درحالی‌که برخی تصور می‌کردند شاید بایدن رویکردی نرم‌تر از ترامپ نسبت به کوبا اتخاذ کند، او انتخاب کرده به سختگیری ادامه دهد.

قرن نو: الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت ملی در دولت بایدن، به میامی در ایالت فلوریدا سفر و با کوبایی‌ ـ آمریکایی‌های مخالف رژیم کمونیست کوبا دیدار کرد و به آنان اطمینان داد که دولت بایدن رویکردی سخت به کوبا خواهد داشت. همزمان با این سفر، دولت بایدن تحریم‌های جدیدی علیه کوبا اعلام کرد. مجموعه این مواضع نشان می‌دهند که بایدن قصد ندارد حداقل فعلاً سیاست آمریکا نسبت به کوبا را نرم‌تر سازد.

مایورکاس که خود کوبایی‌تبار است، اولین مقام دولت بایدن است که پس از تظاهرات گسترده ضدِدولتی در کوبا در ماه ژوئیه به فلوریدا سفر کرده است که به کوبایی‌تبارهای آمریکایی اطمینان دهد که بایدن قصد «سازش» در برابر رژیم کمونیستی را ندارد. این پس از آن بود که بین کوبایی‌تبارها حمایت از حزب دموکرات کاهش چشمگیری داشت؛ امری که متخصصین دلیل آن را برقراری رابطه دیپلماتیک با کوبا در زمان اوباما و سیاست بسیار سختگیرانه ترامپ می‌دانند. ترامپ به‌رغم شکست در انتخابات 2020، در ایالت حساس فلوریدا آرایی بیش از حد انتظار کسب کرد و به‌راحتی 29 رأی الکتورال آن را به دست آورد. اکنون روشن شده که بایدن قصد دارد برای فتح مجدد فلوریدا تلاش کند.

مایورکاس در جریان دیدار خود از میامی بیش از چهار ساعت به مواضع کوبایی‌تبارهای مخالف دولت گوش داد. او در پاسخ به این انتقاد که دولت بایدن در واکنش به سرکوب معترضین در کوبا کند عمل کرده، به حاضرین اطمینان‌خاطر داد که دولت بایدن حامی «مردم کوبا» (منظور مخالفان دولت) است و سکوت مقطعی بایدن به معنای سازش نبوده، بلکه او منتظر مشاوره و تعیین بهترین روش مقابله با دولت کوبا بوده است.

مایورکاس حاضر نشد درباره آینده روابط دیپلماتیک با کوبا سخنی بگوید یا تعهد قطعی دهد که بایدن با کوبا مذاکره نخواهد کرد یا هرگز تحریم‌های اقتصادی را مرتفع نخواهد کرد. اما در برابر این سؤال که آیا رویکرد او به دولت اوباما نزدیک‌تر است یا ترامپ، پاسخ داد که دولت بایدن ـ هریس به رویکرد خود شکل خواهد داد و مانند هیچ‌یک از دو رئیس‌جمهور قبلی نخواهد بود.

همزمان با سفر مایورکاس، وزارت خزانه‌داری آمریکا چند مقام کوبایی را به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه کرد که متهم به سرکوب تظاهرکنندگان هستند. دو مقام وزارت نیروهای مسلح انقلابی و یک مقام وزارت کشور شامل این تحریم‌ها شده‌اند. این چهارمین دور تحریم‌های جدید در پاسخ به تظاهرات بود و انتظار می‌رود که تحریم‌های بعدی هم در راه باشند.

5965

منبع: پولیتیکو. متن تلخیص شده است. عکس الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت ملی آمریکا، را در جریان سفر به میامی نشان می‌دهد.

۱۹:۱۲ ,۰۱ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزارت خزانه‌داری آمریکا در پاسخ جدید خود در خصوص ممنوعیت سفر و اهدای نذور به حرم امام رضا اعلام کرد نذور غیرنقدی شامل غذا، لباس و دارو شامل ...

آمریکا که به تحریم کشورها برای رسیدن به مقاصد و اهداف سیاسی خود اعتیاد یافته، اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه یک شرکت روسی در ارتباط با ...

دور دیگری از گفتگوهای برجام در وین آغاز شده است. آمریکایی‌ها و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان اذعان دارند که این گفتگوها بی‌حاصل نبوده ...

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد، اتحادیه اروپا و آمریکا آماده‌اند تا در صورت ادامه جنگ اوکراین، تحریم‌های شدیدتری را علیه روسیه اعمال ...

نظر خود را ثبت کنید