هنوز معلوم نیست سال تحصیلی جدید با چه الگویی برگزار خواهد شد اما بسیاری از کارشناسان تربیتی براین‌باورند که کودک با رفتن به مدرسه، فرایند اجتماعی شدن را ازطریق همسالان یاد می‌گیرد و حتی اگر دانش‌آموز بدون رفتن به مدرسه به‌طور کامل و بدون هر نقصی آموزش را فرابگیرد، فرایند اجتماعی شدن او به مشکل برمی‌خورد و در آینده با مشکلاتی روبه‌رو خواهیم شد.

قرن نو ـ گروه اجتماعی: بدون شک آماده‌سازی خانواده‌ها و دانش‌آموزان به آموزش مجازی و آنلاین با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا ضرورتی بود که در سایه مشکلات ناشی از کرونا مغفول ماند. 

بسیاری از والدین براین‌باورند کرونا و آموزش غیرحضوری بیشتر در دانش‌آموزان ابتدایی اثر گذاشته و با توجه به تغییر کتاب‌ها و تخصصی بودن آنها اغلب والدین نمی‌توانند آنگونه که باید در فراگیری دروس به آنها کمک کنند.

 یکی از مشکلاتی که والدین در سال گذشته با آموزش آنلاین فرزندان خود داشتند، این بود که کودک سر کلاس حوصله‌اش سر می‌فت یا اصلاً به حرف‌های معلم گوش نمی‌داد یا به‌راحتی حواسش پرت می‌شد. برخی از والدین هم می‌گفتند فرزندم از یک جایی به بعد دیگر به حرف‌های معلم گوش نمی‌داد و حالتی خواب‌آلود می‌گرفت. حالا سؤال اینجاست که والدین در این روزهای باقیمانده تا شروع سال تحصیلی باید چه کنند تا فرزندشان، سال تحصیلی موفق‌تری داشته باشد؟

والدین کلاس اولی‌ها سردرگم نباشند

آموزش مجازی شاید بیش از همه برای کلاس اولی‌ها و آموزگارانشان سخت باشد؛ زیرا باید آموزش برای افرادی صورت گیرد که کاملاً با درس و کلاس بیگانه‌اند چه برسد به آموزش مجازی. در واقع می‌توان گفت کرونا بیشترین تأثیر خود را بر بخش آموزش گذاشته و دراین‌میان کلاس اولی‌ها بیشتر از همه در فضای مجازی و آموزش سردرگم می‌شوند. کلاس اولی‌ها هنوز نمی‌دانند مدرسه چیست و باید آموزش را در فضای واقعی تجربه کنند که هیچ‌گاه تجربه نکرده بودند. به‌طور کلی، آماده‌سازی فرزندان برای رفتن به مدرسه یکی از وظایف اصلی والدین بوده که اکنون با تغییر سیستم آموزشی، این وظیفه والدین به نحوی تغییر کرده و حتی بیشتر هم شده است. علاوه‌برآن، والدین باید از کودکان بعد از آموزش‌های آنلاین هم مراقبت کنند. در آموزش‌های آنلاین، والدین اغلب نقش معلم را به عهده می‌گیرند و حتی مشارکت والدین نسبت به دیگران در پیشرفت تحصیلی کودکان بیشتر و مؤثرتر شده است. به چنین پدر و مادرهایی توصیه می‌شود به جای سردرگمی با فرزندشان درباره شرایط جدید آموزشی در این روزهای باقیمانده صحبت و در صورت امکان شرایطی را فراهم کنند تا با دانش‌آموزانی که سال پیش کلاس اول بودند، صحبت کنند تا کودک برای این مرحله از زندگی‌اش آماده شود. 

چند توصیه به والدین برای مهیا کردن دانش‌آموزان

والدین می‌توانند با رعایت برخی راهکارها در زمینه کمک به فرزندان، قبل از شروع آموزش‌های آنلاین، نقش مؤثری در پیشرفت تحصیلی فرزندانشان داشته باشند.

به زندگی‌شان نظم بدهید 

دانش‌آموزانی که نظم و انضباط بیشتری دارند، موفق‌ترند. در تابستان، معمولاً بیشتر روز فرزندان به بازی و سرگرمی اختصاص داده می‌شود و نظم خاصی در زندگی‌شان نیست. والدین بهتر است برنامه‌های خود را با توجه به نیازهای فرزند در این فرصت باقیمانده تا شروع سال تحصیلی، زمان‌بندی کنند و زمان‌های خاصی برای وعده‌های غذایی، کار در خانه و سایر فعالیت‌های کودک تنظیم شود. در ضمن با شروع سال تحصیلی هم دانش‌آموزان باید در حین کلاس‌های درسی آنلاین خود نظم و انضباط را رعایت و در حین تدریس از خوردن میان‌وعده، آشامیدن و بازیگوشی خودداری کنند. دانش‌آموزان نباید در روند آموزش‌های آنلاین خود تنبلی کنند.

شرایط را برای تمرکز تحصیلی فراهم کنید 

تمرکز برای بهره بردن از کلاس‌های آنلاین ضروری است. رایانه یا گوشی که برای درس‌های آنلاین استفاده می‌شود، باید به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشد و هرچه زودتر باید آن را برای فرزندتان فراهم کنید. همچنین اختصاص یک اتاق جداگانه برای دانش‌آموزان به منظور پیشگیری از ایجاد هرگونه حواس‌پرتی می‌تواند در افزایش تمرکز در زمان حضور در کلاس‌های آنلاین مؤثر باشد. دانش‌آموزان باید برای تمرکز بر آموزش‌های آنلاین خود آمادگی لازم را داشته باشند تا بتوانند بهطور کامل به حرف‌های معلم خود گوش بدهند و درس‌ها را فرا بگیرند.

اتاق مطالعه را آماده کنید 

محیط گوش دادن به حرف‌های معلم در کلاس‌های آنلاین باید مناسب باشد. اتاق مطالعه دانش‌آموزان باید مکانی آرام با نور کافی باشد. همچنین والدین باید وسایل موردنیاز برای آموزش آنلاین کودکان را هرچه زودتر فراهم کنند. در دسترس نبودن امکانات مناسب می‌تواند بر تمرکز آنها تأثیر منفی بگذارد. وسایلی که کودکان برای کلاس آنلاین از آنها استفاده می‌کنند باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. 

عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید 

عوامل حواس‌پرتی‌ را هم باید از اتاق و محل مطالعه‌اش حذف کنید. داشتن اسباب‌بازی‌های مورد علاقه در اطراف محیط یادگیری آنلاین می‌تواند تمرکز کودک را به‌هم بریزد. پس والدین باید تاجایی‌که امکان دارد حواس‌پرتی‌های اطراف فرزند خود را شناسایی و حذف کنند تا محیطی آرام برای تدریس آنلاین فراهم شود.

در زمان شروع کلاس‌ها به او انگیزه بدهید 

حواستان باشد که با شروع سال تحصیلی جدید، برنامه کاری خود را با ساعت‌های آموزش آنلاین کودکتان تنظیم کنید. اگر انجام دادن برخی کارها مانند نظافت منزل در آموزش‌های آنلاین فرزندتان تداخل ایجاد می‌کند، بهتر است آن کار را به وقت دیگری مؤکول کنید. سیستم پاداش و تقویت مثبت دانش‌آموزان هم می‌تواند در افزایش انگیزه آنها مؤثر باشد. بعد از اینکه بچه‌ها یک کار یا یک کلاس درس آنلاین را تمام کردند، بهتر است بازخورد مثبتی از خود نشان دهید و آنها را تشویق کنید. تهیه یک فهرست و قرار دادن یک علامت تیک، ستاره یا برچسب در آن بعد از هر ساعت کلاس آنلاین می‌تواند باعث تشویق و انگیزه در کودکان شود. علاوه‌برآن، اجازه دادن به فرزندان برای بازی پانزده دقیقه‌ای با اسباب‌بازی مورد علاقه یا ورزش بعد از تدریس آنلاین می‌تواند در انگیزه کودکان برای شرکت مؤثر در کلاس‌های آنلاین و یادگیری بهتر تأثیر زیادی داشته باشد.

5965

۰۸:۴۰ ,۱۵ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


کمبود معلم در مدارس ایران به رقم 200هزار نفر در سال تحصیلی 1401-1400رسید؛ رقمی که کارشناسان منابع انسانی آن را آغازگر یک سونامی و بحران بزرگ در دل ...

با حکم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، غلامحسین حسینی نیا به عنوان رئیس جدید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور منصوب شد.

آن دسته از دانش آموزانی که تاکنون به هر علتی موفق به ثبت نام اینترنتی کتاب‌های درسی خود نشده‌اند تا روز شنبه، بیستم شهریور ماه فرصت دارند ...

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس ستاد ثبت نام آموزش و پرورش، آخرین آمار ثبت نام دانش آموزان را اعلام کرد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی