شبکه‌های اجتماعی افغانستان تصاویری از کاروان بزرگی از خودروهایی را در داخل دره پنجشیر نشان می‌دهند که گفته می‌شود به دستور طالبان این ولایت را ترک می‌کنند. یکی از اهالی پنجشیر می‌گوید طالبان به خانواده‌های مناطق مختلف پنجشیر گفته‌اند که باید خانه‌های خود را ترک کنند و به کابل بروند. او می‌گوید طالبان اهالی پنجشیر را مورد ستم قرار داده و کوچ اجباری می‌دهد.

در یک نوار ویدئویی ده‌ها موتر (خودرو) ازجمله بس (اتوبوس) و کامیون دیده می‌شود که مردم با وسایل خود در داخل دره پنجشیر توقف داده شده‌اند.

افرادی‌ که در کنار جاده انتظار حرکت این کاروان را می‌کشند، می‌گویند نمی‌دانند که چرا طالبان این کاروان را که متشکل از صد‌ها خانواده است ساعت‌ها متوقف کرده‌اند.

یک فرد دیگر می‌گوید «مردان شماری از خانواده‌هایی ‌که به سوی کابل کوچ اجباری داده شده بودند توسط طالبان بازداشت و به جای نامعلومی انتقال یافته‌اند.»

علی میثم‌نظری، مسئول روابط خارجی «جبهه مقاومت ملی» با انتشار یک نوار ویدئویی که توسط موبایل ضبط شده، نوشته است که هزاران تن از باشندگان پنجشیر از خانه‌هایشان رانده شده‌اند.

وی نوشته است که «طالبان دست به تصفیه قومی می‌زند و دنیا دارد با بی‌تفاوتی نظاره می‌کند.» او گفته است: ما از جامعه جهانی می‌خواهیم تا به این «جنایات جنگی» پایان دهد.

روز گذشته صالح‌محمد ریگستانی، یکی از فرماندهان جنگ در «جبهه مقاومت ملی افغانستان» نیز با انتشار ویدئویی، گروه طالبان را به «کشتار و بی‌رحمی» در پنجشیر متهم کرد.

آقای ریگستانی در این ویدئو گفت: «طالبان به ولایت پنجشیر، امن‌ترین ولایت (افغانستان) تجاوز کرده و مرتکب وحشت، کشتار و بی‌رحمی شده‌اند.»

پیشتر یکی از رهبران طالبان از ساکنان ولایت پنجشیر خواسته بود تا به کوه‌ها فرار نکنند و در خانه‌های خود بمانند. وی گفته بود به ساکنان این ولایت آسیبی نخواهد رسید.

گروه طالبان این ادعاها را رد کرده و می‌‌گویند که نیروهای طالبان با غیرنظامیان کاری ندارند. طالبان در مورد کوچ اجباری برخی ساکنان ولایت پنجشیر هنوز واکنشی نشان نداده است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز هشدار داده که طالبان علیه مردم خشونت می‌کنند.

راوینا شمداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در یک نشست خبری که ساعاتی پیش در ژنو برگزار شده بود گفت که این سازمان «گزارش‌های موثقی» دریافت کرده که طالبان با استفاده از مهمات زنده، باتوم و شلاق «به‌طور فزاینده‌ای» علیه مردم در تظاهرات خشونت می‌ورزند.

خانم شمداسانی گفت در تظاهرات‌ اخیر در افغانستان مردم مورد ضرب و شتم و بازداشت قرار گرفته‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید علاوه‌بر خشونت علیه معترضان، طالبان به طور فزاینده‌ای علیه کسانی که در مورد تظاهرات گزارش می‌دهند از زور استفاده کرده‌اند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید: «طالبان به جای ممنوعیت اعتراضات مسالمت‌آمیز، استفاده از زور را متوقف کنند و آزادی تجمع و بیان را تضمین کنند.»

درهمین‌حال نماینده ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفته است که «حمله غیرقابل توجیه و برادرکشی در پنجشیر در تضاد با موضع جامعه جهانی است که براساس آن هر دولتی که با زور در افغانستان به قدرت برسد به رسمیت شناخته نمی‌شود.» او گفته انتظار داریم طالبان به تعهدات خود در مورد تضمین و حمایت از حقوق تمام مردم افغانستان ازجمله اقلیت‌های قومی، زبانی، مذهبی و زنان عمل کند.

5965

منبع: انتخاب

۰۸:۳۵ ,۲۰ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


آن‌چه طالبان را غیرقابل‌پیش‌بینی و ترسناک می‌کرد، جزم‌اندیشی بود و ناآگاهی از احوال جهان و انعطافی که نداشتند. گویی در جهان موازی دیگری ...

پیشروی‌های ادامه‌دار طالبان و تصرف یکی پس از دیگری ولسوالی‌ها (استان‌ها) توسط جنگجویان این گروه، نگرانی‌ها درباره سرنوشت زنان افغان را ...

طالبان درحال‌حاضر در افغانستان به قدرت رسیده، اما بزرگ‌ترین چالش امنیتی آن یک گروه اسلام‌گرای افراطی دیگر است: داعش خراسان.

شماری از فرماندهان و فعالان سیاسی و نظامی افغانستان همزمان با حملات سنگین طالبان برای کنترل استان پنجشیر تهدید کردند در صورتی که حملات به ...

کابینه موقت دولت افغانستان که چند روز پیش از سوی طالبان معرفی شد، واکنش های مختلفی را از سوی کشورها و دولت های مختلف به دنبال داشته و جامعه ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی