گزارش‌های رسیده حاکی از این است که نیروی هوایی پاکستان با استفاده از پهپاد برخی از مناطق را در پنجشیر افغانستان بمباران کرده است. ضیا آریا نژاد نماینده سمنگان در پارلمان افغانستان با تایید این خبر گفت نیروی هوایی پاکستان از بمب‌های هوشمند برای حمله به پنجشیر استفاده کرده است.

کلام‌الدین نظامی، فرماندار پنجشیر، نیز گفت که روز یکشنبه مواضع نیروهای مقاومت چند بار هدف حملات پهپادها قرار گرفت.

با توجه به انتشار گزارش‌ها از حمله هوایی پاکستان به پنجشیر درخواست‌ها برای ورود جامعه جهانی به درگیری ها در پنجشیر افزایش یافته است. 

پاکستان از حامیان اصلی طالبان محسوب می‌شود و گفته می‌شود در تصرف افغانستان نیز به این گروه کمک‌های نظامی؛ لجستیکی و اطلاعاتی کرده است. اما این اولین بار است که گفته می‌شود به طور مستقیم وارد جنگ شده است. 

در درگیری‌های شدید پنجشیر ژنرال عبدالودود ذره، از فرماندهان ارشد ارتش افغانستان و پسرعمه احمد مسعود یکشنبه شب در نبرد با طالبان در مرکز ولسوالی رخه کشته شد.

ژنرال عبدالودود خواهر زاده احمدشاه مسعود رهبر درگذشته ائتلاف شمال در مقابله با طالبان بود.

همچنین به همراه ژنرال عبدالودود فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت افغانستان، نیز جان باخت. دشتی خواهرزاده دکترعبدالله عبدالله بود. دشتی بیست و یک سال پیش هنگام حمله انتحاری دو تروریست علیه احمد شاه مسعود در تخار نیز زخمی شده بود. 

برخی منابع می‌گویند خودرو حامل عبدالودود و دشتی توسط پهپادهای پاکستانی هدف قرار گرفته است. 

همچنین گفته می‌شود یکی از فرماندهان ارشد طالبان نیز در درگیری‌ها کشته شده است. به گزارش سی‌بی‌اس مولوی فصیح‌الدین، از فرماندهان ارشد طالبان و مسئول عملیاتی این گروه در شمال شرق افغانستان در جنگ با جبهه مقاومت مردمی در پنجشیر کشته شده است.

منابع نزدیک به نیروهای مقاومت در پنجشیر می‌گویند حملات هوایی و پهپادی پاکستان میدان جنگ را به سود طالبان تغییر داده است.

هرات آنلاین در این باره نوشت: "بمباران شدید مجاهدین موضع گرفته در ارتفاعات را از تحرک باز داشته و زمینه را برای پیش روی قوای طالبان فراهم کرده است." 

ادعا شده است که امرالله صالح پنجشیر را ترک کرده و به تاجیکستان رفته اما احمد مسعود هنوز در پنجشیر در حال نبرد است.

 مرکز ولایت هنوز در کنترل جبهه مقاومت ملی است ولی آتش سنگین طالبان و پهپادها ادامه دارد.

در همین حال با ادامه حملات نیروهای طالبان برای تصرف پنجشیر در شمال کابل، "جبهه مقاومت ملی" گفت درخواست شورای علما/روحانیان افغانستان برای "قطع فوری جنگ" را می‌پذیرد، در صورتی که طالبان هم به حملات و تحرکات نظامی خود پایان دهند.

شورای علمای دینی افغانستان امروز در نشستی جنگ در پنجشیر را نادرست خوانده و گفته‌اند این جنگ بنیاد "شرعی" ندارد. آن‌ها خواستار توقف جنگ از دو طرف شدند.

در بیانیه‌ای که احمد مسعود، رهبر "جبهه مقاومت ملی" در صفحه رسمی فیسبوک خود منتشر کرده آمده که از "اکثر موارد قطعنامه شورای علما" استقبال می‌کند و از فراخوان علمای دینی "کاملا حمایت می‌کند و امیدوار است که گروه طالبان این مطالبه اسلامی و بشردوستانه را جدی گرفته و عملی نماید".

اما طالبان گفت و گوی با مقاومت پنجشیر را رد کرده است. 

منبع:پایگاه خبری-تحلیلی فرارو 

۰۸:۴۶ ,۱۵ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


به دنبال اعلام خروج و شروع روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، گروه تحریک طالبان پاکستانی، فعالیت های خود را شدت بخشیده است.

سخنگوی گروه طالبان از پیشنهاد طرح صلح این گروه به دولت افغانستان در ماه‌های آینده خبر داد؛ طرحی که به نظر می‌رسد به دنبال چانه‌زنی‌های دولت ...

این گروه ادعا کرده است که در ادامه پیشروی های خود، گذرگاه مرزی استراتژیک سپین-بولدک چمن در امتداد مرز افغانستان با پاکستان را تصرف کرده است، ...

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با انتشار پیامی در حساب توئیتر خود اعلام کرد که اسلام‌آباد برای تشکیل یک دولت فراگیر شامل تاجیک‌ها، هزاره‌ها ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی