بازارهای حافظ و فردوسی برای دومین روز پیاپی با ریزش مواجه شدند؛ به‌طوری‌که شاخص بورس در کانال یک میلیون و چهارصد هزار عقب‌تر رفته و دلار نیز در حال عقب‌‎نشینی در کانال 26 هزار تومان است.

قرن‌نو ـ گروه اقتصادی: روز گذشته شاخص بورس اوراق بهادار ریزشی بیش از چهل هزار واحد و امروز تا زمان تنظیم خبر، ریزشی بیش از شانزده هزار واحد را تجربه کرده است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که بازارهای ایران بیش از یک ماه است که در وضعیت باثبات قرار داشتند و میزان نوسان قیمت ارز و همچنین میزان نوسان شاخص بورس اوراق بهادار در محدوده اندکی اتفاق می‌افتاد.

روز گذشته قیمت دلار نیز با کاهشی اندک در صرافی‌های بانکی به کانال ۲۶ هزار تومان برگشت کرد و بهای این ارز آمریکایی در بازار آزاد از نیمه کانال 27 هزار تومان عقب‌نشینی کرد؛ اما دلیل این روزها چیست؟

تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند ریزش اتفاق‌افتاده در بازار ارز، تحت‌ِتأثیر صفر گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی به ایران رخ داده است. این مقام آژانس پس از سفر به تهران، گفت‌وگو با مقامات ایرانی را سازنده توصیف و تأکید کرد مهم‌ترین مسئله میان ایران و آژانس حل شده است. در بیانیه مشترک محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران نیز آمده است: طرفین روحیه همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصراً فنی را مورد یادآوری و تأکید مجدد قرار داده‌اند.

در این بیانیه تأکید شده است در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فی‌مابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند.

براساس این بیانیه مشترک به بازرسان آژانس اجازه داده شده تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص‌شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آنها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت. برخی این اتفاق را گام اولیه برای حل مشکلات و حتی سیگنالی برای بازگشت ایران به مذاکرات برجام می‌دانند. 

شاخص بورس چرا قرمزپوش شد؟

هرچند بسیاری از سهامداران ریزش اخیر شاخص بورس را به توافق ایران و آژانس بین‌المللی نسبت می‎دهند اما برخی کارشناسان معتقدند تحولات رخ‌داده در حوزه اقتصادی و تصمیمات جدید اعلامی از سوی تیم اقتصادی دولت سیزدهم بر ریزش‌های اخیر بی‌تأثیر نبوده است. قیمت‌گذاری دستوری برخی کالاها یکی از دلایل ریزش اخیر بورس از سوی مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه اعلام شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا بورس در فاز اصلاحی قرار دارد، گفت: این‌طور تصور نمی‏‌کنم و معتقدم ریزش اخیر بیشتر به تصمیمات اقتصادی دولت در کنار چشم‌انداز کاهشی نرخ ارز بازمی‎‌گردد.

وی در توصیح این مطلب ادامه داد: فشارهای اخیر برای کاهش قیمت برخی اقلام و کالاهای حاضر در بورس مهم‌ترین دلیل ریزش است و طبیعی است که در دوره‌هایی که مسئولان از قیمت‌گذاری دستوری دفاع کنند شاخص بورس بلافاصله واکنش نشان دهد.

این کارشناس بازار سرمایه به قرن نو گفت: معتقد هستیم با این فرمان شاخص بورس می‌تواند واکنش بیشتری نیز نشان دهد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره تأثیر چشم‌انداز کاهشی نرخ ارز و بهبود روابط بین‎المللی ایران نیز گفت: هرچند این عوامل در ریزش بی‌تأثیر نیست ولی باید توجه داشت که کاهش قیمت ارز و بهبود وضعیت ایران در حوزه بین‌المللی در بلندمدت سود سهامداران را در پی خواهد داشت؛ اما قیمت‌گذاری دستوری و اتخاذ تصمیمات غیراقتصادی بورس را با فشار روبه‌رو می‌کنند. 

وضعیت متفاوت بازار ارز 

در نزدیکی حافظ، خیابان فردوسی نیز وضعیت بازار ارز متفاوت از روزهای گذشته گزارش می‌شود. قیمت دلار که شب گذشته در آخرین ساعات معاملات با ریزش مواجه شده بود همچنان با چشم‌انداز کاهشی روبه‌رو است. دلار در بازار آزاد به کمتر از ۲۷ هزار و چهارصد تومان رسیده است و پیش‌بینی بسیاری از فعالان اقتصادی ریزش بیشتر قیمت‌ها در این محدوده خواهد بود.

آنها معتقدند کانال ۲۷ هزار تومان کانالی حساس برای قیمت دلار در بازار آزاد و کانال ۲۶ هزار تومان کانالی حساس برای قیمت دلار در صرافی‌های بانکی است و پیش‌بینی می‌کند عقب‌نشینی از این دو کانال با مقاومت جدی بازار روبه‌رو باشد. با ین‌حال، بازار ارز نه‌تنها تحت‌ِتأثیر اخبار مثبت منتشرشده در خصوص نتایج سفر رئیس سازمان انرژی اتمی به ایران قرار دارد بلکه توافق اعلامی از سوی مقامات عراق برای بازپرداخت پول‌های بلوکه‌شده نیز عامل دیگری است که قیمت‌ها را تحت‌ِتأثیر قرار داده است.

به‌این‌ترتیب پیش‌بینی می‌شود با تحولات قیمتی رخ‌داده در بازار، وضعیت بازارهای طلا، سکه و ارز دستخوش تغییر شده و حجم معاملات در این حوزه کاهش یابد. بسیاری معتقدند احتمال فروشنده شدن سرمایه‌داران خردی که نگاه کوتاه‌مدت دارند بالا است اما عرضه در این حوزه افزایش چندانی را تجربه نخواهد کرد؛ زیرا معامله‌گران حرفه‌ای در فاز احتیاط هستند.

5965
 

۱۰:۴۵ ,۲۲ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


هر دلار آمریکا در صرافی های رسمی به قیمت ۲۶ هزار و ۷۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد می شود .

شاخص کل بورس با اُفت ۳۸ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۴۴۵ هزار واحدی قرار گرفت.

صرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، چهاردهم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۵ هزار و ۵۷۰ تومان اعلام کرده‌اند. نرخ خرید در این صرافی‌ها ...

در حالی که برای پرداخت هزینه ها می توان از ارزهای دیجیتال استفاده کرد اما در حال حاضر این ارزها به هدف اصلی سرمایه گذاران بدل شده اند.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی