تعدادی از کشورهای ثروتمند جهان، با کمپانی‌های سازنده واکسن کرونا، قراردادهای پیش از فروش منعقد کردند.ایالات متحده، به عنوان بخشی از برنامه چند میلیارد دلاری خود برای توسعه واکسن‌های کووید، از قدرت خود استفاده کرد تا تولیدکنندگان واکسن را ملزم کند که ابتدا سفارشات عظیم دولت ایالات متحده را تأمین کنند!

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و کشورهای اروپایی همچنین دارای شرکت‌های تولیدکننده واکسن و جزو اولین مناطقی بودند که واکسن‌هایی با کارآیی اثبات شده را ارائه کردند. چین و روسیه نیز قبل از اعلام نتایج نهایی آزمایش، واکسن‌ها را زودتر تولید کردند.

گزارش بلومبرگ می‌افزاید که تعدادی از کشورهای با درآمد متوسط، مانند ترکیه، مالزی، صربستان و ... توانسته‌اند مقادیر کافی از واکسن کرونا را برای بخش قابل توجهی از جمعیت خود تأمین کنند با این وجود، بسیاری از کشورهای فاقد قدرت مالی برای انعقاد قراردادهای واکسن کووید، به طور عمده به تامین واکسن از طریق سازوکار کوواکس (Covax) وابسته هستند، ابتکاری که توسط گروه‌هایی از جمله سازمان بهداشت جهانی حمایت می‌شود و برای ایجاد دسترسی عادلانه به واکسن برای هر کشور طراحی شده است اما از اهداف خود عقب افتاده است.

کوواکس؛ تیری که به هدف نخورد!

گزارش بلومبرگ اضافه می‌کند که کوواکس سازوکاری مورد حمایت سازمان جهانی بهداشت است که از بودجه ارائه شده توسط دولت‌ها و اهداکنندگانی مانند بنیاد بیل و ملیندا گیتس برای بستن قراردادهای خود با تولیدکنندگان واکسن استفاده می‌کند اما برای دستیابی به واکسن‌های کرونا دچار چالش شده است؛ این چالش به خصوص پس از شیوع موج دلتا در هند تشدید شد چرا که انستیتو سرم هند، به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن کرونا در جهان، صادرات خود را پس از تشدید وضعیت کرونا در هندوستان، به شدت کاهش داد.

طبق اعلام بلومبرگ، هدف اصلی Covax توزیع حداقل 2 میلیارد دوز واکسن کرونا بود که قرار بود دو سوم این واکسن‌ها در کشورهای کم درآمد تا پایان سال 2021 توزیع شوند؛ با این وجود، تا 30 اوت، تنها 11 درصد از واکسن‌ها از طریق این سازوکار به کشورهای عضو ارسال شده است!

این رسانه آمریکایی افشا کرده است که بیشتر واکسن‌ها به مناطق ثروتمند جهان توزیع می‌شوند و در مقابل تنها 0.3 درصد (کمتر از یک درصد) واکسن‌های کرونا به کشورهای با درآمد پایین تحویل داده شده‌اند.

کرونا , واکسن کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , آمریکا ,

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

۱۲:۱۰ ,۱۴ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


صحبت‌های آلبرت بورلا، مدیرعامل شرکت فایزر، درباره احتمال نیاز به تزریق دوز سوم واکسن کووید-19برای تقویت اثربخشی آن، موج جدیدی از اما و اگرها ...

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در ارتباط با اهمیت واکسیناسیون و همچنین میزان کشندگی ویروس‌های جهش‌یافته توضیحاتی ارائه داد.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه‌روز گذشته ۳۰۳ بیمار کرونا در کشور جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.

سازمان تنظیم مقررات داروها و محصولات بهداشتی انگلیس، تزریق واکسن کرونای شرکت آمریکایی «فایزر» و شرکت آلمانی «بایون تک» را برای نوجوانان ۱۲ ...

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره آخرین تصمیمات اتخاذشده برای صدور مجوز مصرف اضطراری دو واکسن ایرانی کرونا توضیح داد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی