سرمایه باشیم یا هم‌چنان روند فرسایشی خصوصی‌سازی سرخابی‌های پایتخت کماکان ادامه خواهد داشت و خبری از کوتاه شدن دست دولتی‌ها در مدیریت این دو باشگاه نخواهد بود؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۵:۰۲ ,۲۰ مرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مربی پیشین تیم ملی ایران ضمن اشاره به مشکلات مدیریتی فوتبال کشورمان گفت: برانکو ایوانکوویچ ریشه‌ای قوی در پرسپولیس از لحاظ فنی کاشت و هنوز ...

پرسپولیس و فولاد در صورتی که در مرحله به مصاف هم نروند هر دو میزبان خواهند بود.

مدافع سابق پرسپولیس تابستان از السیلیه قطر جدا خواهد شد.

باشگاه پرسپولیس در بیانیه ای نسبت به برنامه سازمان لیگ معترض شده است.

نظر خود را ثبت کنید