در کنار دست‌وپنجه نرم کردن با انواع و اقسام ویروس جهش‌یافته کرونا، حالا کمبود دارو هم به آن اضافه شده؛ مشکلی که هم صدای بیماران و هم داروخانه‌های خصوصی را بلند کرده است درحالی‌که قیمت داروهای خارجــی و حتــی داروهای تولید داخل ســر به فلــک کشیده، مسئولان اعلام کردنــد شصت درصد دارو‌خانه‌ها در آستانه ورشکستگی قرار دارند.

قرن نو ـ گروه اجتماعی  ـ فرزانه متین‌فر: درحال‌حاضر بیشترین کمبودهایی که به گوش مردم می‌رسد، داروهای مربوط به کرونا است که البته چند روزی است با تغییر سیاست وزارت بهداشت و خروج برخی از این داروها از پوشش بیمه‌ای، کمبود کمتر شده است. دارویی که همچنان مقداری مؤثر است مانند اکتمرا، کماکان نایاب است و مردم به دنبال آن هستند که فعلاً فقط در داروخانه‌های دولتی توزیع می‌شود و در داروخانه‌های خصوصی تقریباً اصلاً وجود ندارد. درعین‌حال اخیراً با بروز بیشتر بیماری قارچ سیاه داروی آمفوتریسین که دارویی تزریقی و وارداتی است و بسیار کم‌مصرف بوده هم یافت نمی‌شود و مردم را دچار مشکل کرده است. البته وزارت بهداشت اعلام کرده که این دارو را سفارش داده و هفته آینده به کشور می‌رسد. یا همین مشکل سرم که یکی دو ماه خیلی ما را اذیت کرد. البته اکنون مقداری وضع بهتر شده، اما مردم دچار مشکل شدند. درحالی‌که با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌شد از کمبود سرم جلوگیری کرد.

نشت داروها به بازار سیاه

به گفته دکتر سیدعلی فاطمی، نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران به ایسنا، یکی از مشکلات مهم داروخانه‌ها، در زمینه نبودن دارو است که متأسفانه به جای اینکه وضعیت‌مان با گذشت این سال‌ها بهتر شود، هر سال بدتر می‌شود. درعین‌حال خیلی هم به کرونا ربط ندارد و شاهدیم که درحال‌حاضر بسیاری از داروهای غیرکرونایی هم در داروخانه‌ها نایاب شدند.

درحالی‌که شیوع قارچ سیاه در کنار کرونا وحشت و نگرانی را در میان مردم برانگیخته بود، داروی درمان آن به نام آمفوتیریسین بی هم قوز بالای قوز شده؛ دارویی که برخلاف بازار سیاه در بسیاری از داروخانه‌ها کمیاب است و در مواردی اصلاً موجود نیست.

دراین‌میان، کارشناسان یکی از دلایل این موضوع را نشت بیش از اندازه داروهای موردنیاز جامعه که هر روز بر تعداد زیادی از آنها برچسب «کمیاب» مــی‌خورد، به بازار سیاه می‌دانند. در حــقیقت امروز بسیاری از داروهــای کــمیاب کشور را فقط می‌توان در ناصــرخسرو و برخــی داروخانه‌هـــای آنلاین جست‌وجو کــرد.

شواهد نشان می‌دهد ۵۲ درصــد بــازار داروی ایران در اختیار سیصد داروخانه‌ دولتی و ۴۸ درصد دیگر در اختیار سیزده هزار داروخانه خصوصی است که در آستانه ورشکستگی هستند. داروهای کمیاب و آن دسته از داروهای کرونا مانند اکتمرا که تا حدودی مؤثر است، فقط در داروخانه‌های دولتی توزیع می‌شود و در داروخانه‌های خصوصی تقریباً اصلاً وجود ندارد. به گفته نایب‌رئیس انجمــن داروســازان به قرن نو، نزدیک به شصت درصد داروخانه‌های ایران از نظر درآمد و هزینه در نقطه سر به سر هستند؛ یعنی واقعاً در آستانه ورشکستگی هستند و درآمدشان فقط هزینه‌هایشان را پوشش می‌دهد.»

5965

۱۳:۱۲ ,۰۶ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وقتی مصرف رمدسیویر در خردادماه ۶۰۰ هزار عدد بود و اکنون در اواسط مرداد ماه به ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار عدد می‌رسد، نشان می‌دهد که گایدلاین‌ها را ...

شلوغی داروخانه‌های بزرگ و مرجع پایتخت در روز‌های اخیر نه تنها موجب اعتراض مردم شده، حتی انتقاد انجمن داروسازان ایران را هم برانگیخته است. ...

با توجه به کمبود سرم در داخل کشور، حدد۱۰۹ تن سرم از مرز بازرگان وارد کشور و از طریق گمرک مذکور ترخیص خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد که گمرک به موقع ترخیص نکرد و سرم ها منقضی شد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی