مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در راستای رفع چالش‌های توسعه در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور خواسته تکلیف منابع درآمدی حاصل از واگذاری باند فرکانسی هفتصد و هشتصد مگاهرتز با تصویب قانون مشخص شود.

قرن نو ـ گروه فناوری اطلاعات:‌ در بررسی‌هایی که در راستای موانع تولید در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت گرفته، از کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی و اجرایی خواسته است تا این موضوع را پیگیری و نظارت کنند؛ زیرا درحال‌حاضر امکان استفاده اپراتورهای مخابراتی از باندهای فرکانسی هفتصد و هشتصد مگاهرتز برای توسعه ارتباطات سیار کشور وجود ندارد.

تکه باندهای فرکانسی هفتصد و هشتصد مگاهرتز مربوط به کانال‌های UHF می‌شوند که امروزه در سطح جهانی از باارزش‌ترین باندهای مخابرات رادیویی به‌شمار می‌آیند. اهمیت این تکه باندهای فرکانسی به دلیل استفاده در ارتباطات سیار است. توسعه نسل‌های جدید تلفن همراه مبنی‌بر استفاده از تکه باندهای فرکانسی مذکور، با هزینه‌های کمتر انجام می‌شود و کیفیت خدمات نیز افزایش خواهد یافت.

باند فرکانسی هفتصد مگاهرتز اکنون در اختیار سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است و بعضی از شبکه‌های تلویزیونی علاوه‌بر پخش دیجیتال، پخش آنالوگ روی باند مذکور را نیز دارند. درحالی‌که غالب گیرنده‌های تلویزیونی کشور دیجیتال است و سازمان صداوسیما با برنامه‌ریزی و در مدت کوتاهی می‌تواند باند مذکور را آزاد کند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، عدم استفاده مناسب از باند فرکانسی هفتصد مگاهرتز را نمونه بارز عدم استفاده بهینه و بهره‌وری بسیار پایین از منابع کمیاب باند فرکانسی خصوصاً در شرایطی که باندهای ۲۶۰۰ـ۹۰۰ مگاهرتز نیز تقریباً اشباع شده‌اند، عنوان کرده است.

طبق برآورد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ضریب بهره‌وری فرکانس در ایران ۱.۶ است درحالی‌که ضریب بهره‌وری فرکانس در غرب آسیا ده و در برخی کشورهای غربی به حدود چهل هم رسیده است. بنابراین آزادسازی باند هفتصد می‌تواند به ارتقای خدمات ارتباطی تلفن همراه و اینترنت از طریق گسترش ارتباطات سیار روستاها و شهرهای کم‌جمعیت و توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات کمک کند و در نهایت از افزایش هزینه‌های ارتباطی ناشی از افزایش نرخ ارز و بروز تداخل فرکانسی با کشورهای همسایه در آینده نزدیک نیز جلوگیری کند.

به لحاظ قانونی هم مطابق با بند د ماده ۳ قانون اختیارات و وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تنظیم، مدیریت و کنترل فضای فرکانسی کشور و تدوین مقررات و تصویب ضوابط و جداول و معیارهای استفاده بهینه از فرکانس و مدارهای ماهواره‌ای و نظارت و حاکمیت بر طیف و جدول ملی فرکانس کشور در حیطه وظایف و اختیارات این وزارتخانه قرار دارد.

گفتنی است در تبصره ۱۴ همین قانون ذکر شده اختیارات و وظایف مربوط به این وزارت مندرج در این قانون شامل محدوده وظایف و اختیارات سازمان صداوسیما و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نمی‌شود که این حکم قانون موجب بروز اختلال در ساماندهی باندهای فرکانسی هفتصد و هشتصد مگاهرتز شده است. بنابراین ورود قانون‌گذار برای شفاف‌سازی و تسهیم منابع حاصل از واگذاری بین صداوسیما و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضروری است. البته براساس نظر تفسیری شورای نگهبان، سازمان صداوسیما زیرنظر مقام معظم رهبری اداره می‌شود و هرگونه اصلاح وظایف و اختیارات آن سازمان نیازمند کسب اجازه از ایشان است.

5965

۰۹:۱۹ ,۲۹ شهریور ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مجلس از امروز در نشست‌های علنی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت ابراهیم رئیسی را آغاز می‌کند و دراین‌‎میان گزینه پیشنهادی مسند وزارت ارتباطات ...

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در نخستین دفاعیات خود از وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، کوتاه‌ترین دفاع خود را به عیسی زارع‌پور، وزیر ...

عیسی زارع‌پور،‌ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروزه کمتر حوزه‌ای متاثر از فناوری اطلاعات نیست و فناوری اجتماعی شده که در لایه‌های ...

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌ای خطاب به مدیران پلتفرم‌های متا و اینستاگرام با محکوم کردن سانسور مطالب و تصاویر مرتبط با شهید سلیمانی ...

نظر خود را ثبت کنید