کنار گذاشتن ژست‌های حقوق بشری در سیاست خارجی ایالات متحده

بازگشت آمریکا به سنت واقع‌گرایی

به نظر می‌رسد که بی‌اعتنایی ترامپ به ملاحظات حقوق بشری به عنوان توجیه مداخله‌گری‌های ایالات متحده در دوران بایدن به ظاهر ایده‌آل‌گرا نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: سخنرانی جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده در دفاع از تصمیم به خروج یک‌باره از افغانستان، نماد کنار گذاشتن سنت ایده‌آلیسم در سیاست خارجی ایالات متحده بود، ایده‌آلیسمی که با وودرو ویلسون آغاز شد و در دهه 90 به اوج خود رسید.

این سنت که با نام انترناسیونالیست لیبرال نامیده می‌شد، براین‌باور بود که ایالات متحده باید از نیروی نظامی و همچنین، قدرت اقتصادی خود برای مجبور کردن سایر کشورها به پذیرش لیبرال ـ دموکراسی و احترام به حقوق بشر استفاده کند. در حقیقت، ایده‌آلیسم آمریکایی چه در مفهوم و چه در عمل، نظام وستفالیایی مبتنی‌بر عدم مداخله دولت‌ها در امور داخلی و برقراری صلح از طریق موازنه را رد کرد.

در واقع ویلسون به دنبال جایگزینی این نظام با اصول عدالت جهانی برآمده از لیبرالیسم بود که توسط نهادهای بین‌المللی حمایت می شد. در طی جنگ جهانی دوم، روزولت این آرمان‌ها را در منشور آتلانتیک 1941 احیا کرد و جنگ برای دفاع از دموکراسی و حقوق بشر را توجیه کرد. در طول جنگ سرد اما ایالات متحده سیاست خارجی واقع‌بینانه‌ای را در پی گرفت و دیکتاتورها را تازمانی‌که در بلوک غرب بودند تحمل و حتی تقویت کرد. تعهد آمریکا به حقوق بشر اما در زمانه ضعف دوباره به سیاست خارجی این کشور بازگشت. در پی بروز فاجعه اخلاقی و نظامی ویتنام، کارتر و کنگره سعی در تزریق عنصر حقوق بشر به این سیاست خارجی کردند. ریگان هم از این لفاظی حقوق بشری برای حمله به شوروی استفاده کرد. هر دو این رؤسای‌جمهور اما به حمایت از دیکتاتورهایی که منافع امنیتی ایالات متحده را تأمین می‌کردند ادامه دادند.

در دوران پس از جنگ سرد اما الگوی مداخله بشردوستانه در سیاست خارجی آمریکا پررنگ‌تر از همیشه شد و دولت ایالات متحده نسبت به تقویت نهادها و معاهدات حقوق بشری اقدام کرد. همچنین و براساس توجیهات حقوق بشری، ایالات متحده مداخلات نظامی گسترده‌ای را در جای‌جای جهان انجام داد. اما صحبت‌های صریح بایدن در توجیه حمله بیست سال پیش به افغانستان و همچنین خروج شتاب‌زده اخیر نشان از بازگشت سنت واقع‌گرایی به سیاست خارجی ایالات متحده می‌دهد. بایدن در سخنرانی‌اش صراحتاً اظهار داشت که حمله به افغانستان نه با هدف حمایت از دموکراسی و حقوق بشر بلکه به انگیزه رفع تهدید متوجه امنیت ملی ایالات متحده بوده است.  

5965

۰۹:۵۰ ,۱۵ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سناتور جمهوری‌خواه یوتا معتقد است که سیاست‌های غلط ترامپ و بایدن به «تراژدی انسانی و سیاست خارجی» در افغانستان منجر شده است.

خروج نیروهای آمریکایی از کابل مشکلات متعددی را برای کاخ سفید پدید آورد.

این روزها دغدغه‌های امنیتی رهبران قاره سبز را بر آن داشته تا همکاری با تهران را به عنوان یکی از اولویت‌های خود برای فائق آمدن بر این چالش‌ها ...

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید گزارش‌های موثقی وجود دارد که نشان می‌دهد طالبان دست به قتل و کشتار نیروهای سابق امنیتی افغانستان ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی