پرداخت وام یک میلیارد تومانی تسهیلات خرید مسکن از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان، در صورت افتتاح حساب از روز شنبه، پانزده سال بعد قابل‌انجام است.

قرن نو _ گروه اقتصادی: مدیرعامل بانک مسکن، تنها بانک تخصصی در بخش مسکن اعلام کرد شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل حساب سپرده پس‌انداز مسکن جوانان به یک میلیارد تومان موافقت کرده است.

به‌این‌ترتیب دارندگان حساب پس‌انداز مسکن جوانان که از سال ۱۴۰۰ اقدام به افتتاح این حساب کنند، در یک دوره انتظار پنج تا پانزده سال می‌توانند از تسهیلات مرتبط با این حساب بهره‌مند شوند.

براین‌اساس، نزدیک‌ترین زمان دریافت این تسهیلات سال ۱۴۰۵ است اما باید توجه داشت مبلغ وام در سال ۱۴۰۵ یک میلیارد تومان نیست. طبق تصمیمات اتخاذشده در پایان سال پنجم یعنی سال ۱۴۰۵، متقاضی در تهران چهارصد میلیون تومان، در شهرهای بزرگ و مراکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و سایر شهرها سیصد میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن دریافت خواهند کرد.

نرخ سود این تسهیلات برای کسانی که پنج سال ماهیانه اقدام به واریز دویست هزار تومان کنند، شش درصد است اما نرخ سود برای کسانی که در پایان سال پانزدهم اقدام به دریافت آن کنند، نه درصد است.

ارقام واریزی دارنده این حساب در پنج سال اول ماهیانه دویست هزار تومان، در سال‌های ششم تا دهم هر ماه سیصد هزار تومان و در سال‌های یازدهم تا پانزدهم نیز ماهیانه چهارصد هزار تومان است تا بتواند وام یک میلیارد تومانی را در پایان سال پانزدهم دریافت کند.

رقم وامی که از محل حساب مذکور (حساب پس‌انداز مسکن جوانان) به کسانی که در سال جاری اقدام به افتتاح حساب کرده‌اند، داده می‌شود، در پایان سال پانزدهم (سال ۱۴۱۵) در تهران یک میلیارد تومان، کلان‌شهرها ۸۵۰ میلیون تومان و سایر شهرها هفتصد میلیون تومان است.

سال گذشته نیز شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان تا چهارصد میلیون تومان در پایان سال پانزدهم موافقت کرده بود.

به‌عبارت‌دیگر، اگر کسانی که سال ۱۳۹۹ این حساب را افتتاح کرده‌اند، در سال ۱۴۱۴ تنها چهارصد میلیون تومان وام مسکن می‌گیرند اما کسانی که سال ۱۴۰۰ این حساب را باز کرده‌اند، در سال ۱۴۱۵ یک میلیارد تومان دریافت می‌کنند!

براساس اعلام بانک مذکور، بازپرداخت تسهیلات یک میلیارد تومانی مسکن، بیست‌ساله است. با این حساب رقم اقساط آن ماهیانه هشت میلیون و ۹۹۷ هزار و ۲۵۹ تومان خواهد بود.

محاسبات خبرگزاری مهر نشان می‌دهد وام‌گیرنده در پایان سال بیستم، دو میلیارد و ۱۵۹ میلیون و ۳۴۲ هزار تومان به بانک برمی‌گرداند که با کسر یک میلیارد تومان اصل وام، یک میلیارد و ۱۵۹ میلیون و ۳۴۲ هزار تومان آن سود این تسهیلات خواهد بود.

5965

۱۳:۰۲ ,۱۹ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سهم عمــده تقاضــای بازار مســکن در ایــران و به‌خصـوص تهــران سرمایه‌گذاری است و در این میان دیدگاه سرمایه‌گذار، مبلغ سرمایه و نوع سرمایه‌گذاری ...

متوسط قیمت مسکن در تهران اعلام شد.

اگر جزو خانواده بزرگ فرهنگیان هستید و متقاضی دریافت وام برای خرید مسکن در صورتی که واجد شرایط باشید می‌توانید اقدام کنید.

با گذشت حدود هفت ماه از ممنوعیت درج قیمت مسکن و خودرو در آگهی های اینترنتی، شنیده ها حاکی از آن است که برخی نمایندگان مجلس موافق بازگشت قیمت ...

با توجه به جهش قیمتها شاید دور از ذهن باشد که هنوز آپارتمان سنددار با قیمت کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان در تهران وجود داشته باشد اما اردیبهشت امسال ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی