شمارش معکوس برای اجرای طرح‌های یارانه‌ای دولت سیزدهم آغاز شده است و کمیته مشترک دولت و مجلس قرار است برای توقف ساختار ده ساله پرداخت یارانه در ایران تصمیم‌گیری کند.

قرن‌نو ـ گروه اقتصادی: هرچند اولین یارانه معیشتی دولت سیزدهم پرداخت شده ، اما به نظر می‌رسد با فرارسیدن پاییز موعد تحقق سیاست‌های یارانه‌‎ای دولت سیزدهم از راه خواهد رسید.

در تازه‌ترین اظهارات حجت‌الله عبدالملکی، وزیر کار در پاسخ به سؤالی درباره احتمال افزایش مبلغ یارانه‌ها گفته است: قطعاً این یارانه‌ای که الان پرداخت می‌شود اثر رفاهی ویژه‌ای ندارد و آنچه ما بدان قائل هستیم تبعیض در پرداخت یارانه‌ها می‌باشد.

 وی در توضیح این مطلب اعلام کرده: این بدان‌معنا است کسانی که متمول هستند، به شرط شناسایی، با کاهش یارانه و قطع آن روبه‌رو شوند و کسانی که متوسط و فقیر هستند، با افزایش مبلغ یارانه مواجه شوند. براین‌اساس، باید توجه کرد که مسئله اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها مسئله‎ای کلان در سطح ملی و حاکمیتی است و ما در وزارتخانه نمی‎توانیم تصمیم جدیدی منهای دولت بگیریم اما اینکه بتوانیم به اقشار متوسط و کم‌درآمد کمک بیشتری بکنیم، در دولت اتفاق‌نظر وجود دارد.

اعلام اتفاق‌نظر دولت بر تغییر ساختار پرداخت یارانه‌ها از سوی بسیاری از کارشناسان به اجرای طرح اعلامی سید ابراهیم رئیسی تعبیر شده است. وی وعده داده بود که از آبان ۱۴۰۰ برای خانوارهای پنج دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود. 

براساس این طرح به ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول دویست هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهیانه تخصیص می‌یابد.

طبق اعلام رئیس‌جمهور اعتبار معیشت، قرض‌الحسنه با کارمزد ۲ درصد است و بازپرداخت آن زمانی است که خانوار درآمد کافی برای پرداخت اقساط را داشته باشد. این اعتبار برای خانوارهایی که توانایی بازپرداخت اقساط را نداشته باشند، بلاعوض خواهد بود. 

نکته مهم اینجا است که بنا بر اظهارات عبدالملکی، یارانه ثروتمندان به شرط شناسایی قطع خواهد شد و این گفته وی می‌تواند نشانه اجرای برنامه قطع یارانه برخورداران باشد. این طرح بارها از سوی دولت پیشین پیگیری شد اما عایدی چندانی در عمل نداشت.

توقف نظام ده ساله پرداخت یارانه

از سوی دیگر نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تشکیل کمیته مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی برای اصلاح نظام یارانه‌ای، حذف بسترها و زمینه‌های رانت در اقتصاد ازجمله اصلاح تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازه سه ماه خبر داده است.

میرتاج‌الدینی خاطرنشان کرد: بازه زمانی سه ماهه برای کار بررسی این کمیته در نظر گرفته شده تا بعد از بحث و بررسی‌های لازم درباره موارد ذکرشده، خروجی مورد توافق مجلس و دولت در قالب طرح، لایحه و یا بودجه ۱۴۰۱ ارائه شود.

وی با تأکید بر توقف ده ساله نظام یارانه‌ای کشور، یادآور شد: گام نخست نظام هدفمندی یارانه‌ها ۱۰ سال پیش برداشته شد و اکنون باید با انجام بررسی‌ها اصلاحات لازم درباره نحوه اجرای آن انجام شود. یارانه پنهان بیش از بودجه عمومی دولت بوده و ازسوی‌دیگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به اندازه ده سال پرونده فساد برای قوه قضائیه ایجاد کرده و باید بستر این مفاسد برداشته شود.

وعده‌های رئیسی درباره یارانه‌ها چیست؟

رئیسی در جریان تبلیغات انتخابات ریاست‎‌جمهوری درباره یارانه‌ها گفت: موضوع ما این است که یارانه‌ها باید به صورت عادلانه تخصیص یابد؛ برخی یارانه‌ها آشکارا و برخی دیگر  پنهان هستند و  ما خانواده‌هایی داریم که در روستا زندگی می‌کنند خودرو ندارند و ازهمین‌رو، از یارانه سوخت استفاده نمی‌کنند و به‌همین‌دلیل یارانه باید به صورت عادلانه تخصیص یابد.

وی تصریح کرد: مردم باید عدالت را حس کنند و یارانه‌ها اینگونه به مردم داده شود، ۳۵ درصد از خزانه دوم دولت باید به بهره‌برداری از تولید تخصیص یابد و موضوع مطابق با قانون هدفمند کردن یارانه‌ها است و آنچه که ما اطلاع داریم بخشی که باید به تولید تخصیص یابد آنچنان که باید برای حمایت از تولید  خرج نشده و بنای ما این است که این ۳۵ درصد برای افزایش بهره‌وری از تولید خرج شود.

رئیسی با بیان اینکه دخل و خرج باید مشخص شود، اظهار کرد: دخل و خرج یارانه‌ها باید کاملاً مشخص باشد و ما به شفاف‌سازی در دولت اعتقاد داریم؛ یعنی مردم، نخبگان و تصمیم‌سازان باید از آنها آگاه باشند زیرا این موضوع جلوی تخلفات را می‌گیرد و اعتماد مردم را نسبت به دولتمردان افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده، خزانه دوم باید کاملاً مشخص باشد؛ یعنی جایی که منابع مردم از آن تأمین می‌شود زیرا حسابی جداگانه است که بخشی از آن برای حامل انرژی و بخشی دیگر برای تولید است.  

 رئیسی درباره این شفافیت گفت: در این صورت مردم متوجه می‌شوند که یارانه‌ها کجا استفاده شده است.

5965

۱۰:۱۵ ,۱۶ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بیست و دومین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

فرصت ثبت‎‌نام جدید برای جاماندگان از دریافت یارانه فراهم شد.

شمارش معکوس برای اجرای طرح های یارانه‌ای دولت سیزدهم آغاز شده است و کمیته مشترک دولت و مجلس قرار است برای توقف ساختار 10 ساله پرداخت یارانه ...

یارانه نقدی شهریور ماه ساعت ۲۴ شنبه واریز و پانزدهمین قسط از اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی مرحله اول وام کرونا از یارانه سرپرستان ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی