واکسیناسیون خبرنگاران حوزه سلامت، روز پنجشنبه (۷ مردادماه) با واکسن پاستوکووک آغاز و بر همین اساس مقرر شد تا تزریق دُز دوم این واکسن نیز ۲۸ روز بعد انجام شود؛ اتفاقی که با یک روز تاخیر صورت گرفت و با یک اشتباه همراه شد و بجای واکسن دُز دوم، واکسن یادآور تزریق شد!

واکسیناسیون خبرنگاران حوزه سلامت، روز پنجشنبه (۷ مردادماه) با واکسن پاستوکووک آغاز و بر همین اساس مقرر شد تا تزریق دُز دوم این واکسن نیز ۲۸ روز بعد انجام شود؛ اتفاقی که با یک روز تاخیر صورت گرفت و با یک اشتباه همراه شد و بجای واکسن دُز دوم، واکسن یادآور تزریق شد!

بر اساس اعلام قبلی مسوولان وزارت بهداشت، جمعی از خبرنگاران حوزه سلامت از ساعت ۱۰ صبح روز ششم شهریور به محل منتخب تزریق - مرکز اورژانس غرب تهران -مراجعه کردند و پس از تاخیری بیش از یک ساعته روند واکسیناسیون آنها آغاز شد.

درحالی که دُز اول واکسن خبرنگاران "پاستوکووک" (تولید مشترک ایران و کوبا) تزریق شده بود، قاعدتا برای دُز دوم نیز می بایست واکسن پاستوکووک یا مشابه کوبایی آن (سوبرانا ۲) تزریق می شد. اما پس از تزریق واکسن به جمعی از آنها، خبرنگاری با مشاهده پوکه ویال واکسن متوجه شد واکسن تزریق شده ، به اشتباه نوع «سوبرانا پلاس» یا دُز یادآور است و در این میان دُز دوم به آنها تزریق نشد.

البته با پیگیری این موضوع از سوی خبرنگاران، مسوولان مربوطه در وزارت بهداشت اطمینان دادند که این موضوع عارضه ای ندارد و مشکلی در روند واکسیناسیون آنها بوجود نخواهد آورد و نه تنها جای نگرانی ندارد، بلکه به نوعی «توفیقی اجباری» در تزریق "سوبرانا پلاس" بوده؛ چراکه این نوع هم، خود واکسنی کامل است.

هرچند که مسوولان مربوطه به خبرنگاران اطمینان دادند مشکلی از بابت تزریق سوبرانا پلاس به جای دُزدوم وجود ندارد و خبرنگارانی که مایل باشند می‌توانند ۲۸ روز بعد برای دریافت دُز جامانده و کامل شدن سه دُز واکسن، اقدام کنند، اما سوال اینجا است چرا با وجود آنکه تاریخ نوبت دوم واکسن از ماه گذشته مشخص بود، مسئولان وزارت بهداشت جهت تامین و تزریق دُز درست واکسن برنامه ریزی و هماهنگی لازم را انجام نداده بود؟ برغم اطمینان خاطر مسئولان وزارت بهداشت، آیا اشتباه در دُز تزریقی در روند ایمنی‌زایی واکسن خللی ایجاد نمی‌کند؟ چرا نباید ناظر واکسیناسیون وجود داشته باشد تا بر این روند نظارت کند تا شاهد وقوع چنین اشتباهاتی نباشیم؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۹:۱۱ ,۰۷ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر بهداشت گفت: امروز شاهد صحنه های تلخی از عزادار شدن روزانه تعداد زیادی از مردم ایران بر اثر کرونا هستیم اما اولویت دولت سیزدهم، تامین سلامت، ...

دکتر علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران لازمه بازگشایی مدارس را واکسینه کردن دانش آموزان عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه کارآزمایی ...

رئیس جمهور روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه به لطف خدا گام‌های تحولی خوبی در حوزه مقابله با بیماری برداشته شده است، ...

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، بر اجرای واکسیناسیون کووید ۱۹ بر اساس زمانبندی سنی تاکید کرد.

رییس سازمان غذا و دارو از بررسی واکسن اسپوتنیک لایت در کمیته علمی واکسن و تایید آن توسط متخصصان علمی خبر داد و گفت: کمیسیون قانونی ساخت و ورود ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی