جمهوری‌خواهان امیدوار هستند که کرسی فرمانداری در پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکا را فتح کنند، ولی راه بسیار دشواری در پیش رو دارند.

قرن نو _ گروه بین‌الملل _ علی نظیف‌پور: 4 روز دیگر در ایالت کالیفرنیا انتخابات فرمانداری زودهنگام برگزار می‌شود، انتخاباتی که در سیاست آمریکا اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مطلب نکات مهم این انتخابات را تشریح کرده و همچنین توضیح می‌دهیم چرا این انتخابات اهمیت دارد.

1) این انتخابات بر سر چه چیزی است؟

این انتخابات زودهنگام یک رفراندوم بر سر ادامه حضور گوین نوسام، فرماندار کالیفرنیا، در مقام خود است. در ابتدا شهروندان کالیفرنیا باید رای دهند که خواهان ادامه فرمانداری نوسام هستند یا نه. اگر برکناری کمتر از 50 درصد رای بیاورد، نوسام در مقام خود ابقا خواهد شد. اما اگر بیش از 50 درصد رای‌دهندگان به سوال «آیا خواهان برکناری گوین نوسام از مقام فرمانداری هستید» پاسخ بله بدهند، به بخش دوم برگه رای مراجعه می‌شود و هرکس که بیشترین رای را از بین گزینه‌ها آورده باشد فرماندار خواهد شد. 

2) اهمیت این انتخابات بر سر چیست؟

کالیفرنیا با بیش از 40 میلیون نفر، بیشترین جمعیت را بین همه ایالات آمریکا دارد و همچنین اولین اقتصاد را. اگر کالیفرنیا کشور مستقلی می‌بود، چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا محسوب می‌شد. بنابراین به‌طور کلی کالیفرنیا بیش از یک ایالت اهمیت دارد و فرماندار آن بیش از رئیس جمهور یا نخست وزیر خیلی کشورهای دیگر مهم و خبرساز محسوب می‌شود.

فراتر از این مسئله، از دست دادن فرمانداری کالیفرنیا ضربه‌ای بسیار بزرگ به جو بایدن رئیس جمهور فعلی آمریکا و همچنین حزب دموکرات محسوب خواهد شد. بایدن در حال حاضر در بحرانی‌ترین دوران ریاست جمهوری خود به‌سر می‌برد و عواملی همچون افزایش مجدد موارد ابتلا به بیماری کووید19 و مدیریت بد خروج از افغانستان باعث شده‌اند که محبوبیت او با سقوط آزاد مواجه شود. اما اگر یکی از نزدیکترین متحدین او قدرت را از دست دهد، به‌خصوص پس از آن‌که بایدن و کامالا هریس معاون او به شکلی مفصل برایش فعالیت انتخاباتی کردند، بحران او بسیار تشدید خواهد شد و جایگاه او در افکار عمومی آمریکا هم به شدت تضعیف.

3) شانس پیروزی نوسام چقدر است؟

کالیفرنیا یکی از لیبرال‌ترین ایالت‌های آمریکا است. هم هیلاری کلینتون و هم بایدن بیش از 30 درصد با ترامپ در این ایالت اختلاف داشتند. به‌علاوه، نوسام فرمانداری محبوب است و تاکنون در هیچ نظرسنجی‌ای کمتر از 53 درصد حمایت افکار عمومی را کسب نکرده است. همچنین میانگین علمی نظرسنجی‌ها در سایت داده‌محور 538 نشان می‌دهد که گزینه «نه» از 54 درصد و گزینه «آری» از 42 درصد حمایت برخوردار هستند. بنابراین احتمال پیروزی نوسام بسیار بیشتر از شکست او است.

اما این بدان معنی نیست که جمهوری‌خواهان هیچ امیدی ندارند. درنهایت تعیین‌کننده‌ترین عامل میزان مشارکت خواهد بود. شانس جمهوری‌خواهان درصورت مشارکت عادی صفر خواهد بود، ولی این سناریو کاملاً محتمل است که با مشارکت بسیار پایین لیبرال‌ها و مشارکت بسیار بالای محافظه‌کاران روبرو شویم که در این صورت ممکن است نوسام از مقام خود برکنار شود. این سناریو در حال حاضر محتمل نیست، اما بسیار بعید هم نیست.

4) اگر نوسام برکنار شود، چه کسی فرماندار کالیفرنیا خواهد شد؟

به نظر می‌رسد که در صورت برکناری نوسام، لری اِلدِر بیشترین شانس پیروزی را داشته باشد. الدر چهره‌ای بسیار جنجالی است. او که مجری یک برنامه رادیویی محافظه‌کار است هیچ تجربه‌ای پیش از این در سیاست نداشته، متعلق به جنبش راست افراطی و از هوادارن بسیار سرسخت ترامپ است و برخی مواضع او بسیار بحث‌برانگیز هستند، مثلاً این گفته او که باید به نوادگان برده‌داران آمریکایی غرامت پرداخت چون پس از ممنوعیت برده‌داری، نیاکان این افراد «دارایی» خود را از دست داده‌اند. (البته باید ذکر شود که الدر خود سیاه‌پوست است).

البته به غیر از الدر، 45 نفر دیگر هم در برگه رای حضور دارند و ممکن است یکی از آنان تا روز رای‌گیری از الدر پیشی بگیرد. جان کاکس، رقیب نوسام در انتخابات فرمانداری 2018، کوین فالکونر، شهردار جمهوری‌خواه سابق سن دیه‌گو، و کیتلین جنر ورزشکار و سلبریتی دیگر چهره‌های شاخص هستند.

5) اگر نوسام فرماندار محبوبی است، چرا در این موقعیت قرار گرفته است؟

تا حد زیادی می‌توان گفت ترکیبی از بدشانسی و یک خطای بزرگ نوسام. طبق قانون کالیفرنیا، برای شروع رفراندوم، باید در مدت کمتر از سه ماه یک میلیون و نیم امضا جمع‌آوری شود. اما با توجه به شیوع بیماری کووید19 و دشوار شدن فعالیت سیاسی یک قاضی حکم داد که این مدت تا 6 ماه تمدید خواهد شد، و این تمدید همزمان شد با یک رسوایی نوسام که او برخلاف دستورهایی که خود داده بود در یک رستوران مجلل دربسته بدون ماسک و بدون رعایت فاصله با حامیان ثروتمند خود دیدار کرده بود، اتفاقی که باعث شد خیلی از رای‌دهندگان غیرجمهوری‌خواه در اثر خشم درخواست رفراندوم را امضا کنند. اگر این دو اتفاق نیافتاده بودند، قطعاً کمپین رفراندوم شکست می‌خورد.

6) چرا شکست نوسام به معنی شکست حزب دموکرات است؟

نوسام در این انتخابات استراتژی‌ای را برگزید که کاملاً به نفع خودش باشد و نه لزوماً به نفع حزب دموکرات. او با تلاش بسیار مانع از این شد که هیچ چهره جدی از حزب دموکرات در گزینه‌های جانشینی او حضور داشته باشند، به این امید که رای‌دهندگان دموکرات گزینه‌ای جز او نداشته باشند و وادار شوند که حتماً به او رای دهند. این استراتژی اگرچه احتمال پیروزی نوسام را افزایش می‌دهد، ولی ریسک آن برای حزب دموکرات بیشتر است.

7) انتقادی که به این فرآیند می‌شود چیست؟

بسیاری این رفراندوم را غیردموکراتیک می‌دانند، چون درصورت برکناری نوسام نفر اول به شکل خودکار فرماندار خواهد شد، حتی اگر آرای بسیار پایینی داشته باشد. در حال حاضر لری الدر تنها کمتر از 20 درصد حمایت برخوردار است، ولی در صورت برکناری نوسام با همین مقدار رای اندک فرماندار خواهد شد. ممکن است که مثلا نوسام با 49 درصد رای از الدر با 20 درصد رای شکست بخورد.

8) آیا برکناری فرماندار از این طریق سابقه داشته است؟

بله. در سال 2003 گری دیویس فرماندار دموکرات در رفراندوم برکنار شد و به‌جای او آرنولد شوارتزنگر، هنرپیشه سرشناس اتریشی آمریکایی، به کاخ فرمانداری راه یافت. یک بار هم پیش از آن در قرن نوزده فرمانداری از این طریق برکنار شد. البته دیویس در موقعیتی بسیار دشوارتر از نوسام قرار داشت، و بعید است که نوسام سومین فرماندار کالیفرنیا باشد که با این سرنوشت روبرو می‌شود، اما غیرممکن نیست.

عکس گوین نوسام، فرماندار کالیفرنیا، را در حال فعالیت انتخاباتی با کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا نشان می‌دهد.

۰۸:۳۰ ,۱۹ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


قائم مقام دبیر شورای نگهبان با تاکید بر اینکه در بررسی ها چیزی به نام گرایش سیاسی وجود ندارد، گفت: در مراحل بررسی حدود ۱۰ پرونده را ۲ بار مورد ...

مجلس‌یازدهمی‌ها از همان ابتدای شروع کار در خودستایی کم نگذاشتند اما به مرور شعارهای آنها برای مردم رنگ باخت و تصمیمات و رفتارهایشان مخالف ...

در انتخابات 1400، خارج مرزبندی‌های مرسوم سیاسی، یکی از مهمترین مسائل مطرح، میزان مشارکت و گرم‌شدن تنور انتخابات بود، موضوعی که مستقیماً در ...

فرماندار دموکرات کالیفرنیا با فاصله‌ای چشمگیر پیروز شده است، و او این پیروزی را تا حدی به ترامپ مدیون است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی