شاخص کل بورس در حالی در آخرین روز هفته تاکنون با رشد بیش از 17 هزار واحدی سبزپوش شده است که در دو روز گذشته ریزش های خیره کننده ای را تجربه کرده است.

قرن نو_ گروه اقتصادی _ نگارعلی: شاخص کل بورس پس از آنکه از یک میلیون و 500 هزار واحدی گذر کرد در دو روز اخیر سقوط های سنگینی را رقم زد؛ در سومین روز معاملات شاخص کل بورس با افت نزدیک به 50 هزار واحدی سرخ پوش شد و در روز گذشته نیز شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت را تجربه کرد.

گفتنی است که این ریزش ها در شاخص هم وزن نیز نمایان است به طوری که در سومین روز معاملات شاخص هم وزن کاهش ۱۳ هزار و ۱۴۱ واحدی را تجربه کرد و در روز گذشته نیز شاخص هم‌وزن با افت هفت هزار و 466 واحدی به عدد 446 هزار و 893 رسید.
شاخص یک معیار آماری است که تغییرات در یک اقتصاد یا بازار بورس را نشان می‌دهد. در مورد بازارهای مالی، شاخص یک سبد فرضی از همه سهامی است که در آن بازار خریدوفروش می‌شود و میانگین تغییرات قیمت همه سهام را نشان می‌دهد.

در بررسی شاخص ها و ورود به بازار سرمایه باید به دو نکته توجه کرد؛ افزایش شاخص کل، کلاً به‌معنی سودآوری همه سهام های موجود در بورس نیست و نیز کاهش شاخص کل هم به‌معنی زیان در کل سهام های موجود در بورس نمی‌باشد و دیگر آنکه یکی از مهم‌ترین مسائل در سرمایه‌گذاری در بورس تشکیل سبد سهام است. سرمایه‌گذاران باید از هر سهامی یک نوع را در سبد خود داشته باشند و به عبارتی تنوع در سبد سهام ریسک از دست دادن سرمایه را کاهش می دهد.

علی حیدری، کارشناس بازار سرمایه، در گفت و گویی با خبرنگار قرن نو در خصوص علل ریزش های اخیر شاخص کل بورس گفت: در بازار ایران به محض اینکه زمزمه هایی از تورم به گوش یرسد معمولا اولین سرمایه به سمت بازار دلار حجوم می رود و دلیل ریزش موقت شاخص در بازار سرمایه حجوم سرمایه به سمت بازار دلار است.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر تمرکز گردش های مالی بر روی بازار ارز است و دوباره شاهد بازگشت نقدینگی به بازار سهام خواهیم بود.

حیدری در ادامه در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر سرمایه ها در حال خروج از بازار سرمایه است یا خیر؛ گفت: در حال حاضر به طور موقت شاهد خروج سرمایه از بازار سهام هستیم چراکه گردش مالی در بازار ارز بهتر صورت می گیرد و بازدهی آن سریع تر و جذاب تر است اما درآینده شاهد بازگشت سرمایه به بازار سهام خواهیم بود و این خروج سرمایه از بازار سهام موقت است.

وی در پاسخ به این پرسش که تا چه زمان شاهد خروج سرمایه از بازار سهام خواهیم بود؛ گفت: تا زمانی که سود گردش پولی در بازار طلا، سکه و ارز تا میزان مناسبی کاهش پیدا کند شاهد خروج سرمایه از بازار سهام هستیم.

علی حیدری، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که نوسان غیر معمول و ریزش های شاخص کل بورس تا کی ادامه خواهد داشت؛ گفت: اگر یک بازه زمانی خاصی را در نظر بگیرم در یک بازه زمانی 7 تا 10 روزه شاهد ریزش های شاخص کل بورس خواهیم بود.

وی در ادامه در خصوص چشم انداز بلند مدت بازار سهام گفت: تا بهمن ماه امکان این که شاخص کل بورس به 2 میلیون واحد برسد وجود دارد اما این رشد شاخص کل بورس در نتیجه اصلاح سیاست های پولی و مالی و یک عملکرد اقتصادی نیست بلکه حاصل از تورمی است که ناشی از ظعف مدیریت مسئولین فعلی و دولت جدید است.

حیدری در آخر گفت: شاید به ظاهر ما شاهد رشد در بازارهای پولی باشیم اما این رشد تورمی است و به زودی و در میان مدت با سقوط های سنگینی مواجه خواهد شد و بنده امیدوار هستم که این روند بازار سرمایه هرچه زودتر مدیریت شود.


 

۱۱:۳۳ ,۱۰ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


شاخص کل بورس با اُفت ۳۸ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۴۴۵ هزار واحدی قرار گرفت.

بین سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ در بین چهار بازار بورس، مسکن، سکه و ارز، بالاترین بازدهی سالیانه به میزان ۵۱ درصد به بازار سرمایه تعلق داشته است.

شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه) ۱۹ هزار و ۱۴۹ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۳۷۴ هزار واحد رسید.

شاخص کل بورس امروز با رشد 27 هزار و 553 واحدی به عدد یک میلیون و 543 هزار و 476 واحد رسید.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی