چین گنگ، سفیر جدید چین در آمریکا، سخنانی به زبان آورده که می‌توان آن‌ها را تهدید آمریکا با بمب اتم تفسیر کرد.

قرن نو - گروه بین‌الملل: یک ماه بیشتر از ورود سفیر جدید چین به آمریکا نمی‌گذرد، ولی ماه عسل او به پایان رسیده است. چین گنگ در یک سخنرانی شدیدالحن به آمریکا هشدار داد که درباره چین عقاید «غلطی» دارد و نباید از خط قرمزهای چین عبور کند، از جمله نباید علیه منافع چین در دریای جنوبی چین، تایوان، و منطقه سین‌کیانگ حرکتی کند.

اما بحث‌برانگیزترین نکته سخنان او مربوط به بخشی می‌شد که به‌نظر در آن به شکل تلویحی آمریکا را به حمله اتمی تهدید کرد. او بلافاصله پس از اشاره به ظرفیت اتمی چین، هشدار داد که اگر آمریکا تلاش کند با روش‌های «جنگ سردی» جلوی ظهور چین را بگیرد، با «پیامدهای فاجعه‌بار» مواجه خواهد شد. او به آمریکا هشدار داد که اگر «خیال می‌کند» که چین هم مانند شوروی سابق در جنگ سرد با آمریکا بازنده خواهد بود، بسیار اشتباه می‌کند و این خیال محصول عدم‌آشنایی با تاریخ و فرهنگ چین است.

چین پیش از انتصاب به سفارت چین یکی از افرادی بود که موسوم به «گرگ‌های جنگجو» بودند. گرگ‌های جنگجو، دیپلمات‌های چینی هستند که مواضع بسیار تند ضدآمریکایی دارند و در رسانه‌ها و خصوصاً در شبکه‌های اجتماعی با لحنی خارج از عرف به جدال و سخره با مخالفین رژیم کمونیست چین می‌پردازند. انتصاب او به سفارت چین در آمریکا نشانه واضحی مبنی بر سردتر شدن رابطه آمریکا و همچین قصد پکن برای اعزام چهره‌ای بود که بیشتر ممکن است جنجال رسانه‌ای ایجاد کند تا به دیپلماسی دوجانبه بپردازد.

چین پیشتر در سال‌های 2005 تا 2010 سخنگوی وزارت خارجه چین بود. او در این سال‌ها مرتباً با خبرنگاران رسانه‌های غربی درگیر می‌شد و از تریبون خود به آنان توهین می‌کرد. ازجمله او خبرنگاران را «متوهم» خوانده بود و منتقدین چین را «گرگ‌های شرور» خطاب کرده بود. 

چین در کنفرانسی مجازی صحبت می‌کرد که در آن برخی از مشهورترین چهره‌های جامعه تحلیل‌گران و مقام‌های سابق سیاست خارجی آمریکا حضور داشتند -- ازجمله هنری کیسینجر، وزیر سابق خارجه آمریکا، استیپلتون روی، سفیر سابق آمریکا در چین، و سوزان تورنتون، مسئول سابق میز چین در وزارت خارجه آمریکا. انتخاب او که در این کنفرانس به هیچ‌وجه لحنی آشتی‌جویانه در پیش نگیرد نشان می‌دهد که او در مقام جدید خود قصد ندارد رویکرد رادیکالش را تغییر دهد.

چین اگرچه در سخنان خود اشاره گذرایی به امیدش برای بهبود روابط دوجانبه و همکاری برای حل مشکلات مشترک مثل شیوع بیماری کووید19 کرد، ولی بیشتر سخنرانی خود را به شکایت درباره سیاست آمریکا نسبت به چین اختصاص داد. او ادعا کرد که آمریکا قصد دارد از چین «دشمنی خیالی» بسازد و سیاست آمریکا در قبال چین را به شخصیت ادبی مشهور، دون کیشوت، تشبیه کرد که دراثر جنون به آسیابی بادی حمله می‌کند که خیال می‌کند یک غول است.

چین از بسیاری از سیاست‌های آمریکا درقبال چین شکایت کرد، ازجمله حمایت آمریکا از جنبش استقلال تایوان، حمایت از تحقیقات درباره منشأ بیماری کووید19، تحریم شرکت هواووی، و تعرفه‌های آمریکا بر محصولات چینی.

منبع: پولیتیکو. متن تلخیص شده است.

توضیح: تصویر چین گنگ را نشان می‌دهد. املای اسم او به انگلیسی Qin Gang است که ممکن است به اشتباه کین خوانده شود، ولی تلفظ صحیح نام او چین است.

۰۸:۰۰ ,۱۳ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


عوامل گوناگونی در اینکه یک خودرو بتواند در کشوری پرفروش‌ترین بشود دخیل هستند؛ مردمان برخی کشورها خودروهای کم‌مصرف و کوچک را می‌پسندند و ...

بر اساس یک کتاب تازه منتشرشده به نام «خطر»، مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در روزهای پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ از ترس برنامه‌ریزی ...

قرارداد جدید سه‌جانبه بین آمریکا، بریتانیا، و استرالیا صرفاً یک قرارداد نظامی نیست، بلکه طلیعه نظم جدید دوقطبی بین‌الملل است.

مشارکتِ نظامیِ به‌تازگی اعلام‌شده میان ایالات متحده آمریکا، انگلیس و استرالیا که به اصطلاح آکوس نامیده می‌شود، پیامدهای نامشخص اما گسترده‌ای ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی