احمد مسعود، مردم سراسر افغانستان را به قیام ملی در برابر طالبان فراخواند.

احمد مسعود، رهبر جبهه ملی مقاومت افغانستان در پیامی صوتی گفته است که می‌ایستد و مبارزه می‌کند.

وی در این پیام که به تاریخ امروز دوشنبه ۱۵ شهریور منتشر شده، گفته است: طالبان تغییر نکرده بلکه ظالم‌تر، افراطی‌تر و متعصب‌تر شده است. من از جامعه بین المللی می‌خواهم که دولتی را که طالبان تشکیل می‌دهد، به رسمیت نشناسند.

مسعود می‌گوید: طالبان وساطت علما را برای آتش بس در ولایت پنجشیر نپذیرفتند. مردم افغانستان قضاوت خواهند کرد که دوست واقعی آنها کیست.

احمد مسعود در پیامش گفت که تصویر آینده افغانستان با طالبان تصویری «عقب‌مانده، تاریک،‌ به دور از هرگونه فرهنگ و هنر و در انزوای سیاسی و اقتصادی در دنیا» خواهد بود.

وی هم‌چنین عنوان داشته تعدادی از اعضای خانواده‌اش در درگیری با طالبان کشته و زخمی شده‌اند.

او همچنین گفته است مقاومت در دره‌های پنجشیر و اندراب ادامه دارد. مسعود از اعتراض‌های زنان در کابل و مزارشریف به عنوان الگوی از این مقاومت یاد کرده است. او از تظاهرات مردم در خارج از افغانستان هم که علیه گروه طالبان بپا شد، تشکر کرده است.

روز گذشته طالبان کنترل مراکز بخش‌های پنجشیر را به دست گرفت. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در نشست خبری صبح امروز دوشنبه گفت که حالا جنگ در افغانستان خاتمه یافته و پنجشیر در تصرف آنهاست.

او همچنین گفت که پنجشیر پر از سلاح و مهمات است که بعدا به مرکز انتقال داده خواهد شد و برای دفاع از سراسر افغانستان به کار خواهد رفت.

روشن نیست احمد مسعود و امرالله صالح از چهره‌های برجسته جبهه مقاومت فعلا کجا هستند.

شماری از مردم در تماس‌های جداگانه به خانواده‌هایشان از کشتار مردم غیرنظامی در قریه‌های پنجشیر از سوی نیروهای طالبان خبر داده‌اند. شماری دیگری از اهالی پنجشیری‌ که در کابل زندگی می‌کنند، می‌گویند طالبان دنبال جوانان پنجشیری در محلاتی‌اند که اکثرا تراکم جمعیت مردم پنجشیر آنجاست.

گروه طالبان این ادعاها را رد کرده و گفته که نیروهای طالبان با غیرنظامیان کار ندارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۹:۳۰ ,۱۵ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزارت کشور افغانستان امروز، سه‌شنبه، از کشته شدن یک فرمانده نظامی دیگر طالبان در عملیات امنیتی در شرق این کشور خبر داد.

کارشناس مؤسسه بروکینز معتقد است طالبان برای فتح کامل قدرت در افغانستان مسیری دشوار در پیش‌رو دارد، ولی دولت بایدن شاید این موضوع را برای منافع ...

بر اساس گزارش‌های منتشر شده گروه طالبان روز شنبه توانسته است شهر مزار شریف در شمال افغانستان را که به شدت از آن محافظت می‌شد، به کنترل خود ...

وزارت کشور افغانستان از ورود طالبان به شهر کابل از چند محور خبر داد. مدارس، فروشگاه ها و مدارس تعطیل شده و شهر ملتهب است. طالبان اما می گوید ...

«آریانا سعید» خواننده پرآوازه زن افغانستان با انتشار عکسی در میان پناهجویان افغان اعلام کرد پس از چند روز زندگی مخفیانه و سراسر وحشت، توانسته ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی