نیروی فضایی آمریکا مدعی است که در حال ایجاد یک ارتش سایبری است. این امر تا چه حد محتمل خواهد بود؟

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: ژنرال جی ریموند، فرمانده نیروی فضایی آمریکا اعلام کرده که این جدیدترین نیروی نظامی آمریکا در پی این است که به اولین ارتشی در جهان تبدیل شود که کاملاً دیجیتالی است. این بدان‌معنی است که سربازان این نیرو همگی کاملاً و صرفاً در چارچوب فضای مجازی حضور خواهند داشت و از این طریق همه با هم مرتبط خواهند بود؛ یعنی نیروی فضایی آمریکا ارتشی دیجیتالی خواهد بود و نه واقعی.

این رویکرد برای نیروی فضایی منطقی است چون مأموریت اصلی سربازان این شاخه کنترل ماهواره‌ها و سکوها از دوردست خواهد بود و نه ـ حداقل نه تا آینده نزدیک _ حضور فیزیکی در سفینه‌های فضایی. این درحالی است که دیگر شاخه‌ها مثلاً تفنگداران باید حتماً در محل مأموریت خود حضور فیزیکی داشته باشند. از این منظر، سرویس‌های دیجیتالی برای این ارتش یک مکمل نخواهد بود بلکه شامل اصل مأموریت خواهد بود.

اما شاید این سیاست این سؤال را مطرح کند که در یک جهان کاملاً مجازی، جایگاه ارتش چه خواهد بود؟ در جهانی که همه‌چیز آن از اقتصاد تا سیاست روزبه‌روز دیجیتالی‌تر می‌شود، این سؤال پیش می‌آید که چرا ارتش‌ها و نیروهای نظامی هم از همین مسیر پیروی نکنند.

این امر بستگی به این دارد که ما نقش خشونت فیزیکی در تعریف جنگ را چقدر لازم می‌دانیم. جنگی که در فضای مجازی یا در فضا رخ می‌دهد ممکن است جان هیچ انسانی را تهدید مستقیم نکند ولی ضررهای مالی هنگفت به دولت‌ها بزند. همچنین ممکن است که سلاح این جنگ‌ها کاملاً دیجیتالی باشد.

از این منظر، یک ارتش دیجیتالی نهایت منطقی روندی است که از اوایل قرن بیستم ادامه داشته است. هواپیماها، موشک‌های بالستیک، و بعد پهپادهای بدون سرنشین همه قدم‌هایی در مسیری بودند که درگیری مستقیم نیروهای انسانی روی زمین را کاهش دادند و مدیریت جنگ را به راه دور منتقل کردند و جنگ را به موضوعی انتزاعی نزدیک کردند.

البته این بدان‌معنا نیست که جنگ سایبری یا فضایی به شهروندان کشورها آسیب نخواهد زد. نابودی مسیرهای ارتباطی بسیار به کسب‌وکارها و همچنین سلامتی شهروندان کشورهای هدف آسیب‌های گسترده وارد خواهد کرد. همچنین، همواره این احتمال وجود دارد که جنگ دیجیتالی به جنگ واقعی منجر شود.

ولی در نهایت ممکن است که ما شاهد آینده باشیم که در آن سربازان بسیار به‌ندرت به خارج از مرزهای خود اعزام خواهند شد، و باید آماده باشند که در فضای مجازی حضور پیدا کنند. این امر البته اصول بنیادین جنگ را تغییر نخواهد داد.

5965

منبع: دیپلمات. متن تلخیص شده است.

۰۷:۳۰ ,۱۶ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت، مقام‌های این کشور در حال آماده‌سازی برای گفت‌وگوی ثبات استراتژیک با روسیه در پی دیدار بایدن ...

کلیسای کاتولیک آمریکا فرآیندی را شروع کرده است که ممکن است پایان آن با اخراج جو بایدن از کلیسا همراه باشد.

گزارش‌ها حاکی است جو بایدن (رئیس‌جمهور آمریکا)، دستور حمله هواپیماهای بمب‌افکن سنگین بی‌-52 و همچنین جنگنده «اسپکتر» را به مواضع طالبان صادر ...

چین گنگ، سفیر جدید چین در آمریکا، سخنانی به زبان آورده که می‌توان آن‌ها را تهدید آمریکا با بمب اتم تفسیر کرد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی