آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه مأموریت نظامی در افغانستان به پایان رسیده، اظهار داشت که نمایندگی دیپلماتیک در افغانستان نداریم و مأموریت دیپلماتیک خود را به دوحه قطر منتقل کردیم.

بلینکن تصریح کرد به کنگره اطلاع خواهیم داد از این نمایندگی برای مدیریت دیپلماسی خود با افغانستان ازجمله نقل‌وانتقال پیام با طالبان استفاده می‌کنیم.

به گفته وی، بیش از ۱۲۳ هزار نفر ازجمله حدود شش هزار شهروند آمریکایی با امنیت از افغانستان خارج شده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا عملیات خروج این افراد را اقدام نظامی وسیع، دیپلماتیک، انسان‌دوستانه و از سخت‌ترین اقدامات در تاریخ آمریکا خواند.

وی با بیان اینکه هنوز زیر دویست نفر و شاید نزدیک به صد شهروند آمریکایی در افغانستان  حضور دارند که خواستار خروج از این کشور هستند، گفت که برخی از این افراد تابعیت دوگانه دارند و چنانچه خواستار خروج باشند، به آنها کمک خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که طالبان به صورت علنی و خصوصی گفته است که اگر شهروندان افغانستان خواستار خروج از این کشور باشند، مانع نمی‌شود.

وی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در این‌باره اشاره کرد و گفت که با کشورهای گروه هفت و متحدان درباره بازگشایی فرودگاه کابل درباره چگونگی همکاری  برای تسهیل سفر امن به خارج از افغانستان بحث کردیم.

بلینکن با قدردانی از تلاش‌های ترکیه و قطر اضافه کرد کسانی که می‌خواهند از طریق پروازهای چارتر افغانستان را ترک کنند، می‌توانند این کشور را ترک کنند و البته راه زمینی هم وجود دارد.  

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنانش گفت طالبان متعهد شده که القاعده در کشورشان پناهگاهی نداشته باشد و با دشمن قسم‌خورده‌شان داعش خراسان مبارزه کنند. ما آنها را مسئول می‌دانیم و براساس اقداماتشان آنها را ارزیابی می‌کنیم.

بلینکن ادامه داد این بدان‌معنی نیست که آمریکا به این گروه تکیه می‌کند. ما توانایی‌های محکم خود را در مبارزه با تروریسم در منطقه حفظ می‌کنیم تا در صورت لزوم این تهدیدات را خنثی کنیم.

این مقام ارشد دولت بایدن خاطرنشان کرد آمریکا همچنان که در چند روز گذشته با حمله به عوامل تسهیل‌کننده داعش و تهدیدات قریب‌الوقوع در افغانستان و نیز با عملیات در مناطقی که در آن حضور نظامی ندارد، این موضوع را نشان داده است.

وی تصریح کرد  آنچه برای ما در تعامل با طالبان بالاترین اهمیت دارد منافع ملی ما است.

بلینکن با بیان اینکه طالبان به دنبال مشروعیت و حمایت بین‌المللی است، گفت اگر حکومت جدید در افغانستان دراین‌راستا خواستار تعامل باشد ما آماده هستیم.

وزیر امور خارجه آمریکا درعین‌حال مدعی شد ما به ادامه ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه ادامه خواهیم داد و برای تحقق آن با متحدان و شرکا همکاری و رایزنی می‌کنیم.

وی درعین‌حال ادامه داد این کمک‌ها ازطریق حکومت افغانستان توزیع نمی‌شود، بلکه ازطریق سازمان‌های مستقل، مانند سازمان‌های سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی به دست مردم خواهد رسید و انتظار داریم  طالبان یا هیچ‌کس دیگری مانع این تلاش‌ها نشود.

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۸:۵۸ ,۰۹ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در مقابل استدلال موافقان خروج مبنی‌ بر امکان تمرکز هرچه بیشتر منابع در منطقه آسیا ـ اقیانوسیه، مخالفان خروج استدلال می‌کنند که مزایای خروج، ...

اوضاع افغانستان به قدری نگرانی پوتین را برانگیخته که حالا پیشنهادهای عجیب و غریب به طرف امریکایی می‌دهد تا شاید بتواند امریکا را از خروج از ...

دیلی‌میل تصاویر خروج آمریکاییان در افغانستان به وسیله بالگرد را منتشر کرد.

وقوع تحولات اخیر در کشور افغانستان بسیاری از نهادهای خیریه بین‌المللی را بر آن داشته تا با جذب کمک‌های مالی کریپتویی برای رفع نیازهای ضروری ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی