اخیراً فیلمی از سخنان چند ماه قبل علیرضا زاکانی بازنشر شده که علی‌رغم کوتاه و مختصر بودن، نکات جالب‌توجهی دارد.

قرن نو ـ گروه سیاسی: زاکانی در این فیلم که مربوط به ماه‌های قبل از نام‌نویسی انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد گذشته می‌شود، چنین می‌گوید: «جریانی بعد از انتخابات سال 96 شروع شد. حضرت آیت‌الله رئیسی با دعوت از سیزده نفر از دوستان که بنده هم یکی از آنان بودم هر دو هفته یک بار جلسه‌ای را گذاشتند. دغدغه هم دغدغه اصل انقلاب بود. این جریان هم ادامه پیدا کرد و نتیجه آن هم در انتخابات (انتخابات 98)، اکثریتی است که در مجلس هست. این جریان دوباره فعال شده و نشست خودش را پنجشنبه پیش برگزار کرد. داخل این جریان افرادی تعریف می‌شوند که معتقد به این جریان هستند؛ مثلاً حضرت آیت‌الله رئیسی در این جریان تعریف می‌شوند. آقای قالیباف در این جریان تعریف می‌شوند. آقای رضایی در این جریان تعریف می‌شود. برخی نامزدهای داخل جریان انقلاب هم هستند که قاعده‌شان این است که نسبت به تشکیلات پیوستگی اینچنینی که مثلاً آقای رئیسی یا آقای قالیباف و آقای رضایی داشته باشند، این پیوستگی‌ها را ندارند که مثلاً شاخص آنها آقای جلیلی باشد.»

درباره همین جملات کوتاه و مختصر چند نکته بنیادین و کلیدی وجود دارد؛

1. علیرضا زاکانی در سخنان ادعایی خود، ابراهیم رئیسی را محور این حرکت که کاملاً یک حرکت تشکیلاتی است معرفی می‌کند. البته قبل‌تر هم نشانه‌های زیادی دال بر وجود چنین حرکت و محفلی وجود داشت. آقای رئیسی هنگام نام‌نویسی تأکید داشت که بگوید حتی تا چند روز قبل هم برای ورود به انتخابات تصمیمی نداشته است. سخنی که همان روز هم با نشانه‌های موجود تناقض داشت اما با این سخنان زاکانی روشن‌تر می‌شود که نه‌تنها او برنامه داشته، که اتفاقاً از خیلی قبل‌تر هم شروع کرده بوده. اینکه چرا این واقعیت توسط رئیس آن روز دستگاه قضایی و رئیس‌جمهوری فعلی اینطور نفی می‌شد، جای سؤال است.

2. از سخنان زاکانی مشخصاً پیدا است که اصول‌گرایان زیادی چون خود او و محسن رضایی در این چهار سال در قالب یک حرکت هماهنگ رفتار می‌کرده‌اند. این بیش از قبل می‌تواند بخش زیادی از صحنه‌آرایی انتخابات 1400 و صف‌کشی نامزدهای اصول‌گرا را در قالب یک حرکت نمایشی و پوششی تعریف کند. هرچند این نکته در زمان انتخابات توسط این افراد تکذیب می‌شد؛ حالا اما جز همین اعترافات، سهم‌هایی که به این افراد هم رسید می‌تواند گواه دیگری باشد. بر همین مدعا که آن انتخابات، رقابت میان اصول‌گرایان نبود، بلکه نمایش یک رقابت بین آنها بود. 

3. نکته دیگر این است که با این اظهارات روشن می‌شود که حتی تصمیمات اصلی اصول‌گرایان هم جای دیگری گرفته می‌شود که دور از انظار عمومی نگه داشته شده است. کما اینکه در همین انتخابات هم نتیجه همان شد که این محفل غیررسمی می‌خواستند؛ یعنی همه آن شوراسازی‌ها و تشکیلاتی که قرار بود دموکراتیک و شفاف عمل کند و به نامزد نهایی اصول‌گرایان برسد، ظاهراً فقط یک بازی بود. اما اینکه مسئولان آن شوراها و تشکیلات می‌دانستند در چنین بازی‌ای قرار دارند یا نه، بحث دیگری است. 

4. نکته مهم‌تر از همه اینها آن است که چطور آقای رئیسی، چهار سال در محوریت چنین تشکیلات غیررسمی بوده درحالی‌که اکثر این زمان یعنی حدود دو سال و نیم را در مقام رئیس دستگاه قضایی مشغول خدمت بوده است. زاکانی می‌گوید دغدغه این جمع مسائل انقلاب بوده اما کیست که نداند لفظ «انقلاب» در این سال‌ها اسم رمز کارهای جناحی بخشی از اصول‌گرایان شده است؟ مضافاً اینکه او مشخصاً از بحث تأثیرگذاری در انتخابات مجلس یازدهم و مهیا شدن برای انتخابات ریاست‌جمهوری سخن می‌گوید. آیا چیزی جناحی‌تر و سیاسی‌تر از بحث رقابت انتخابات در یک کشور داریم؟

حالا چه فرقی دارد اسم جریان‌های حاضر در انتخابات چه باشد؟ اصول‌گرا، اصلاح‌طلب یا انقلابی؛ هرچه باشد اساس مسئله یک رقابت جناحی و سیاسی است. محوریت قرار گرفتن که هیچ، آیا حتی کوچک‌ترین همکاری، همراهی و همدلی با یک حرکت جناحی از سوی کسی که رئیس دستگاه قاضی است با ضوابط قانون، عدالت و انصاف همخوانی دارد؟ آقای رئیسی تأکید داشت که یک نامزد «مستقل» است. البته ترکیب کابینه همه چیز را مشخص کرد. اما آیا این پیشینه حرکت به سمت انتخابات قرار گرفتن در رأس یک جمع صد درصد جناحی، نشانی از «مستقل» بودن دارد؟

5965

۰۷:۳۰ ,۰۶ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در میان بازار داغ شعارهای انتخاباتی، سعید جلیلی و علیرضا زاکانی گفته‌اند می‌خواهند در دولت خود کاری کنند که دشمن مقابل ایران به «التماس» ...

نخستین مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با موضوع اقتصاد برگزار شد؛ هرچند این مناظره به لحاظ سبک و سیاق و حتی سؤالات طراحی‌شده ...

محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، معتقد است روش سیاست‌ورزی اصولگرایان بر مبنای ارائه نمایش بنا شده و روی آوردن به واقعیت، فرصت تبلیغات ...

قبل‌تر از این‌ها مشخص شده بود که سعید جلیلی قصدی برای کنار کشیدن به نفع ابراهیم رئیسی ندارد و نبرد بین این دو جدی است. حالا اما ماجرای استفتای ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی