رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفته است که تا حد ممکن واکسن بیماری کووید ـ 19 را اجباری سازد. ولی آیا او در این امر موفق خواهد بود؟

قرن نو _ گروه بین‌الملل _ علی نظیف‌پور: ایالات متحده آمریکا از برنامه واکسیناسیون عقب افتاده است و موارد ابتلا و مرگ در اثر بیماری کووید ـ 19 در این کشور در حال رشد هستند؛ مسئله‌ای که به کاهش میزان رضایت از جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور منجر شده است. بنابراین جای تعجب ندارد که بایدن برای مقابله با این وضعیت دست به حرکتی قاطعانه بزند.

بایدن دو گام جدی به سوی اجباری کردن واکسن در آمریکا برداشته است. در قدم اول او اعلام کرده که کارمندان دولت فدرال موظف به واکسینه شدن هستند و نمی‌توانند در عوض تست منفی کووید ـ 19 ارائه کنند و در صورت سرپیچی اخراج خواهند شد. این اقدام کاملاً در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور است و کسی نمی‌تواند مانع بایدن شود.

قدم دوم بایدن مؤثرتر ولی بحث‌برانگیزتر است. او به وزارت کار دستور داده است که از طریق سازمان اداره امنیت و سلامت شغلی (OSHA) واکسیناسیون را برای کسب‌وکارهای خصوصی هم اجباری کند. این اداره مسئولیت نظارت بر امنیت شغلی را دارد و عواملی مانند کلاه ایمنی و عینک ایمنی و به‌طور کلی اصول ایمنی کارکنان و کارگران را برای مشاغل اجباری ساخته است. دولت بایدن استدلال می‌کند که واکسیناسیون نیز مسئله‌ای است که به ایمنی کارکنان مربوط است، و بنابراین دولت حق دارد آن را هم از همین طریق اجباری سازد.

شکی نیست که این عمل بایدن قانونی است و تضادی با اصول قانون اساسی آمریکا ندارد. واکسیناسیون اجباری یکی از مسائلی است که پیشینه قانونی قدیمی و اثبات‌شده‌ای در آمریکا دارد. اولین رئیس‌جمهور که اقدام به اجباری کردن واکسن کرد، جرج واشنگتن بود که آبله‌کوبی را برای همه سربازان ارتش آمریکا اجباری کرد؛ امری که نشان داد اجباری کردن واکسن نقض حقوق مصرح در 10 اصلاحیه اول قانون اساسی آمریکا نیست.

فراتر از این، دیوان عالی آمریکا در سال 1904 در پاسخ به شکایت یک کشیش مهاجر سوئدی به نام هنینگ یاکوبسون (که بسیاری او را بنیان‌گذار اولین جنبش ضدِواکسن در تاریخ می‌دانند) حکم داد که اجباری بودن واکسن آبله نقض حقوق و آزادی‌های فردی نیست. دادگاه در این حکم نوشت که مرز آزادی فردی، امنیت دیگران در اجتماع است. اینکه این مسئله از سال 1904 تاکنون در آمریکا مسلم‌ شناخته شده به این معنا است که پیشینه حقوقی بسیار قوی‌ای دارد، و در 117 سال گذشته دادگاه‌های آمریکا علیه اجباری بودن واکسن برای کودکان یا قوانین سازمان OSHA حکمی صادر نکرده‌اند.

اما قانونی بودن این حرکت بایدن بدین‌معنا نیست که اجرای این حکم او تضمین‌شده است. حزب جمهوری‌خواه در سال‌های گذشته در سطوح مختلف دادگاه‌های آمریکا را با قاضی‌های ایدئولوگ دست‌راستی پر کرده است، و قطعاً قاضی‌هایی خواهند بود که این حکم را متوقف کنند، و بعد از رسیدن این پرونده به دیوان عالی، احتمال لغو کامل آن وجود دارد، چون درحال‌حاضر از نُه قاضی دیوان عالی شش قاضی محافظه‌کار هستند و حداقل پنج قاضی از این شش قاضی نشان داده‌اند که در مواردی کاملاً حاضر بوده‌اند پیشینه قانونی را به‌خاطر تفسیر سیاسی خود از قانون اساسی تغییر دهند.

اما حتی اگر با همراهی دو قاضی میانه‌رو در دیوان عالی این حکم زنده باقی بماند، احتمال دارد که فرمانداران جمهوری‌خواه تا حدی در اجرای آن سنگ‌اندازی کنند که موفق نشود. میزان اختیارات فرماندارها بسیار زیاد است و می‌توانند با عدم همکاری خود دشواری‌های زیادی برای وزارت کار آمریکا ایجاد کنند. به‌خصوص با توجه به این نکته که اکثر افرادی که تاکنون واکسینه نشده‌اند در ایالت‌های محافظه‌کار زندگی می‌کنند.

در نهایت، این سیاست بایدن تا حد زیادی سرنوشت سیاسی دولت او را رقم خواهد زد. دولت بایدن تاکنون با هویج تلاش کرده بود آمار واکسیناسیون را افزایش دهد، ولی اکنون به چوب روی آورده است. باید دید که آیا موفق خواهد شد به هدف دست یابد یا نه.

5965

۰۸:۳۰ ,۲۲ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


کلیسای کاتولیک آمریکا فرآیندی را شروع کرده است که ممکن است پایان آن با اخراج جو بایدن از کلیسا همراه باشد.

اگرچه ریاست جمهوری بایدن وارد هفتمین ماه خود شده است، همچنان رسانه‌ها و افکار عمومی آمریکا به ترامپ توجه بیشتری می‌کنند.

بایدن و ترودو رابطه بسیار دوستانه‌ای با یکدیگر دارند، ولی این امر به این معنا نیست که رابطه آمریکا و کانادا خالی از چالش خواهد بود.

ترودو و بایدن رابطه بسیار نزدیکی دارند، ولی این بدان معنا نیست که آینده روابط دو کشور خالی از چالش خواهد بود.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی