رئیس سازمان برنامه و بودجه با انتقاد از افزایش تا ده برابری هزینه‌های دولت و در برابر آن رشد فاصله طبقاتی به نفع مرفهین در سال‌های اخیر، سخنان مهمی درباره یارانه‌های پنهان و تصمیمات تازه برای همسان‌سازی حقوق و فوق‌العاده شغلی فرهنگیان و پاداش بازنشستگان مطرح کرد.

فرن‌نو ـ گروه اقتصادی: مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه دولت سیزدهم که جایگزین محمدباقر نوبخت شده، در اولین گفت‌وگوی رسانه‌ای خود در رسانه ملی حاضر شد و گلایه‌های تندی مطرح کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه به موضوع همسان‌سازی حقوق و فوق‌العاده شغلی فرهنگیان که اخیراً با آن مخالفت‌هایی صورت گرفت، اشاره داشت و توضیح داد: ما طی بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که احکامی در رابطه با حقوق فرهنگیان صادر شده که با قانون مغایرت دارد و اختلاف بالایی ایجاد می‌کند که اگر قرار بر اجرای آن باشد به مشکل برمی‌خوریم. ازاین‌رو از وزیر قبلی خواستیم تا این احکام را برای این ماه اصلاح کند و با توجه به اینکه زمان‌بر بود قرار شد که در ادامه این اصلاحیه صورت بگیرد و ما هر آنچه طبق قانون باشد برای همسان‌سازی حقوق معلمان انجام خواهیم داد.

به گفته وی، در مورد پرداخت پاداش بازنشستگی نیز به طور حتم براساس چارچوب‌های قانونی و با رعایت جوانب کسری بودجه و انضباط مالی اقدام می‌کنیم.

میرکاظمی انتقاد کرد از اینکه در روزهای پایانی دولت گذشته اتفاق‌هایی افتاده و احکامی صادر شده که اخلاقی نیست و تأکید دارد که ای کاش اینگونه برخورد نمی‌کردند تا دولت جدید را در تنگنا قرار داده و این احساس ایجاد شود تا دولت در مقابل مردم و یا فرهنگیان ایستاده است.
 

افزایش فاصله طبقاطی به نفع مرفهین
در ابتدا شرایط بودجه سال جاری و برآورد کسری آن مطرح شد که رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت که علت این کسری بودجه این است که به‌درستی تدوین نشده است.

وی با اشاره به رشد تند مصارف دولت از پایان سال گذشته در بودجه امسال و سقف اولیه آن که از حدود ۵۶۶ هزار میلیارد به ۹۳۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافته، گفت که این اقدام بر چه اساسی بوده است؟ آیا وضعیت اقتصاد درست شده یا رشد اقتصادی داشته‌ایم که اغلب کمتر از یک درصد و حتی صفر یا منفی بوده است، تورم بیشتر دو رقمی بوده است.

پنجاه درصد هزینه‌ها ازطریق استقراض و اوراق بوده است

میرکاظمی در ادامه با اشاره به جریان عملکرد بودجه سال جاری گفت که در 5.5 ماه ابتدای سال جاری یعنی قبل از تحویل دولت، 280 هزار میلیارد تومان مصارف داشته‌ایم که از آن 225 میلیارد تومان منابع قابل‌اتکا بوده هرچند که بخشی از آن حدود 85 هزار میلیارد تومان از واگذاری اوراق تأمین شده است. این درحالی است که پنجاه هزار میلیارد تومان دیگر از محل تنخواه و به‌عبارتی استقراض از بانک مرکزی بوده است.

به گفته وی، در مجموع در این مدت پنجاه درصد هزینه‌های انجام‌شده از محل استقراض و اوراق صورت گرفته که منابع پایداری نیست.
وی با بیان اینکه وقتی منابع بودجه پایدار نیست دولت به سمت خلق نقدینگی و افزایش تورم حرکت می‌کند، گفت: در این حالت به نوعی برداشت از اقشار ضعیف صورت می‌گیرد و شاهد آن خواهیم بود که طی سال‌های گذشته ضریب جینی افزایش داشته که نشان‌دهنده رشد فاصله طبقاتی به نفع مرفهین است.

باید انقباضی حرکت کرد

معاون رئیس‌جمهور در رابطه با اینکه در ادامه تا پایان سال چه برنامه‌ای برای مدیریت بودجه در دستورکار خواهند داشت، توضیح داد: ما نمی‌توانیم از بخش‌های ضروری صرف‌نظر کرده و یا تعدیل کنیم؛ برای مثال، رسیدگی به وضعیت کرونا و واکسیناسیون در اهم برنامه‌های ما قرار دارد و یا اداره معیشت و تأمین کالاهای اساسی مورد توجه است؛ به‌طوری‌که ذخایر در زمان تحویل دولت پایین آمده بود و اکنون درحال برنامه‌ریزی برای افزایش ذخایر کالاهای اساسی هستیم. باوجوداین، در طرف دیگر باید مصارف کنترل و به سمت حداقل خلق پول حرکت کرد.

ما هم کارمندیم چرا افزایش ده برابری حقوق را حس نکردیم؟

وی با اشاره به اینکه می‌گویند ما اگر افزایش هزینه داریم افزایش حقوق هم ایجاد کرده‌ایم، یادآور شد: می‌بینیم از چند سال گذشته تاکنون هزینه‌ها ده برابر رشد کرده؛ اما آیا حقوق هم به این نسبت افزایش یافته، ما خودمان هم کارمند هستیم و حقوق می‌گیریم ولی چنین افزایشی را حس نکردیم که حقوقمان ده برابر شود.

این‌طور باشد شاید پروژه‌های عمرانی صد سال دیگر هم تمام نشود

میرکاظمی همچنین به وضعیت بودجه‌های عمرانی اشاره داشت و گفت: وقتی که می‌خواهیم صرفه‌جویی کنیم با این حجم بالای هزینه و مصارف به‌طور حتم امکان تحقق کامل بودجه‌های عمرانی وجود ندارد و اگر به این روال پیش برویم شاید تکمیل این پروژه‌ها صد سال دیگر هم طول بکشد. براین‌اساس، باید به سمت استفاده از مشارکت مردمی و تدوین بسته‌های سیاستی پیش رفت.

اگر کمی هم به حرف کارشناسان توجه می‌شد وضع این نبود

رئیس سازمان برنامه و بودجه  در رابطه با تصحیح وضعیت موجود به این اشاره کرد که ما کشور ثروتمندی هستیم و در برخی منابع جزء ده کشور اول دنیا قرار داریم، بنابراین نباید وضع زندگی مردم ما اینگونه باشد. درحالی‌که همواره از تحریم به عنوان عامل اصلی یاد شده است، تحریم یکی از مسائل است و همه آن نیست و نباید خودمان را گول بزنیم و آن را سیاسی کنیم. وقتی کارشناسان تذکر می‌دادند به جای اینکه بگویند دارند دولت را تخریب می‌کنند اگر کمی به این تذکرات گوش می‌کردند اکنون وضع اینطور نبود.

دولت همه چیز را به نفت گره زده است

وی انتقادی هم به وضعیت وابستگی بودجه به نفت داشت و افزود: چرا باید همه مصارف و وضعیت درآمدی به نفت گره بخورد و چرا باید دولت هر ماه منتظر باشد بانک مرکزی سهم 14.5 درصد شرکت نفت را کنار گذاشته و مابقی را به آن بدهد.

باید به سمت افزایش بهره‌وری در سایر بخش‌ها حرکت شود و ضروری است که این حساسیت ایجاد شده و تمامی دستگاه‌ها و حوزه‌های مرتبط به آن ورود کنند.

63 میلیارد دلار یارانه پنهان

معاون رئیس‌جمهور به جریان یارانه‌های پنهان و وضعیت قابل‌تأمل آن اشاره کرد و گفت: اکنون حداقل 63 میلیارد دلار میزان یارانه‌های پنهان است که حساب کنید با دلار 25 هزار تومان چقدر می‌شود؟

وی توضیح داد: علی‌رغم پرداخت منابع سنگین برای یارانه تولید شاهدیم قیمت پروتئین در بازار بالا است و این مرغ چهل هزار تومانی آیا ارز 4200 تومانی دریافت کرده است؟ ازاین‌رو، باید به سمت تصحیح این زنجیره حرکت کرد؛ موضوعی که به‌سرعت قابل‌حل نیست و باید از دامدار و پرورش‌دهنده طیور و کشت به طور درستی حمایت شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درهمین‌رابطه با اشاره به یارانه حدود 1700 میلیارد تومانی حامل‌های انرژی گفت: این رقم درحالی است که یک عده که وضعیت مالی مطلوبی داشته و دارای اموال و دارایی زیادی هستند بیشترین سهم را می‌برند ولی یک فرد روستایی سهم بسیار اندکی از یارانه انرژی دارد.

وی این را هم گفت که زمانی‌که می‌خواستیم یارانه نقدی پرداخت کنیم می‌گفتند باید یارانه‌ها همسان باشد؛ اما نمی‌دانیم چرا در مورد یارانه انرژی هر وقت که بحث اصلاح مطرح بود چنین حمایتی وجود نداشت و حساسیتی ایجاد نمی‌شد؛ زیرا یک‌سری رسانه در اختیار داشته و آنقدر قدرت داشتند که مانع از این تعدیل شوند.

5965

۰۹:۱۰ ,۰۸ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


با برگزاری اولین جلسه ستاد تدوین بودجه، فرایند بودجه ریزی سال آینده آغاز شد.

دست‌کم یک سالی است که اختلاف‌نظر بین محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی ...

معاون امور اقتصادي سازمان برنامه و بودجه : اقتصادمان پررونق نیست و می‌دانیم که مردم راضی نیستند؛ اما در شرایطی که دو دست شوم کرونا و تورم راه ...

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با صدور حکمی دکتر سید مسعود میرکاظمی را به سمت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور منصوب ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی