رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: برخی کار زننده‌ای انجام می‌داده‌اند و نارنگی را سبز و کال می‌چینند به گرمخانه می‌برند و با گاز اتیلن (عامل تسریع در رسیدن میوه‌ها) نارنگی را رنگ‌آوری می‌کنند؛ گاز اتیلن را با فشار بر روی پوست نارنگی وارد می‌کنند که نارنگی تغییر رنگ پیدا کند و از رنگ سبز تبدیل به نارنجی شود تا بازارپسند باشد در صورتی‌که این کار برای سلامتی مردم بسیار مضر است.

مصطفی دارایی‌نژاد درباره وضعیت بازار میوه و تره بار گفت: به دلیل بررسی شرایط تولید و مقدار تولید هر ساله استان مازندران را رصد می‌کنیم و سپس آمل، بابل، ساری و قائم شهر را نیز بررسی می‌کنیم تا میزان تولید محصولات را برآورد کنیم.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران افزود: امسال پرتغال ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته کمتر تولید دارد، ولی از طرفی نارنگی ۳۰ درصد افزایش تولید را به دنبال دارد و در نتیجه مشکلی در مرکبات استان مازندران نیست و طی بررسی‌های صورت گرفته ۲/۵ میلیون تن میزان تولید این استان است و طی بررسی‌ها به مواردی برخورد کردیم که برای سلامتی مردم بسیار مضر است.

دارایی نژاد بیان کرد: در حال حاضر نارنگی در بازار موجود است و متاسفانه این نارنگی رنگ آوری شده است در مازندران رصد و مشاهده کردیم که نارنگی را کال از درخت میچینند درصورتی که باید قند نارنگی کارشناسی شود و میزان قند نارنگی برسد تا شیرین و زرد شود و این در حالی است که باید در تاریخ اول مهر ماه  نارنگی را از درخت بچینند، ولی در حال حاضر یک ماه زودتر شروع به چیدن نارنگی کردند و قند نارنگی نرسیده و ترش است.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: برخی کار زننده ای انجام می‌داده اند  و نارنگی را سبز و کال میچینند به گرمخانه می‌برند و با گاز اتیلن (عامل تسریع در رسیدن میوه ها) نارنگی را رنگ آوری میکند گاز اتیلن را با فشار بر روی پوست نارنگی وارد می‌کنند که نارنگی تغییر رنگ پیدا کند و از رنگ سبز تبدیل به نارنجی شود تا بازار پسند باشد در صورتی که این کار برای سلامتی مردم بسیار مضر است.

وی اظهار کرد: وزارتخانه‌های «جهاد کشاورزی» و «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» باید ورود پیدا کنند و به هیچ عنوان زودتر از اول مهرماه اجازه چیدن درخت نارنگی را ندهند هشدار می‌دهم که این کار برای سلامتی مردم بسیار مضر است و به سلامتی آسیب می‌رساند.

دارایی نژاد تاکید کرد: هرسال پرتقال از اول آذرماه چیده می شود، ولی سال گذشته متاسفانه تعداد معدودی این کار را انجام دادند و پرتغال که باید از اول آذرماه چیده شود از اول آبان چیدند به گرمخانه بردند و متاسفانه با گازاتیلن و پایه شیمیایی رنگ آوری کردند تا به پول نزدیک شوند در حالی که به مردم آسیب می‌زنند و این اتفاق هنوز صورت نگرفته فقط هشدار می‌دهم که جلوگیری کنند از وقایعی که قبلا صورت گرفته است.

وی اذعان کرد: نباید زودتر از آذرماه اجازه چیدن پرتقال در باغ‌ها داده شود و باید وزارت جهاد کشاورزی بخشنامه را به کل استان‌های مازندران ابلاغ کند که اولویت ما سلامتی مردم است.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: کار اشتباه دیگری در زمینه نارنگی صورت گرفته و این مسئله است که طی یک هفته قبل کسانی که نارنگی صادر می‌کنند با همین روش نارنگی را رنگ آوری و صادر کرده اند مقدار آن فقط ۳ ماشین بوده است، ولی در هر صورت حتی هزار کیلو صادرات از این نارنگی خلاف است و برای اینکه قیمت در بازار بالا باشد برای صادرات به عراق، روسیه و جمهوری آذربایجان اقدام کرده اند.

دارایی نژاد  بیان کرد: متاسفانه این بار صادر شده در ابتدا قیمت خوبی داشته و مورد استفاده قرار گرفته که به ضرر کشاورزی است، زیرا کسی با قند شیش صادرات انجام نمی‌دهد و قند نارنگی باید ۵ /۷  و شیرین باشد تا صادرات صورت گیرد و زمانی که وزارت بهداشت کشور‌های صادر شده قند نارنگی‌ها را بررسی و آنالیز کنند متوجه تخلف می‌شوند که باعث صدمه برای صادرات می‌شود و متاسفانه کشور‌های همسایه مثل ترکیه جایگزین صادر کننده‌های ما در مرکبات می‌شوند.

منبع: خبرگزاری میزان

۱۵:۰۰ ,۱۴ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


قیمت انواع مرکبات در میادین میوه و تره بار تهران اعلام شد که براساس آن، پرتقال تامسون شمال با قیمت هر کیلوگرم ۹۹۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

متولیان تولید و فروش میوه معتقدند، پرتقالی که الان بالای ۲۰ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد، دلال‌ها بین ۵ تا ۷ هزار تومان از کشاورز ...

گرانی افسارگسیخته میوه و سبزیجات درحالی در سال جاری مردم را در خرید و مصرف آنها ناتوان کرده است که بنا بر بررسی‌های صورت‌گرفته میوه باغداران ...

رئیس هیئت مدیره اتحادیه میوه و تره‌بار استان تهران تاکید کرد: در چند وقت اخیر ورودی بار هویج به میدان تره بار مرکزی به ازای هر شب پانصد تن بود ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی