یک کارشناس بازار سرمایه، گفت: جذاب ترین بازار تا پایان سال بازار سهام است و امسال بورس بالاترین بازده نسبت به تمام فرصت های سرمایه گذاری را خواهد داشت.

قرن نو_ گروه اقتصادی_ نگارعلی: شاخص کل بورس پس از آنکه از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی گذر کرد در دو روز دوشنبه و سه شنبه سقوط های سنگینی را رقم زد؛ در سومین روز معاملات شاخص کل بورس با افت نزدیک به ۵۰ هزار واحدی سرخ پوش شد و در روز گذشته نیز شاخص کل بورس بیش از ۲۷ هزار واحد افت را تجربه کرد.

گفتنی است که این ریزش ها در شاخص هم وزن نیز نمایان است به طوری که در سومین روز معاملات شاخص هم وزن کاهش ۱۳ هزار و ۱۴۱ واحدی را تجربه کرد و در روز گذشته نیز شاخص هم‌وزن با افت هفت هزار و ۴۶۶ واحدی به عدد ۴۴۶ هزار و ۸۹۳ رسید.

روز گذشته اما روند بازار سرمایه تغییر کرد و شاخص کل بورس رشد بیش از 24 هزار واحدی را رقم زده است.

مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه، در گفت و گویی با خبرنگار قرن نو با توجه به ریزش های اخیر شاخص کل بورس در این خصوص که بازار سرمایه وارد فاز نزولی شده است یا خیر؛ گفت: در حال حاضر روند نزولی برای شاخص کل بورس اصلا معنایی ندارد، خیلی از افراد متاسفانه در بورس تنها به دنبال شاخص هستند در صورتی که یکی از عوامل بازار شاخص است و از آن مهم تر حجم معاملات است.

وی در ادامه افزود: بررسی بازار سهام حاکی از آن است که در سومین روز معاملات بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان در بورس و فرابورس معامله شده است و در روز گذشته نیز بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان حجم معاملات بازار سرمایه بوده است؛ در نتیجه این بازار منفی نیست بلکه وضعیت بازار بسیار خوب است اما این اتفاق که برای خوش آمد عده ای روزانه ۵ درصد صعود کند نیافتاده است.

صفاری در ادامه افزود: در حال حاضر جلوی شتاب بیش از اندازه شاخص کل را گرفته اند و از دید ما این موضوع که شاخص مثبت است یا منفی خیلی حائز اهمیت نیست بلکه حجم معاملات بسیار حائز اهمیت است و آن هم در روزهای اخیر همزمان با منفی بودن شاخص کل بورس بالاترین حجم معاملات در این طرف سال رخ داده است و از دید بنده حال بازار خیلی خوب است.

وی در ادامه افزود: شاخص کل بورس ۱۰ تا ۱۵ روز مثبت بوده است و خیلی ها در حال بررسی بازار و سوددهی هستند و این که شاخص کل در این روزها ریزش هایی را تجربه کند طبیعی است و آنچه مهم است این است که بازار سرمایه در حال حاضر زنده است و اصلا در فاز رکودی نیست.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در این خصوص که سرمایه در این مدت از بازار سهام خارج شده است یا خیر افزود: در حال حاضر اصلا خروج سرمایه از بازار سهام معنا ندارد؛ بازارهای موازی همه روند نزولی را در پیش گرفته اند و قیمت ها در بازارهای ارز، طلا و سکه در حال پایین آمدن است و حتی بازار مسکن راکد است و نرخ بهره بانک ها نیز قرار است پایین تر بیاید و این سرمایه جایی برای رفتن ندارد و جذاب ترین بازار تا پایان سال بازار سهام است و امسال بورس بالاترین بازده نسبت به تمام فرصت های سرمایه گذاری را خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: این نوسانات اخیر شاخص کل خیلی خوب است و برخی از افراد نباید این اشتباه را کنند که هرچی بخرند سود کردند.

صفاری در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا در روزهای گذشته شاخص کل بورس سرخ پوش شد؛ افزود: حقوقی ها در حال عرضه کردن هستند و جلوی رشد شتابان شاخص کل بورس را می گیرند که کار بسیار درست و منطقی است.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر افرادی که در اوج بازار خرید کردند با توجه به کاهش قیمت تمام شده سهام در روزهای اخیر باید نسبت به خرید اقدام کنند و سهام هایی که سودهای نقدی خوبی دارند در حال حاضر جذابیت بالایی در بازار دارند.

صفاری در در ادامه در توصیه به افرادی که به تازگی می خواهند وارد بازار سرمایه شوند؛ گفت: بنده توصیه می کنم که این افراد مستقیم وارد بازار سرمایه نشوند و از طریق سبد گرد وارد این بازار شوند و افرادی که پول های کوچکی دارند از طریق صندوق های سرمایه گذاری و اگر پول های هنگفتی دارند از طریق سبدگردان ها وارد بازار سرمایه شوند؛ بنده پیشنهاد نمی کنم که کسی مستقیم وارد بازار سرمایه شود چراکه پیچیدگی های بازار سرمایه بسیار زیاد است. خیلی از افراد با توجه به این که روند بازار در روزهای گذشته منفی بوده است شروع به فروش سهام کرده اند و هفته بعد با قیمت های بالاتر در صف خرید می نشینند و این کار در نتیجه عدم آگاهی آن ها رخ می دهد.

وی در آخر گفت: شاخص کل بورس به طور حتم تا ۲ میلیون واحد صعود خواهد کرد و این اتفاق تا نیمه دوم سال به وقوع خواهد پیوست.

۰۸:۰۰ ,۱۱ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


شاخص کل بورس با اُفت ۳۸ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۴۴۵ هزار واحدی قرار گرفت.

شاخص کل بورس پس از طی چندین روز کاهش و روندی پرنوسان امروز سبزپوش شد.

شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه) ۱۹ هزار و ۱۴۹ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۳۷۴ هزار واحد رسید.

شاخص کل بورس امروز با رشد 27 هزار و 553 واحدی به عدد یک میلیون و 543 هزار و 476 واحد رسید.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی