متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت : به هر میزان که سن فرد مبتلا به کرونا بالاتر و یا مبتلا به بیماری زمینه‌ای باشد، خود درمانی و یا مصرف خودسرانه سرم بدون مشورت با پزشک و در منزل خطرناک‌تر است.

آقای دکتر شروین شکوهی، با انتقاد از روش‌های نادرست درمانی از سوی برخی گروه‌های درمان در منزل برای مبتلایان به کرونا، گفت: متأسفانه یکی از روش‌هایی که این روز‌ها متداول شده و افراد زیادی را قربانی خود کرده است، اعزام گروه‌های درمان در منزل است این کار برغم بار مالی که برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند در بسیاری از موارد به دلیل نداشتن سواد و تجربه کافی این گروه‌ها به میزان قابل توجهی نیز مشکل آفرین شده است.

وی با بیان این که روش‌های نادرست و خود درمانی‌های بی رویه موجب کاهش و ایجاد بحران سرم در کشور شده افزود: متأسفانه درمان‌های خودسرانه باعث شده، سرم حتی برای افرادی که در بیمارستان‌ها به آن احتیاج مبرم دارند هم نایاب شود.

آقای دکتر شکوهی ادامه داد: سرم برای مبتلایان به کرونا معجزه نمی‌کند، سرم ترکیبی از آب، قند و نمک است و افرادیکه می‌توانند از مایعات استفاده کنند به هیچ عنوان نیازی به مصرف سرم ندارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه ادامه داد: استفاده از سرم در بیمارانی ضرورت دارد که به دلایل مختلف مثل تهوع و استفراغ شدید قادر نباشند از مایعات استفاده کنند.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: فقط در مواردی آن هم با تشخیص پزشک، اگر چنانچه امکان بستری شدن فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان وجود نداشته باشد و بیمار نیاز به سرم داشته باشد می‌توان از سرم استفاده کرد.

آقای دکتر شکوهی ضمن انتقاد از مصرف بی رویه و خودسرانه سرم در منزل در بیماران کرونایی هشدار داد: تزریق سرم توسط افراد کم تجربه می‌تواند خطر آفرین باشد، سرم را باید فردی که با نحوه تزریق و رگ گیری آشنایی کامل دارد به بیمار تزریق کند.

وی همچنین افزود: باید سرمی که تزریق می‌شود با مشکلات بیمار همخوانی داشته باشد به طور مثال نمی‌توان به بیمار دیابتیک سرمی که حاوی قند است تزریق کرد و یا بیماری که از اُفت سدیم خون رنج می‌برد نمی‌تواند از سرمی که میزان سدیم آن کم است استفاده کند.

این متخصص عفونی دانشگاه ادامه داد: به طور کلی سرم درمانی در منزل مشکلات خاص خود را دارد، بیمارمبتلا به نارسایی قلبی و یا فردی که دیالیز می‌شود با مصرف خودسرانه سرم دچار بحران‌های غیرقابل جبران می‌شود.

وی با بیان این که هراقدام درمانی و بهداشتی نیازمند داشتن سواد خاص و آگاهی است، افزود: در بیشتر موارد مشکلاتی که اقدامات خودسرانه درمانی و بدون مشورت با پزشک ایجاد می‌کند، از منفعت آن بیشتر است، اقداماتی که وضعیت بیمار را بحرانی‌تر و کار کادرپزشکی را به مراتب پیچیده ترمی کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: به هر میزان که سن فرد مبتلا به کرونا بالاتر باشد و یا دچار بیماری زمینه‌ای باشد، خود درمانی و یا مصرف خودسرانه سرم بدون مشورت با پزشک و درمنزل خطرناک‌تر است.

آقای دکتر شکوهی در ادامه با بیان این مطلب که مرطوب نگه داشتن مخاط تنفسی احتمال وخیم ترشدن حال بیماران مبتلا به کرونا را کاهش می‌هد تأکید کرد: به هیچ عنوان مصرف لبنیات در مبتلایان به کرونا منعی ندارد بنابراین خوردن شیر، ماست، آبمیوه، انواع مایعات، چای و یا دم نوش برای درمان کرونا توصیه می‌شود.

وی با اشاره به ابعاد مختلف و ناشناخته کرونا تأکید کرد: کرونا درمان قطعی ندارد و استراحت و مصرف مایعات فراوان مؤثرترین راه حل درمان است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

۱۱:۴۸ ,۰۷ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


این روزها شاهد تردد پلاک‌های غیر بومی بسیاری در استان‌های مختلف هستیم؛ رانندگانی که 200 هزار تومان جریمه می‌پردازند و به هر کجا که می‌خواهند ...

گروه بسیار کوچک از افرادی که علیه کووید-19 واکسینه شده‌اند، به دلایل مختلفی جان خود را از دست داده‌اند.

بازار خودروهای دست دوم در حال حاضر یکی از پر رونق ترین بازارها در سراسر دنیا است که زمان مناسبی برای فروشندگان فراهم آورده است تا خودروهای ...

ایران به عنوان یکی از کشورهای مشارکت‌کننده در سازوکار کوواکس، با استفاده از منابع مالی خود، دومین محموله از واکسن کووید ـ ۱۹ آسترازنکا را ...

در هفته‌ای که گذشت یک کشتی پانامایی که از مبدا آلمان به بندر امام خمینی (ره) آمده بود به دلیل مثبت شدن تست کرونای چهار خدمه آن اجازه پهلوگیری ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی