اکثر کشورهای اروپایی درحال‌حاضر از آمریکا در آمار واکسیناسیون سبقت گرفته‌اند.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: پنج ماه پیش، آمریکا از تمام کشورهای جهان جز اسرائیل در آمار واکسیناسیون پیشی گرفته بود. از هر پنج آمریکایی، یک نفر کاملاً واکسینه شده بود درحالی‌که در اروپا اصلاً آمار رضایت‌بخش نبود.

دلیل این امر یکی سرعت توزیع واکسن در آمریکا بود و این مسئله که آمریکا دو واکسن تولید کرده بود. اما در ماه‌های تابستان داستان واکسیناسیون آمریکا بهسرعت به داستان عملکرد متوسط و فرصت‌های از دست‌رفته تبدیل شد، و همزمان کشورهای اروپایی آمار خود را به آمریکا رساندند و سپس از آن عبور کردند.

درحال‌حاضر مقام اول در اروپا با پرتغال است که هشتاد درصد جمعیت آن هر دو دُز واکسن را دریافت کرده‌اند. این آمار در اسپانیا و بلژیک بیش از هفتاد درصد و در فرانسه، آلمان، بریتانیا، هلند و نروژ بیش از شصت درصد است. اما این آمار در آمریکا در 52 درصد متوقف مانده و درحال‌حاضر در زمینه واکسیناسیون کامل آمریکا مقام 57 را در دنیا دارد. بین کشورهای دموکراتیک غربی، تنها سوئیس آمار بدتری از آمریکا دارد.

آمریکا هزینه سنگینی برای این مسئله پرداخت می‌کند. درحالی‌که شیوع سویه دلتا باعث شده که موارد ابتلا به بیماری کووید19 در تمام کشورها رشد زیادی پیدا کند، آمار بستری شدن در بیمارستان و مرگ‌ومیر در آمریکا به‌شدت بدتر از کشورهای اروپایی است.

کشورهای توسعه‌نیافته یا در حال توسعه به دلیل مشکلات توزیعی آمار بدتری دارند، و این در حالی است که آمریکا همچنان دسترسی به بیشترین میزان واکسن و بهترین آمار توزیع در سراسر جهان را دارد. بنابراین مشکل اصلی آمریکا نه دسترسی به واکسن است و نه مشکل در زیرساخت‌های توزیعی یا مدیریت واکسن. در واقع، برتری ساختاری آمریکا نسبت به اروپا هنوز از بین نرفته است.

دلیل اصلی این امر این است که در آمریکا درصد جمعیت افراد ضدواکسن یا مردد نسبت به واکسن بسیار بیشتر از اروپا است، و همچنین واکسیناسیون در آمریکا به امری سیاسی و دوقطبی تبدیل شده است. اگرچه در اروپا هم افراد ضدواکسن هستند، ولی این افراد در هیچ‌یک از جناح‌های سیاسی اکثریت ندارند، و همچنین نخبه‌های سیاسی به جنبش ضدواکسن دامن نمی‌زنند. اما در آمریکا اکثر جمهوری‌خواهان نسبت به واکسن مردد هستند و بسیاری از چهره‌های بانفوذ سیاسی هم این تردید را با مواضع خود تشدید می‌کنند.

با توجه به‌ اینکه در آمریکا معمولاً ایالت‌ها با درصد بسیار زیادی دموکرات یا جمهوری‌خواه هستند، جمعیت بسیار زیادی از مردم در مناطقی زندگی می‌کنند که آمار واکسیناسیون بسیار پایینی دارند، درحالی‌که در شهرهای پرجمعیت لیبرال مثل نیویورک یا لوس‌آنجلس آمار واکسیناسیون از اروپا یا بهتر است یا بدتر نیست.

در مقایسه با آمریکا، پرتغال نشان‌دهنده اهمیت اعتقاد مردم به واکسن است. برخی گفته‌اند که یک دلیل موفقیت آلمان یا بلژیک این است که جمعیت آنها پیرتر از آمریکا است، ولی پرتغال هم مثل آمریکا جمعیت زیر دوازده سال زیادی دارد و بیست درصد باقیمانده درحال‌حاضر امکان واکسیناسیون ندارند. اما تفاوت این است که در پرتغال برخلاف آمریکا مواضع ضدواکسن جایگاهی ندارند. پرتغال بیشترین میزان حمایت از واکسیناسیون در افکارِعمومی در جهان را دارد و به‌همین‌دلیل از کشورهایی جلو افتاده که دسترسی و زیرساخت‌های بسیار بهتری دارند.

مقایسه وضعیت آمریکا و اروپا به ما نشان می‌دهد که مهم‌ترین عامل در مبارزه با بیماری کووید19 دسترسی به واکسن یا توزیع مناسب آن نیست، (بدون نفی اهمیت این عوامل)، بلکه برخورداری از شهروندانی است که قربانی اطلاعات غلط نمی‌شوند و مشتاقانه به دنبال واکسن هستند. دولت بایدن برای مقابله با این وضعیت تصمیم گرفته گام‌هایی جدی به سوی اجباری کردن واکسیناسیون بردارد. باید دید که این آمار در آینده چه تغییری خواهد کرد.

5965

منبع: واکس. متن تلخیص و به مقدار نسبتاً زیادی تغییر داده شده است.

۰۸:۳۰ ,۲۰ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


با آغاز سفرهای هوایی پس از پاندمی کرونا افراد مختلفی ممکن است به دلایل متعدد به کشورهای دیگر سفر کنند و یکی از موضوعات مورد بحث شاید این باشد ...

برخی‌ها روند آب‌چکانی تزریق واکسن کرونا را نبود واکسن عنوان کرده بودند اما تولیدکنندگان سرنگ به صراحت می‌گویند سال گذشته آنقدر سرنگ برای ...

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت:هرچه زمان واکسیناسیون طولانی تر شود آثار واکسن در کاهش میزان مرگ‌ها اثر کمتری خواهد داشت.

تصویری از رهبر برزیل پیش از نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک جنجالی شد. در این شهر هنوز محدودیت‌های مرتبط با کرونا پای بر جاست و صرف غذا ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی