گروهی از کارشناسان بر این باورند که بیت‌کوین تا سال 2050 از دلار آمریکا به عنوان شکل غالب تامین مالی جهانی پیشی می‌گیرد و قیمت آن از 66 هزار دلار نیز فراتر خواهد رفت.

قرن نو _ نگار علی: بیت کوین در چند ماه گذشته با مشکلاتی مواجه شد و بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داد؛ اقدامات دو غول اقتصادی چین و ایالات متحده آمریکا سخت ترین ضربات را به این ارز دیجیتال وارد آورد.

در ماه های گذشته مدیرعامل تسلا، ایلان ماسک، اعلام کرد که این غول خودروسازی دیگر در معاملات خود از این ارز دیجیتال بهره نخواهد برد و به دنبال این اقدام وی بانک مرکزی چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که از این پس به ارز های دیجیتال اجازه نخواهد داد به عنوان یک شیوه پرداخت در دادوستدها مورد استفاده قرار بگیرند؛ این اتفاقات موجب شد این ارز دیجیتال در مرز کانال 20 هزار دلاری قرار گیرد.

حال ما با اقبال دوباره سرمایه گذاران از این ارز دیجیتال در نتیجه تشدید بحران های اقتصادی با شیوع نوع دلتا ویروس کرونا بیت کوین توانست ارزش خود را به میزان قابل توجهی بازیابی کند و در مرز کانال 50 هزار دلاری قرار گیرد؛ گفتنی است که این ارز دیجیتال کماکان از اوج خود فاصله زیادی دارد.

ارزش بازار رمزارزها نیز در هفته های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است؛ طبق گزارش های رسمی ارزش این بازار در حال حاضر 2.5 تریلیون دلار است.

بیت‌کوین جایگزین دلار خواهد شد؟

عده ای از کارشناسان بر این باوردند که بیت کوین تا سال 2050 از دلار آمریکا به عنوان شکل غالب تامین مالی جهانی پیشی می گیرد؛ جوزف راچینسکی، تکنسین تامسون رویترز و آینده پژوه، در گفت و گویی با فوربس گفته است که به احتمال زیاد بیت کوین تا سال 2050 با ارزش 150 هزار دلاری خود از دلار در جایگاه ارز غالب تامین مالی جهانی پیشی خواهد گرفت و سهولت انتقال و عدم نظارت دولت ها و بانک بر نقل و انتقالات آنها در این اتفاق بی تاثیر نخواهد بود.

امسال السالوادور در یک آزمایش اقتصادی بحث برانگیز بیت کوین را به عنوان دلار قانونی در کنار دلار آمریکا به رسمیت شناخت؛ سایر کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی اعلام کرده اند که ممکن است در تلاش برای فرار از وابستگی به دلار از این روش پیروی کنند.
با این وجود کارشناسان بر این باوردند که این ارز دیجیتال قبل از این که به بالاترین حد خود برسد کاهش قیمتی را تجربه خواهد کرد؛ 56 درصد از اعضا هیئت مدیره سایت مالی فیندر بر این باوردند که بیت کوین در نهایت و تا سال 2050 از ارز فیات پیشی خواهد گرفت و 44 درصد از اعضا آنها این اعتقاد را ندارند.

لی اسمالز، استاد دانشگاه استرالیای غربی، که از جمله آن 44 درصد است در این خصوص می گوید:" انتظار نداشته باشید که بیت کوین به شکل غالب تامین مالی جهانی تبدیل شود."

سردمداران صنعت ماینینگ

از جمله کشورهایی که طی سال های اخیر توانسته است در صنعت ماینینگ دنیا در رتبه اول قرار گیرد، کشور چین است. بنابر آخرین براوردهای صورت گرفته توسط دانشگاه کمبریج تا کنون چین 65 درصد از کل بیت کوین های دنیا را استخراج کرده است و بیش از نیمی از استخراج های چین در منطقه سین کیانگ انجام می شود.

چین درحالی صنعت بیت کوین دنیا را در دست خود گرفته است که آمریکا تنها نزدیک به 8 درصد بیت کوین های دنیا را استخراج کرده است و با اینحال در جایگاه دوم در دنیا قرار گرفته است و بنابر برآوردهای صورت گرفته تسط دانشگاه کمبریج روسیه نیز تاکنون نزدیک به 6 درصد از بیت کوین های موجود در دنیا را استخراج کرده است و قزاقستان و مالزی نیز به ترتیب سهم 6 و 4 درصدی در استخراج بیت کوین در دنیا دارند.

۱۳:۱۶ ,۲۶ مرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بیت‌کوین مدت‌هاست که در کانال صعودی قرار گرفته و دیروز رکوردی بی‌سابقه را به مبلغ بیشتر از ۳۴ هزار دلار ثبت کرد. این درحالی است که کشور ما ...

بیت کوین طی روزهای اخیر رکوردهای تازه ای از خود را به ثبت می رساند و دیروز به قیمت 34 هزار دلار هم دست پیدا کرد. این رمزارز که به لطف ورود تقاضاهای ...

بسیاری از ارزهای مهم دیجیتالی دچار ریزش شدند.به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، به دنبال ناکامی بیتکوین در فتح مجدد قله ۴۰ هزار دلاری فشار ...

کریستین لاگارد ، رئیس بانک مرکزی اروپا سه روز پیش خواستار تنظیم مقررات جهانی برای بیت‌کوین شد.

به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی‌براینکه خرده‌فروشی‌های آنلاین نظیر آمازون ممکن است شروع به پذیرش رمزارزها به عنوان شیوه پرداخت کنند؛ بیت‌کوین ...

نظر خود را ثبت کنید