تعداد اتصالات اینترنت اشیای سلولی در سال 2020 با رشد 12 درصدی به 1.74 میلیارد دستگاه رسیده است و طبق آخرین گزارش موسسه تحقیقاتی Berg Insight، بازارهای منطقه‌ای اروپای غربی و آمریکای شمالی بیشترین نرخ رشد را با رقم ۱۵ درصد تجربه کرده‌اند.

قرن نو – گروه فناوری اطلاعات: همچنین پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 تعداد دستگاه‌های متصل به شبکه سلولار در سرتاسر جهان به 3.74 میلیارد دستگاه برسد.

یکی از بسترهای اتصال اصلی و پر کاربرد در راهکارهای IoT، شبکه‌های سلولاراست که توسط اپراتورهای موبایل در جهان ارائه می‌شوند.

شبکه‌های سلولار به دلایل مختلفی برای برخی از کاربردهای IoT که نیاز به پهنای باند، پوشش و امنیت بالا دارند، مناسب هستند و لذا اپراتورهای بزرگ جهان در این زمینه نیز پیشرو بوده‌اند.

نکته جالب توجه این است که حدود ۸۶ درصد از این اتصالات متعلق به 10 اپراتور برتر است. سه اپراتور اول که هر سه از چین هستند، بزرگترین ارائه‌دهندگان اینترنت اشیای سلولار به شمار می‌آیند.

در میان آنها چاینا موبایل ۶۸۵ میلیون دستگاه، چاینا یونیکام ۲۴۰ میلیون دستگاه و چاینا تلکام ۲۳۸  میلیون دستگاه IoT را روی شبکه خود متصل کرده‌اند. البته در سال 2020 برای نخستین بار در 10 سال اخیر بوده که رشد تعداد دستگاه‌های چین از میانگین جهانی کمتر بوده است.

در بین اپراتورهای غربی، وودافون با 118 میلیون و AT&T  با 81 میلیون رتبه‌های چهارم و پنجم را در اختیار دارند.

سایر اپراتورهای این دسته نیز که کمتر از 50 میلیون اتصال IoT را میزبانی می‌کنند شامل ورایزون، دویچه تلکام، تلفونیکا، اورنج و تلنور می‌شوند و رشد تعداد دستگاه‌های این اپراتورها در سال 2020 به جز دویچه تلکام در بازه 8 تا 22 درصد بوده است.

در بخش درآمدی نیز درآمد اپراتورهای سلولی از خدمات اتصال IoT همچنان بسیار پایین و در حدود یک درصد از کل درآمد آنهاست. در مجموع، بررسی‌های این موسسه نشان می‌دهد کل درآمد اپراتورها در این حوزه در سال 2020 حدود شش درصد رشد داشته است، درحالی‌که متوسط درآمد به ازای هر اتصال در سال 2020 با کاهش 16 درصدی به 0.39 یورو رسیده است.

۰۹:۴۷ ,۱۱ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


توییتر به فکر راه‌اندازی یک سرویس اشتراکی است که در ازای پرداخت حق عضویت امکانات جدیدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دوره آموزشی کاربردی و تخصصی اینترنت اشیاء ویژه تابستان ۱۴۰۰ در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

روح رقابت‌های ورزشی از گذشته حول قدرت، سرعت، استقامت و تلاش ورزشکاران و تیم‌ها و هیجان‌های حول بازی‌ها شکل گرفته اما با توسعه تکنولوژی در ...

حدود 20 درصد از کل مرگ‌ها در اروپا به ایست قلبی ناگهانی مربوط می‌شود. این تعداد در ایالت متحده آمریکا ۴۰۰ هزار نفر در سال گزارش شده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی