عزت‌الله ضرغامی در گردهمایی انجمن‌های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی با بیان این‌که زیر میز موانع و مشکلات می‌زنیم، خواست که سفر برای اقشار کم‌درآمد ارزان شود و تاکید کرد: سفر و شادی حق همه مردم است، نه فقط یک گروه خاص.

 وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در گردهمایی شماری از انجمن‌های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی که در شهر شیراز برگزار شد، در سخنانی که به صورت ویدئو کنفرانس پخش می‌شد، از انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی درخواست کرد: بسته‌های متنوع گردشگری و گردشگری ارزان قیمت طراحی کند؛ چرا که اقشار متوسط و فرودست نیز حق دارند به سفر بروند، به همین منظور باید بسته‌های ارزان قیمت فراهم کنیم.

وی بیان کرد: مردم ما با همه دنیا متفاوت هستند. شما خط مقدم معرفی این ملت، فرهنگ و میراث ناملموس و ملموسی که فوق‌العاده ارزشمند است، هستید. رتبه و جایگاه ما در این خصوص در دنیا مشخص است.

ضرغامی با بیان این‌که روی کمک بخش خصوصی در مشورت‌دهی و اجرای طرح‌های مهم حساب کرده‌ام، افزود: به یاری خدا و به کمک شما (اصناف) زیر میز موانع و مشکلات می‌زنیم. هر کسی گردشگری را قطب‌بندی کند خیانت کرده، سفرهای زیارتی در کنار سفرهای سیاحتی، حق مسلم مردم ایران است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان این‌که شوق زندگی و امید برای مردم در سفر اوج می‌گیرد، یادآور شد: یکی از راه‌های برون‌رفت از بحران‌ها و رفع موانع، وحدت و همدلی است. همه اصناف، تشکل‌ها و انجمن‌ها باید همدل و یک صدا شوند.

وی بیان کرد: این مزیت‌های نسبی با هم آمیخته شده و هر کس که بخواهد این آمیختگی را جدا و قطب‌بندی کند به این ملت خیانت کرده است. ما این اشتباهات را داشتیم، درک و فهم درستی در این خصوص نشد. عده‌ای کاسب کار آمدند و از این شرایط کاسبی کردند و گفتند این‌ها یک مجموعه هستند و آن‌ها یک مجموعه دیگر. دینی‌ها و زیارتی‌ها یک مجموعه هستند و غیردینی‌ها یک مجموعه دیگر. من جلسات فراوانی در خصوص شادی، گردشگری و اوقات فراغت و تفریحات مردم گذاشتم. به نظر من همه این موارد نیاز جدی روح و روان ملت شریف ایران است.

نظر مقام معظم رهبری درباره سفر صریح و شفاف است

ضرغامی افزود: بعضی‌ها این موارد را به عنوان وظیفه شرعی فکر می‌کنند که ارزشی است و باید از مردم بگیرند و در این خصوص نیز ندانسته طی سال‌ها تلاش کردند و البته دشمن هم کمک کرد. دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص تفریح و سفر خیلی صریح و شفاف است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: بعضی از نمایندگان مجلس بعد از این صحبت‌ها پیش من آمدند و گفتند واقعا نگاه مقام معظم رهبری نسبت به این مقوله این گونه است و من گفتم خیلی بیشتر از این‌هاست.

وی گفت: مقام معظم رهبری به من فرمودند که شما در شروع کار خود حتما باید جایگاه این دو بزرگوار را در شیراز به عنوان یک قطب زیارتی محقق کنید. در واقع من برداشتم این بود که از نظر ایشان آن طور که شایسته است این قطب زیارتی میان مردم خوب کشورمان جا نیفتاده است. برنامه‌ریزی خاصی انجام گرفت و من لازم می‌دانم از همه عزیزانی که در استان فارس برای تحقق این موضوع کمک کردند، به ویژه دوستان عزیزی که در صدا و سیما بودند و هستند و الان در معرفی این قطب زیارتی با انواع و اقسام برنامه‌های متنوع نقش ویژه داشتند. فکر می‌کنم تا حد زیادی فرمایشات ایشان محقق شده است.

ضرغامی ادامه داد: تفکرات شهید مطهری کاملا مشخص است. من قبل از کرونا در رونمایی کتاب اخیر ایشان که از مجموعه سخنرانی‌هایش با عنوان "اسلام و مسأله ملیت" تدوین شده بود و پنج سخنرانی شهید مطهری و بعضی دست‌نوشته‌های او ذکر شده بود، شرکت کردم، چون خانواده شهید مطهری خیلی به من لطف دارند و از من خواستند در مراسم رونمایی این کتاب صحبت کنم. آن‌جا صحبت مفصلی کردم، حتی اگر لازم بشود می‌توانیم نوار آن را تهیه کنیم و به عنوان سند، چون مربوط به این مقوله‌هاست در اختیار شما قرار دهیم تا از آن استفاده کنید.

وی افزود: شهید مطهری خیلی صریح صحبت کرده و گفته ایران خیلی مهم است. مطهری وقتی توضیح می‌دهد که لشکر اسلام آمد و ایران را فتح کرد، بعضی‌ها خیال می‌کنند که لشکر اسلام عِده و عُده‌اش زیاد بود، جنگاوریش بهتر از ایرانیان و حتی ایمانشان قوی‌تر بود، اما شهید مطهری می‌گوید هیچ‌کدام از این‌ها نیست.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ایران نیمی از دنیا در اختیارش بود و امپراطوری بلامنازع بود و در همه این موارد از لشگر اسلام سر بود. البته در بُعد ایمان شهید مطهری می‌گوید صرف ایمان کافی نیست وگرنه قیام اباعبدلله و ۷۲ تن که به لحاظ ایمان در طول تاریخ نمونه ندارد، ولی خوب بر حسب ظاهر از لشکر چند ده‌هزار نفر شکست خوردند. شهید مطهری می‌گوید هیچ کدام نبود، هم ایرانیان جنگاور بودند و هم قدرتمند و هم تعدادشان خیلی بود، تمام لشگر اسلام در هفت جنگ، ۵۰ هزار نفر نبود. شهید مطهری می‌گوید اگر فقط در یک جبهه ایرانیان راه را باز می‌کردند، لشگریان اسلام می‌آمدند داخل راه را می‌بستند و حمله می‌کردند و پیروز می شدند، اما چرا لشکر اسلام پیروز شد، چون خود ایرانیان می‌خواستند. خود ما، پدران ما و نیاکان ما. این افتخار بزرگی برای نیاکان ما در آن سال‌هاست که با تمام وجود اسلام را پذیرفتند، تمکین کردند و راه را باز کردند و اسلام را پذیرفتند.

وی بیان کرد: البته شهید مطهری یک دلیل برای آن می‌داند که جامعه طبقاتی، ملت ایران را بیچاره کرده بود و جامعه طبقاتی شده بود، از یک طبقه به طبقه دیگر. به طوری‌که یک طبقه نظامی‌ها، یک طبقه پیشه‌وران و یک طبقه روحانیون بودند. بعد مردم شنیدند یک دینی آمده که به زیر میز طبقات زده و آن دین اسلام است. گفتند "پیامبرش کسی هست وقتی وارد مسجد می‌شوی نمیدونی کدام هست زیرا همه دورهم نشستند و پیامبر معلوم نیست کدام است. " ایرانیان عاشق این رفتار بودند لذا آغوش برای اسلام باز کردند.

ضرغامی گفت: چه کسی می‌آید بگوید این‌ها یک جریان هستند و آن‌ها یک جریان دیگر و آن‌ها را مقابل هم قرار می‌دهند. این کارها شده است و ما باید بهم بزنیم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سپس به شهادت امام زین‌العابدین (ع) اشاره کرد و گفت: غبطه می‌خورم به حضور شما عزیزان که در کنار مضجع شریف اﺣﻤﺪ ﺑـﻦ ﻣﻮﺳـی (ع) و ﻣﺤﻤـﺪﺑﻦ ﻣﻮسی (ع) دو استوانه بزرگ تاریخ اسلام و تشیع هستید. مردم خوب استان فارس و شیراز توفیق این مجاورت را داشتند و دارند.

وی بیان کرد: امروز مردم خوب ما می‌دانند که بعد از مشهد و قم، شاه‌چراغ شیراز جایگاه سوم زیارتی کشور است و بسیاری از مردم که به این استان سفر می‌کنند هم انگیزه زیارتی برای مضجع شریف این دو بزرگوار دارند و هم تاریخ شنیدنی آن. در کنار تمام این موارد این استان سایر جاذبه‌های گردشگری را در همه ابعاد دارد.

ضرغامی اظهار کرد: فارس استانی استثنایی است، تعارُف نداریم. ویژگی‌هایی را که برای این استان در ذهنم هست، فوق‌العاده متنوع است. ظرفیت‌های گردشگری و استفاده از مزیت‌های نسبی که این استان دارد خیلی بیشتر از آن چیزی بوده که الان است، یکی از بحث‌هایی که انشالله با کمک شما باید در مجلس جلو ببریم و من هم مقداری به آن ورود پیدا کردم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین با استقبال از پیشنهادهای مطرح شده در گردهمایی انجمن‌های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، گفت: در تصمیم‌گیری‌های خود حتما از نظرات تشکل‌ها استفاده می‌کنیم، زیرا بخش خصوصی برای ما محوریت دارد. همچنین آن قانونی که یکسال مانده باید زودتر جمع و جور کنیم و اصلاحات را انجام دهیم و به مجلس ارائه دهیم، سپس پیگیری کنیم. برنامه پنج ساله را نیز باید اصلاح کنیم. دو و سه لایحه عملیاتی داریم که باید جمع و جور کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۷:۳۸ ,۱۲ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا از ممنوعیت سفر بین استانی بدون توجه به رنگ‌بندی شهرها از ظهر فردا چهارشنبه خبر داد.

استاندار تهران گفت: خواهشمندیم مردم سفرهای خود را به فرصت‌های بعد دریافت واکسن موکول کنند.

سفرها باید ممنوع شود تا از انتشار ویروس جلوگیری شود.

آمارها نشان‌ می‌دهد سفرهای مردم در هفته گذشته که ممنوعیت ترددی هم نداشت، افزایش چهار درصدی را نسبت به هفته قبل از آن تجربه کرده است بدتر اینکه ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی