واکسیناسیون فرهنگیان همزمان با عید سعید غدیر آغاز شد و بر اساس آخرین آمار، حدود ۹۲ درصد فرهنگیان دُز را زدند و نیمی از این تعداد دُز دوم را هم تزریق کردند.

این روزها پرسش اکثر خانواده‌ها این است که «آیا مدارس اول مهر دایر می‌شوند یا خیر؟ و آیا بچه‌ها باید هر روز در مدرسه حضور یابند؟» 

موضوع بازگشایی مدارس در اصل تابع نظر ستاد کروناست؛ اینکه شرایط کرونایی کشور به چه شکلی پیش می‌رود تا در این خصوص تصمیم‌گیری شود اما این بازگشایی جدا از شرایط کرونایی استلزاماتی دارد.

یکی از موارد مهم در این زمینه، واکسیناسیون است؛ با توجه به اینکه به دلیل نبود واکسن برای دانش‌آموزان در کشور، امکان واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال بود، واکسیناسیون فرهنگیان شامل تمام کسانی که در آموزش و پرورش اشتغال دارند، در دستور کار قرار گرفت.

واکسیناسیون یک میلیون و ۲۰۰ هزار فرهنگی اعم از اشتغال در مدارس دولتی و غیردولتی از روز عید سعید غدیر خم آغاز شد و تا امروز ۹۲ درصد از فرهنگیان واکسن تزریق کرده‌اند.

محمد محسن‌بیگی مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در این خصوص گفت: «آمار اعلام شده، میانگین است؛ در بعضی استان‌ها واکسیناسیون ۹۹ درصد فرهنگیان انجام شده است و در برخی استان‌ها این عدد کمتر است».

وی ادامه داد: «دُز دوم واکسیناسیون نیز در برخی استان‌ها آغاز شده است و حدود ۵۰ درصد کسانی که نوبت اول واکسن را زدند، واکسن نوبت دوم را هم تزریق کردند».

یکی از نگرانی‌های والدین این بود که چرا دانش‌آموزان واکسن نمی‌زنند و اگر حتی ابتلای‌شان شدید هم نباشد اما ممکن است ناقل باشند و این موضوع برای خانواده‌ها نگران کننده است. 

محسن بیگی در این خصوص هم گفت: «یک بخش از مقدمات بازگشایی مدارس، واکسیناسیون معلمان است، یک بخش دیگر واکسن والدین است. در این راستا نامه‌ای به وزارت بهداشت زدیم تا واکسیناسیون والدین را با اولویت‌هایی مثل واکسیناسیون والدین دانش‌آموزان استثنایی و والدین دانش‌آموزان پایه دوازدهم که ضریب حساسیت و حضوری بودن بیشتر است، در برنامه قرار دهند».

مسؤولان آموزش و پرورش عنوان می‌کنند که واکسیناسیون فرهنگیان در مرحله پایانی است و پیشنهاد هم دادند که واکسیناسیون والدین با اولویت‌هایی انجام شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

۱۴:۱۶ ,۱۷ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


طبق اعلام وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۸۶ بیمار کووید ۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره برنامه واکسیناسیون معلمان، اساتید دانشگاه ها، دانشجویان و دانش آموزان توضیح داد.

مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش از اجرای طرح واکسیناسیون معلمان از مرداد امسال خبر داد و گفت: واکسیناسیون برای معلمان است چون واکسن‌های ...

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه معلمان مدارس غیردولتی هم مشمول تزریق واکسن کرونا هستند، درباره شرایط بازگشایی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی