قیمت سیمان این روزها در بازار دستخوش کاهش شده است اما بیش از آن‌که معامله‌گران بر موضوع کاهش قیمت‎‌ها مانور دهند، وزرای اقتصادی در حال ثبت این افتخار به نام خود هستند.

قرن‌ نو - گروه اقتصادی: این اولین باری نیست که اختلال فرآیند تولید زمینه‎ساز افزایش قیمت سیمان در بازار شده است. در سال گذشته نیز کمبود برق و گاز اتفاق مشابهی را در بازار رقم زد. 

چرا سیمان امسال گران شد؟

قیمت سیمان در آخرین روزهای خردادماه بود که روندی افزایشی را تجربه کرد.

شرکت توانیر با هدف مدیریت کمبود برق نسبت به تخصیص تنها ۱۰ درصد دیماند کارخانه‌های سیمان اقدام کرده بود و همین امر موجبات تعطیلی خطوط تولید را فراهم کرد.

در همین دوره زمانی و ماه‎های پس از آن، قطع برق صنایع سیمان و فولاد مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت‌ها در بازار اعلام شد؛ به طوری که بسیاری از تولیدکنندگان سیمان اعلام کردند به واسطه نبود امکان تولید، عرضه این محصولات به بازار با کاهشی جدی روبرو شده است. 

 به هم ریختن توازن عرضه و تقاضا در فصل پرمصرف سال، البته شرایط را برای رشد روز به روز قیمت‌ها مهیا کرد. 

در زمستان سال ۱۳۹۹نیز قطعی برق واحدهای تولیدی سیمان، افزایش قیمت این کالا در بازار را رقم زده بود. در این مقطع سوال مهم این بود که چرا کمبود برق به مسئله جدی در زمستان و تابستان در ایران تبدیل شده است؟

 محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل توانیر در تیرماه سال جاری در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مصرف برق در سال ۱۴۰۰ از جهاتی استثنایی است چرا که گرمای بی‌سابقه و زودرس از یکسو و همچنین خشکسالی در سال آبی گذشته از سوی دیگر زمینه را برای افزایش مصرف برق فراهم کرده است.

وی توضیح داد که خشکسالی در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده و این اتفاق سبب افزایش مصرف برق در چاه‌های کشاورزی شده است اما نکته‎ای مهم‌تر از این سه عامل نیز وجود داشت. شرایط ویژه‌ استخراج رمزارزها در ایران. 
نه تنها مدیرعامل توانیر بلکه سایر مقامات وزارت نیرو و همچنین وزارتخانه‌های دیگر اقتصادی در مورد ظهور پدیده رمز ارزها در ایران هشدار داده و افزایش مصرف برق را ناشی از فعالیت ماینرهای غیرمجاز در ایران دانستند به طوری که برای معرفی غیرمجاز جایزه‌ای در حدود ۲۰ میلیون تومان نیز تعیین شد.

همه این عوامل دست به دست یکدیگر دادند تا قطعی‌ برق صنایع این بار نموده بیشتری را نسبت به گذشته داشته باشد. حجم مصرف برق در مراکز استخراج طبق آمارهای محاسبه شده در حدود دو هزار مگاوات بود. با هدف مهار مصرف برق، فعالیت ماینرهای مجاز تا پایان شهریورماه ممنوع اعلام شد اما در همان زمان نیز پیش‌بینی می‌شد بحران برق در نیمه دوم شهریور ماه به پایان برسد.

 سخنگوی صنعت برق، مصطفی رجبی‌مشهدی، پیش‌تر اعلام کرده بود با عبور از پیک مصرف برق در تابستان و رسیدن به اواخر شهریورماه مشکل برق صنایع برطرف خواهد شد.

وی در پانزدهم مردادماه تاکید کرد برآوردها نشان می‌دهد بالاترین رده مصرف در سال ۱۴۰۰ که از آن به عنوان قله پیک در میزان مصرف یاد می‌شود، ۶۶هزار و  ۸۸۷ مگاوات در مردادماه بوده است.

سخنگوی صنعت برق پیش‌بینی کرده بود تا پایان شهریورماه بحران برطرف شده و وضعیت به حالت عادی بازگردد.

وقتی نایب‌رئیس مجلس قول می‌دهد

ماجرای عادی شدن وضعیت مصرف برق اما سویه دیگری در دولت سیزدهم داشت. در نوزدهمین روز شهریورماه، علی نیکزاد، نائب رئیس مجلس در یادداشتی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت که پیش از این دو سرپرست و یک وزیر دولت دوازدهم، قول ساماندهی بازار فولاد و سیمان را داده بودند که متاسفانه نتوانستند عمل کنند اما در نشستی که با وزیر جدید صنعت داشتیم قول دادند قیمت هر پاکت سیمان در ۱۵ روز به ۲۵ هزار تومان برسد و قیمت میلگرد در سه مقطع یک ماه به طور کامل ساماندهی شود.

وزیر راه و شهرسازی دولت احمدی‌نژاد همچنین تاکید کرده بود که گزارش کاهش قیمتها را برای افکار عمومی اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که عبور از پیک مصرف برق سبب شده است هفتاد درصد برق مورد نیاز به واحدهای تولیدی سیمان در اختیار آنها قرار گیرد و خطوط تولید این واحدها فعال شوند. در نتیجه این اتفاق افزایش عرضه سیمان به بازار رخ داد اما وزیر امور اقتصادی و دارایی، احسان خاندوزی که پیش از این نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی را عهده‌دار بود، معتقد است هماهنگی وزرای اقتصادی کابینه زمینه را برای کاهش قیمت سیمان فراهم کرده است.

 در عین حال رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرده است نرخ سیمان به کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان کاهش یافته و همانطور که وعده داده شده بود قیمت این کالا به پیش از قطعی برق بازگشت. او معتقد است در حالی که بسیاری می‌گفتند وقتی نرخ کالایی در ایران بالا می‌رود دیگر پایین نخواهد آمد، این اتفاق خوشایند رخ داد.

این در حالی است که در اواخر بهمن ماه سال 1399 دبیر کانون انبوه‌سازان از گرانی قیمت سیمان تا هر پاکت به ۴۵ هزار تومان خبر داده و گفته بود قیمت سیمان در اوایل بهمن 99  تنها ۳۰ هزار تومان بود. وی تاکید کرد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت وعده داده است تا دو هفته آینده قیمت سیمان کاهش یابد.

پس از آن اما برخی گزارش‌ها از پیشروی قیمت سیمان تا پاکتی 60 هزار تومان نیز حکایت داشت اما در سومین روز اسفند ماه سال گذشته ، اسماعیل کاظمی قهی، رئیس اتحادیه مصالح فروشان از نصف شدن قیمت سیمان خبر داد و تاکید کرد: قیمت سیمان به ۳۰ هزار تومان رسید. در همین دوره زمانی نیز کمبود برق و گاز و اختلال تولید زمینه‌ساز بروز این اتفاق شده بود. 

مانور وزرای اقتصادی و همچنین نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بر مسئله کاهش قیمت سیمان در شرایطی که ایران از پیک مصرف برق عبور کرده این سوال را در افکار عمومی ایجاد کرده است که عادی شدن شرایط تامین برق عامل مهم ارزان شدن قیمت سیمان است یا تصمیمات وزرای اقتصادی دولت سیزدهم؟ بی‌تردید در مواجهه با کمبود انرژی در فصل زمستان و تابستان‌های پیش رو می‌توان میزان اثرگذاری تصمیمات تیم اقتصادی دولت را محک زد.

۰۸:۰۰ ,۲۴ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


تسنیم نوشت: یک تولیدکننده سیمان با بیان اینکه قیمت سیمان پاکتی در بازار به تنی ۸۰۰ هزار تومان ( هر پاکت ۵۰ کیلویی ۴۰ هزار تومان ) رسیده است، افزود: ...

افزایش قیمت سیمان در بازار به هر پاکت ۴۰ هزار تومان در مدت یک هفته رسیده است.

دبیر انجمن سیمان با بیان اینکه همه صنوف از جمله مصالح‌فروش و بتن‌فروش باید شناسنامه‌دار شوند، گفت: تفاهمنامه‌ای با وزارت صمت امضا خواهیم ...

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: ۷۰ درصد سیمان خریداری شده در یک سال گذشته در کشور در اختیار ۱۵ نفر بوده است.

دولت‌های جدید در ایران هیچ‌گاه چشم‌انداز هموار و روشنی را در پیش‌رو نداشته‌اند. آغاز به‌کار دولت‌های جدید پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی