پس از دیدار «نجیب میقاتی» مأمور تشکیل کابینه لبنان با «میشل عون» رئیس‌جمهور و «نبیه بری» رئیس پارلمان این کشور، ریاست جمهوری لبنان، بعدازظهر امروز، رسما اعلام کرد که فرمان تشکیل دولت جدید این کشور امضاء شده است.

 ریاست‌جمهوری لبنان روز جمعه اعلام کرد که رهبران سیاسی این کشور بر سر تشکیل کابینه جدید توافق کرده‌اند. در ۱۳ ماه گذشته، لبنان در اوج بحران اقتصادی توسط سرپرست دولت اداره می‌شد.

به گفته ریاست جمهوری لبنان، حکم تشکیل کابینه جدید روز جمعه توسط میشل عون، رئیس جمهوری این کشور و نجیب میقاتی، نخست وزیر و در حضور نبیه بری، رئیس پارلمان امضا شده است.
میقاتی بعد از ملاقات با رئیس‌جمهوری لبنان در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که همه تلاشش را خواهد کرد تا جلوی فروپاشی کشور را بگیرد.

مراسم سوگند کابینه جدید در روز دوشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

انتظار می‌رود که تشکیل کابینه جدید به بن‌بست مذاکرات لبنان و صندوق بین‌المللی پول پایان دهد و این کشور موفق شود با دریافت وام از این صندوق به بخشی از مشکلات اقتصادی پایان دهد.

در جریان بن‌بست سیاسی اخیر، از میزان کمک‌های بین‌المللی دیگر نیز که به طور معمول به دست دولت لبنان می‌رسد به شکل قابل ملاحظه‌ای کاسته شد.

از زمان آغاز بحران اقتصادی لبنان در سال ۲۰۱۹ تاکنون، از ارزش لیره لبنان حدود ۹۰٪ کاسته شده است.

از دوران جنگ داخلی لبنان که بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ درجریان بود، این بزرگترین بحران اقتصادی است که این کشور با آن روبه‌رو شده است.

در پی انفجار بیروت در مرداد ماه سال گذشته، حسان دیاب از مقام نخست‌وزیری استعفا کرد و در آن زمان، میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان، سعد حریری را به عنوان نخست‌وزیر تعیین کرد.

اما تلاش حریری برای تشکیل کابینه به نتیجه نرسید و او در نهایت، بعد از ماه‌ها بدون اینکه موفق شود ریاست دولت را به دست بگیرد، از این مقام کناره‌گیری کرد.

بعد از او نجیب میقاتی در ماه ژوئیه مامور تشکیل کابینه شد.

در این مدت لبنان توسط حسان دیاب به عنوان سرپرست موقت کابینه اداره می‌شد.

دیاب در این مقام اختیارات محدودی داشت و همین موضوع موجب شد تا نتواند برای مقابله با بحران اقتصادی فزاینده لبنان دست به اقدامات موثری بزند.

بر اساس گزارش شبکه «اسکای نیوز»، نخست‌وزیر جدید لبنان پس از تشکیل کابینه جدید این کشور سخنرانی کرد و گفت: «همه از وضعیت بد لبنان با خبر هستند. لبنان در وضعیت خوبی نیست و دارو وجود ندارد».

نجیب میقاتی ادامه داد: «باید برای موفقیت کابینه و جلوگیری از ناامیدی و یأس با یکدیگر همکاری کنیم. من برای فراهم کردن اقلام اولیه با تمام سازمان‌های بین‌المللی ارتباط برقرار خواهم کرد».

میقاتی اضافه کرد: «این دولت نماینده تمام لبنان است و نه فقط گروه معینی از آن‌ها. ما به کشورهای عربی نیازمندیم و دَر این کشورها را خواهیم زد. امیدواریم روند فروپاشی لبنان متوقف شود و لبنان به مرحله شکوفایی بازگردانده شود».

وی همچنین گفت: «اکنون زمان کار است و نه مجادله سیاسی. ما قصد داریم انتخابات پارلمانی را در زمانش برگزار کنیم».

نخست‌وزیر جدید لبنان همچنین با اشاره به اینکه بانک مرکزی لبنان ذخایر ارزی ندارد، تأکید کرد: «در راستای منافع لبنان با هر طرفی به‌ جز اسرائیل تعامل خواهم کرد».

نجیب میقاتی نخست‌وزیر اسبق لبنان در تاریخ چهارم مرداد از سوی میشل عون مأمور تشکیل کابینه شد. لبنان از مرداد سال گذشته تاکنون دولت رسمی نداشت و «حسان دیاب» به عنوان نخست‌وزیر پیشبرد امور در این کشور فعالیت می‌کرد.

منبع: پایگاه خبری-تحلیلی فرارو

۱۶:۱۷ ,۲۰ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزارت کشور لبنان در نامه‌ای به نهادهای امنیتی این کشور هشدار داد، احتمال حمله به هیأت دیپلماتیک روسیه در لبنان وجود دارد.

بحران شدید اقتصادی در لبنان فرصتی را برای مداخله خارجی در این کشور کوچک به طرف‌های غربی داده است. گام اول در حل هر مشکلی در این کشور تشکیل دولت ...

میقاتی که حمایت تمام احزاب سنی و شیعه لبنان ازجمله جنبش امل و حزب‌الله و همچنین، نخست‌وزیر سابق، سعد حریری و حتی احزاب سوسیالیست را در پشت‌سر ...

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان، در ادامه رایزنی‌ها با مقامات عالی‌رتبه لبنان، عصر پنجشنبه با «نجیب میقاتی» نخست وزیر این ...

نظر خود را ثبت کنید