رای دادگاه اتحادیه اروپا در خصوص بی‌طرفی دویچه‌تلکام و ودافون در رعایت قوانین بی‌طرفی شبکه صادر شد و شرکت‌های دویچه‌تلکام و وودافون در یک نزاع چند ساله در خصوص برخی محتواهای ارائه شده، متهم شناخته شدند.

قرن نو - گروه فناوری اطلاعات: این پرونده در خصوص ویدئو و سایر خدمات محتوایی ارائه شده توسط این دو شرکت آلمانی است که جریان افتاده است. دادگاه اتحادیه اروپا با بررسی خدمات این دو شرکت – بعد از انجام تحقیقات محلی و دستور یکی از دادگاه‌های آلمان برای انجام بررسی‌ها - اعلام کرد که هر دو اپراتور قوانین بی‌طرفی شبکه و رومینگ را نقض کرده‌اند.

توضیح شفاف‌تر این است که این دادگاه رای محکومیت برای این دو شرکت صادر نکرده بلکه سازگاری خدمات را بررسی کرده است. هرچند که همین هم خبر خوبی برای دویچه‌تلکام و وودافون نیست چرا که باید منتظر رای بعدی مقامات داخلی باشند.

نزدیک به نیم قرن است که اپراتور آلمانی پیشنهاد نرخ‌ پخش صفر که از سوی دویچه‌تلکام برای پخش موسیقی و ویدئو ارائه شده را بررسی می‌کند. پیشنهادی که کمی بعد از سوی ودافون هم مطرح شده بود.

رگولاتور آلمانی با بررسی وضعیت، نکاتی که به نظرش نیاز به اصلاح داشت را مشخص کرد و به شرکت‌های ارتباطی دستور داد تا تغییراتی در این رابطه ایجاد کنند. در مورد مساله دویچه‌تلکام، مشخص شد که سرعت کنترل فعلی داده‌ها برای برخی کاربران با تعرفه‌های خاص کاهش می‌یابد و زمانی که آنها به رومینگ متصل هستند، نرخ پخش صفر اعمال نمی‌شود. به نظر می‌رسد که همین مساله برای وودافون هم مصداق داشت.

اما شرکت‌های مخابراتی به جای اعمال موارد خواسته‌شده از آنها، از دادگاه کمک خواستند. خلاصه اینکه، دادگاه اداری کلن و دادگاه عالی منطقه دوسلدورف، برای کمک به تفسیر قوانین اتحادیه اروپا به دیوان عدالت اداری مراجعه کردند و حالا دیوان عدالت اتحادیه اروپا هم در جریان قرار گرفته است.

گزینه‌های تعرفه‌صفر با مقررات مربوط به دسترسی آزاد به اینترنت در تناقض است. به همین خاطر هم، محدودیت‌های پهنای‌باند، اتصال به اینترنت یا استفاده هنگام رومینگ به دلیل فعال شدن این گزینه، با قوانین اتحادیه اروپا سازگار نیست.

دادگاه به تازگی اینطور توضیح داده است: «دیوان تاکید می‌کند که گزینه تعرفه‌صفر می‌تواند بر اساس ملاحظات تجاری و با محاسبه نکردن ترافیک اولیه روی اپلیکیشن‌های مشابه، باعث ایجاد تمایز در ترافیک اینترنت می‌شود. چنین رویکردی بر خلاف الزام برخورد برابر در مساله ترافیک یا برخورد بدون‌ تبعیض و دخالت است که در مقررات مربوط به دسترسی آزاد به اینترنت وجود دارد. از آنجایی که این محدودیت در پهنای باند، اتصال به اینترنت یا استفاده در زمان رومینگ تنها با فعال شدن گزینه تعرفه‌صفر فعال می‌شود، خلاف مقررات دسترسی آزاد به اینترنت و همچنین قوانین اتحادیه اروپاست.» دادگاه مساله را به وضوح توضیح داده و حالا این مساله برای رای نهایی به آلمان بازمی‌گردد.

۱۳:۳۲ ,۱۴ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


میخائیل اولیانوف، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پيام‌هاي ...

این روزها دغدغه‌های امنیتی رهبران قاره سبز را بر آن داشته تا همکاری با تهران را به عنوان یکی از اولویت‌های خود برای فائق آمدن بر این چالش‌ها ...

سفیر اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین با تاکید بر حمایت اتحادیه از توافق هسته‌ای ایران ...

با وجود اینکه ۲۰ نماینده پارلمان اتحادیه اروپا در پیش‌نویس قطعنامه خود خواستار دعوت از احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان شده بودند ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی