به دنبال پیشروی‌های گسترده طالبان در افغانستان، اتحادیه اروپا به آنها هشدار داد.

جوزپ بورل، رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای با درخواست مجدد از طالبان برای توقف خشونت‌ها و بازگشت فوری به مذاکرات صلح، جمهوری اسلامی افغانستان را به مشارکت دادن طالبان در یک چشم‌انداز واحد، تشویق کرد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی اروپا به طالبان هشدار داد: «اگر آن‌ها با زور به قدرت برسند و امارت اسلامی را بار دیگر بر پا کنند، حکومت آن مورد شناسایی دیپلماتیک قرار نخواهد گرفت و منزوی خواهند شد، کمک بین‌المللی دریافت نخواهند کرد و با چشم‌انداز یک جنگ طولانی و ناپایداری عمیق در افغانستان روبه‌رو خواهند بود.»

بورل حملات طالبان را نقض آشکار تعهد این گروه بر مشارکت در گفت‌وگوهای روند صلح دوحه توصیف و افزایش نقض حقوق بین‌الملل بشردوستانه و حقوق بشر، به‌ویژه در مناطق تحت کنترل طالبان را محکوم کرد.

به گزارش یورونیوز، در این بیانیه، اتحادیه اروپا از طالبان خواست تا ضمن توقف فوری خشونت‌ها به روند مذاکرات جدی و سازنده باز گردد و برای برقراری یک آتش‌بس دائمی و فوری تلاش کند. همچنین از دولت افغانستان خواسته شده است تا با شناسایی تفاوت‌ها، سهم همه [گروه‌ها] در قدرت را افزایش دهد.

این بیانیه همزمان با پیشروی‌های طالبان در بسیاری از مناطق افغانستان صادر شده است. بسیاری از ناظران معتقدند در صورت ادامه روند کنونی، شمال این کشور به زودی عملا از کنترل دولت خارج می‌شود.

جوزپ بورل در همین بیانیه هشدار داده است که اگرچه اتحادیه اروپا مایل به ادامه همکاری و حمایت از مردم افغانستان است اما اعطای کمک‌ها به حل و فصل صلح‌آمیز و فراگیر مخاصمه مشروط است؛ راه حلی که باید حقوق تمام شهروندان، از جمله زنان، جوانان و اقلیت‌ها را تضمین کند.

در همین حال، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز هشدار داد که برلین (یکی از حامیان مالی اصلی افغانستان) در صورت کنترل طالبان بر این کشور، دیگر حتی یک سِنت به افغانستان کمک نخواهد کرد.

او در جریان مصاحبه با شبکه خبری ZDF با اشاره به اینکه «افغانستان بدون کمک بین‌المللی نمی‌تواند زنده بماند» گفت: «اگر طالبان کنترل کامل قدرت را در دست بگیرند و قوانین شریعت را به اجرا بگذارند و اگر در این کشور خلافت حاکم شود، دیگر حتی یک سنت به افغانستان نمی‌دهیم.»

۱۰:۴۰ ,۲۲ مرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


این روزها دغدغه‌های امنیتی رهبران قاره سبز را بر آن داشته تا همکاری با تهران را به عنوان یکی از اولویت‌های خود برای فائق آمدن بر این چالش‌ها ...

فایننشال تایمز گزارش داد، اتحادیه اروپا قصد دارد ظرف یک ماه آینده نمایندگی دیپلماتیک خود را در افغانستان بازگشایی کند؛ زیرا این اتحادیه به ...

اورسولا فون درلین، رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا حکومت طالبان را به رسمیت نخواهد شناخت.

وزیر امور خارجه آلمان امروز (سه‌شنبه) گفت، دنیا باید به طالبان گوشزد کند که دارد در مسیر اشتباهی گام بر می‌دارد.

نظر خود را ثبت کنید