آغوش باز فضا بر روی کسب و کارها

چند میلیون دلار بر مدار زمین در گردش است؟

قرن ها است که انسان ها به دنبال یافتن پاسخ های خود در فضا هستند و اما جذابیت فضا بیش از آنکه فلسفی باشد مربوط به برطرف کردن مشکلات بر روی زمین است.

قرن نو_ گروه اقتصادی_ نگارعلی: امروزه برای فناوری فضایی مزایا و کاربردهای بیشماری از اتصال به اینترنت و کشاورزی دقیق گرفته تا امنیت مرزها و مطالعات باستان شناسی در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر نزدیک به 6 هزار ماهواره در اطراف سیاره کوچک ما وجود دارد که حدود 60 درصد از آنها ماهواره های منقرض شده هستند؛ به گفته اتحادیه UCS تنها در آوریل 2020 نزدیک به 2 هزار و 666 ماهواره به دور زمین گردش کردند.

Euroconsult پیش بینی کرده است که در دهه جاری سالانه 990 ماهواره به فضا پرتاب می شود؛ این بدان معناست که تا سال 2028 نزدیک به 15 هزار ماهواره در مدار وجود خواهد داشت.

هدف از پرتاب این تعداد ماهواره بر مدار زمین چیست؟

طبق بررسی های صورت گرفته هزار ماهواره که حدود 61 درصد از ماهواره های در گردش را شامل می شود، ماهواره های تجاری هستند و 446 تعداد از آنها در عرصه محیطی و نظارت از مرزها فعالیت می کنند و در این بین 97 تعداد از آنها وظیفه ناوبری را بر عهده دارند؛ در حالی که دریانوردان زمانی به ستاره ها اعتماد داشتند اما امروزه ما از ماهواره ها برای GPS، ناوبری و برنامه های مختلف دیگر استفاده می کنیم.

چه کسی صاحب مدار زمین است؟

اپراتورهای فضایی در حال حاضر صاحبان اصلی مدار زمین هستند، SpaceX که توسط ایلان ماسک تأسیس شده است بزرگترین اپراتور تجاری ماهواره های روی کره زمین است؛ این اپراتور فضایی با پرتاب 358 ماهواره بر مدار زمین از آوریل تاکنون در پیشبرد برنامه تامین اینترنت جهانی بسیار موفق بوده است.

پس از مجموعه پرتاب های تابستانی خود این اپراتور فضایی اعلام کرد که ماهواره های کافی برای پشتیبانی از نسخه بتا سرویس اینترنت ماهواره ای خود را در فضا مستقر کرده است.

در حال حاضر ایالات متحده آمریکا، چین و روسیه در صدر فهرست کشورهای دارای بیشترین ماهواره های عملیاتی قرار دارند؛ ایالات متحده آمریکا تقریباً نیمی از ماهواره های در گردش را اداره می کند. چین با تقریباً 356 ماهواره از ایالات متحده عقب تر است و در رتبه سوم روسیه با دارا بودن 167 ماهواره قرار دارد و انگلیس با 130 ماهواره در رتبه چهارم این فهرست است.

هزینه ساخت و راه اندازی ماهواره ها چقدر است؟

ماهواره های فضایی کالاهای ارزان قیمتی نیستند؛ اگر حداقل 290 میلیون دلار در حساب بانکی خود دارید این پول می تواند برای ساخت ماهواره ای که می تواند طوفان ها را ردیابی و نظارت کند کافی است و اگر می خواهید ماهواره ای داشته باشید که دستگاه هشدار دهنده موشک را حمل کند، حدود 100 میلیون دلار دیگر به آن اضافه کنید.

چه چیزی ماهواره ها را گران می کند؟

تجهیزات و مواد مورد استفاده برای ساخت ماهواره ها اصلی ترین عوامل گرانی آنها است؛ هزینه نگهداری پهنای باند هر مگاهرتز نیز حداقل 3500 دلار در ماه است و بر این اساس نگهداری از ماهواره ای با پهنای باند 36 مگاهرتز بیش از 1.5 میلیون دلار در سال هزینه دارد.

یکی دیگر از عواملی که در هزینه های مربوط به ماهواره ها نقش پررنگی دارد، هزینه قرار دادن آن در مدار است؛ براوردها حاکی از آن است که هزینه یک پرتاب ماهواره ای از حداقل 50 میلیون دلار تا حداکثر 400 میلیون دلار متغیر است و راه اندازی یک ماموریت شاتل فضایی به راحتی می تواند 500 میلیون دلار هزینه داشته باشد.

همچنین هزینه نگهداری ماهواره ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ پس از وارد شدن به مدار ماهواره ها باید از طریق تأسیسات زمینی نظارت شوند که به نیروی انسانی زیادی نیاز دارد.

ماهواره ها همچنین در برابر صدمات و خرابی ها مقاوم نیستند و علاوه بر این اگر همه چیز در طول راه اندازی خیلی خوب پیش نرود یک تلاش چند صد میلیون دلاری یا قطعه قطعه خواهد شد و یا خسارت های جبران ناپذیری را متحمل خواهد شد.

گران ترین ماهواره دنیا چقدر می ارزد؟

رادار دهانه ترکیبی NASA-ISRO که به طور مخفف NISAR نامیده می شود، با وزن 2200 کیلوگرم گران ترین ماهواره تصویربرداری زمین در جهان محسوب می شود و در حال حاضر در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا در حال شکل گیری است.

این ماهواره که انتظار می رود در سال 2022 به فضا پرتاب شود، تغییرات ظریفی در سطح زمین که شامل علائم هشداردهنده فوران قریب الوقوع آتشفشانی، سرعت ذوب ورقه های یخی مرتبط با افزایش سطح دریا و تغییرات در توزیع پوشش گیاهی در سراسر جهان می شود را دنبال خواهد کرد.

طبق براوردهای صورت گرفته هزینه ساخت و پرتاب این ماهواره به فضا 1.5 میلیارد دلار خواهد بود؛ این ماهواره با همکاری سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) و اداره ملی هوانوردی و فضایی (ناسا) ساخته خواهد شد.


 

۱۶:۰۰ ,۲۴ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


از سال گذشته میلادی آزمایش عمومی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک کمپانی اسپیس ایکس آغاز شده و کاربران با پرداخت ماهانه ۹۹ دلار هزینه، به آن ...

شرکت اسپیس ایکس که در زمینه اکتشافات فضایی فعالیت دارد، با ایده‌های بلند پروازانه ایلان ماسک بنیان‌گذار آن و برای کاهش هزینه‌های حمل و نقل ...

شرکت دولتی «روس کوسموس» دست اندرکار امور فضایی روسیه اعلام کرد که یک ماهواره علمی و پژوهشی به فضا پرتاب کرد.

شرکت "وان‌وب"، ۳۶ ماهواره دیگر را با هدف دسترسی جهان به اینترنت پرسرعت به مدار زمین پرتاب کرد.

اسپیس ایکس در روز جهانی «جنگ ستارگان» ۶۰ ماهواره جدید استارلینک را به مدار فرستاد. این شرکت می‌گوید تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار نفر برای دریافت ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی