چشم‌انداز واردات واکسن در کشور مناسب ارزیابی می‌شود و همسو با واردات قابل توجه واکسن از سوی هلال‌احمر، محموله‌های وارداتی از کووکس و خرید از دیگر کشورها هم تسریع شده است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا شتاب گرفتن واردات واکسن به کشور را نتیجه چند عامل می‌داند می‌گوید: «در دوره جدید 2اتفاق مهم رخ داد؛ اول اینکه قراردادهای گذشته ما در حال عملیاتی شدن هستند و دوم ظرفیت مازادی ایجاد شده که کشورها واکسن‌های بیشتری را در اختیار ما قرار دهند.» رئیسی این مسئله را حاصل کار تیمی تمام دستگاه‌های اجرایی می‌داند: «با آغاز به‌کار دولت جدید و اولویت تامین واکسن، هر هفته 2 تا 3 جلسه با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار و تصمیمات نهایی در این جلسات بلافاصله اجرایی می‌شود.» به‌گفته او از اواخر مرداد تلاش‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته و رئیس‌جمهوری هم در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور چین در این‌باره مذاکراتی داشت که اکنون منجر به تسریع واردات واکسن به کشور شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره دلایل وارد نشدن این میزان واکسن در دولت قبل، می‌گوید:« از همان ابتدا که بحث واکسن و تولید واکسن در سطح دنیا مطرح شد، کشور ما هم به‌دنبال واکسن بود و سال گذشته قرارداد 7/16میلیون دوز واکسن را با کووکس منعقد کردیم. همسو با آن هم مذاکرات با کشور چین و روسیه و دیگر کشورهایی که ظرفیت تامین واکسن را داشتند هم در حال انجام بود. اما تامین واکسن به‌دلیل بدعهدی‌های صورت گرفته محقق نشد. محموله‌هایی از واکسن وارد کشور شد اما به اندازه قراردادهای منعقد شده نبود؛ مثل همان محموله 60میلیون دوزی واکسن از روسیه که به دلایلی محقق نشد. اما هم‌اکنون بخشی از این قراردادهای گذشته در حال اجرایی شدن و علاوه بر آن هم ظرفیت‌های جدیدی ایجاد شده و ما با کشورهای بیشتری وارد مذاکره شده‌ایم. ظرفیت جدیدی در قالب تفاهم‌هایی درحال انجام است و اکنون هم تسریع روند واردات واکسن ناشی از قراردادهایی که در گذشته منعقد شده و اکنون در حال عملی شدن است و از سوی دیگر در دولت سیزدهم ظرفیت‌های مازادی برای تامین واکسن رقم خورده است.»

او همچنین در پاسخ به این سؤال که در ماه‌های گذشته به‌دلیل توقف در واردات واکسن، واکسیناسیون متوقف و تزریق دوز دوم با چالش‌هایی مواجه می‌شد هم توضیح می‌دهد:« دیگر شاهد چنین وضعیتی نخواهیم بود مگر اتفاق عجیبی در سطح دنیا رخ دهد. علاوه بر واکسن‌هایی که تا روز شنبه وارد شد، تا پایان شهریور هم ۱۰ تا ۱۵میلیون دوز واکسن دیگر به‌دست ما می‌رسد. همچنین در مهر هم ۳۲میلیون و در آبان 28میلیون دوز واکسن دیگر وارد کشور می‌شود که تلاش‌ها برای تحویل واکسن‌ها زودتر از موعد آبان در حال انجام است. به این آمار واکسن‌های تولید داخل را اضافه کنید که از مهر به کمک ما خواهند آمد.»
سخنگوی ستاد ملی کرونا درباره محقق شدن وعده واکسیناسیون جمعیت هدف تا بهمن‌ماه امسال هم می‌گوید: «علاوه بر واکسن‌هایی که تا آبان امسال به 130میلیون دوز خواهد رسید ما واکسن‌های داخلی را هم خواهیم داشت و با توجه به همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی و کادر درمان و افزایش یافتن سرعت واکسیناسیون می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان تزریق واکسن برای جمعیت هدف را تکمیل کنیم.»

منبع : همشهری

۱۰:۵۵ ,۲۲ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


فاز سوم کارآزمایی واکسن کووپارس با حضور وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد.

بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران در خصوص واکسن تقلبی کویشیلد هشدار ...

محدودیت‌های تردد شبانه لغو شد. طرحی که از همان اول تا به الان به دلیل ناکارآمد بودن آن با انتقادهای بسیاری روبه رو بود. یکی از طرح‌هایی که به ...

مراجع تقلید نه‌تنها بیشترشان واکسن زده‌اند بلکه در حمایت از آن و مستندات عقلی و نقلی آن هم تأکید کرده‌اند.

طبق آخرین آمار جهانی در شب گذشته بیش از ۵۶۹ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و همچنین ۸۵۴۰ نفر جان خود را از دست دادند.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی